ЮНЕСКО: Либийското историческо наследство е застрашено

  • 22 октомври 2011 11:02

  • 1088
  • 0
ЮНЕСКО: Либийското историческо наследство е застрашено
©

Древните богатства на Либия досега оцеляха въпреки гражданската война, но след смъртта на Муамар Кадафи те може да се окажат пред по-голям риск от разграбване, предупреди вчера ЮНЕСКО.

На конференция, посветена на опазването на културното и историческото наследство на Либия, генералният директор на организацията на ООН за култура и образование Ирина Бокова предупреди делегатите, че след смъртта на Кадафи може да се стигне до ситуация, аналогична на тази в Ирак, когато след свалянето на Саддам Хюсеин изчезнаха хиляди археологически артефакти.

"Много добре знаем, че в периоди на голяма нестабилност историческите обекти са най-застрашени от мародерства", посочи Бокова, цитирана от Ройтерс. Тя съобщи, че ЮНЕСКО е предупредила търговците на изкуство и антики и съседните страни да следят за незаконен трафик на културни ценности от Либия.

Пет обекта в Либия са в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство, между които римските руини в древния град Лептис Магна близо до Триполи и древния финикийски търговски център Сабрата. През септември мисия на ЮНЕСКО посети Либия, за да направи оценка на щетите от седеммесечния конфликт и установи, че повечето от културно-историческите паметници са непокътнати.
Това се дължи до голяма степен на факта, че ЮНЕСКО предостави на авиацията на НАТО координатите на основните културни обекти.

"Но рискът остава, защото ситуацията е нестабилна. Ние видяхме при други случаи като в Ирак и Афганистан, че най-опасен е периодът след войната, защото има много оръжия, много въоръжени хора и голяма нестабилност и точно тогава започват мародерствата", заяви Франческо Бандарин, заместник-генерален директор на ЮНЕСКО за културата.

Ройтерс припомня, че в Ирак бяха откраднати хиляди археологически находки, след като американците превзеха Багдад през 2003 г., и само част от тях бяха върнати по-късно с помощта на Интерпол.

Досега в Либия има само една голяма кражбана антики - на колекция от 8 хиляди монети и други ценни артефакти, чието изчезване Ирина Бокова нарече "природно бедствие". За разлика от съседни страни като Тунис и Египет, където милиони туристи посещават историческите обекти, либийските съкровища бяха достъпни само за малък брой чужденци по времето на Кадафи. А туризмът може да помогне на страната да диверсифицира икономиката си и да не зависи единствено от петрола. "Културните и историческите ценности са част от потенциала за възстановяването на страната", посочи Бокова.

Новото правителство трябва да информира населението за културното му наследство и неговото значение и потенциал за развитието.

Последвайте канала на

1088 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини