Учени: Десетки животни от зоопарка в Судан може да са мъртви заради войната

  • 10 май 2023 20:01

  • 332
  • 0
Учени: Десетки животни от зоопарка в Судан може да са мъртви заради войната
© getty images
Слушай новината Слушай новината

Учени се опасяват, че десетки животни от зоопарка в суданската столица Хартум може да са мъртви заради военния конфликт на територията на града, предаде АП.

Най-малко сто животни, които са били отглеждани в заграждения в зоопарка, вече са изкарали около три седмици без храна или вода заради боевете в град Хартум. Сара Абдала, главен зоолог в зоологическата градина, която е част от Природонаучния музей на Судан, се страхува за състоянието на животните, сред които са африкански сив папагал, вервет, нилски варани и два вида отровни змии.

Преди боевете всички животни са били хранени два пъти дневно. Те обаче не са получавали храна или лекарствата, от които някои от тях се нуждаят, от 14 април насам заради липсата на достъп до музея.

Абдала преподава зоология в Университета в Хартум и става директор на Природонаучния музей през 2020 г. Музеят, който е един от най-старите в Судан, документира дивата природа на страната, както и тази на съседния Южен Судан. Сегашното му местоположение е близо до военния щаб, където битките са ожесточени – това прави зоопарка на музея напълно недостъпен, предаде БТА. 

Конфликтът, който трае вече 26 дни, се води между суданската армия, водена от генерал Абдел-Фатах Бурхан и паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП), начело на които е генерал Мохамед Хамдан Дагало. По думите на Абдала нито една от конфликтните страни не е обърнала внимание на призивите за разрешаването на достъпа до зоопарка.

Конфликтът превърна голяма част от столицата, както и съседния град Омдурман в бойно поле, като и двете страни използват тежки оръжия в градските райони. Милиони са в капан в домовете си, без електричество, вода и с почти изчерпани хранителни запаси.

Боевете в суданската столица ескалират

„Освен ако някой не е освободил животните по-рано, в началото на битките, не виждам как те биха могли да оцелеят повече от две седмици без човешки грижи“, каза Камал М. Ибрахим, професор по биология в университета на Южен Илинойс.

Ибрахим и Абдала са особено притеснени за представител на вида нилски крокодил, който е бил в музея от 1971 г. насам. По думите на Абдала крокодилът има нужда от лекарства и витамини поради напредналата си възраст. Крокодилите се срещат все по-рядко в реките Сини Нил и Бели Нил, които минават през Судан.

„Той би се справил по-добре, ако беше освободен от заграждението си“, каза Ибрахим.

Последвайте канала на

Виолета Симеонова
332 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини