-
03 май 2023 10:53
- 330
- 0
Нестихващият конфликт в Судан по единодушното мнение на анализаторите застрашава сериозно стабилността на и без друго размирния регион на света, в който се намира тази страна. Но освен това геополитическо измерение военните действия могат да имат и друго, засягащо целите на една от великите сили – Русия; конфликтът може да попречи на намеренията на Москва да установи свое трайно военно присъствие в Червено море.
Ожесточените боеве в Судан продължават, като най-сериозно от него е обхваната столицата Хартум. Но сраженията между враждуващите страни в този конфликт, суданската армия начело с генерал Абдел Фатах Бурхан и паравоенните Сили за бърза подкрепа с командир ген. Мохамед Хамдан Дагало постепенно се пренесоха и в други райони на страната, включително в Северен Судан, западните части на размирния отдавна регион Дарфур и дори района на важния пристанищен град на Червено море Порт Судан, посочва руското издание „Независимая газета“.
Става дума за обичайна ситуация за страните от Третия свят, при която двама висши военни, които доскоро са били единомишленици, не могат да разделят властта помежду си. Двамата генерали заедно работиха за свалянето през 2019 г. на дългогодишния диктатор Омар Башир, а след това участваха във военния преврат през 2021 г., сложил край на споразумението между военните и гражданското общество за преминаване на Судан от военно към гражданско управление.
По данни на синдиката на суданските лекари убитите са стотици, основно бойци от двата враждуващи лагера, а ранените – хиляди.
Редица международни институции, включително ООН, предупредиха, че хуманитарната обстановка в Судан е катастрофална, особено в здравната сфера. Световната здравна организация алармира, че болниците са изчерпали запасите си от донорска кръв и че не им достига специализирано оборудване, гориво за генераторите и персонал. Работата на лечебните заведения допълнително се затруднява от прекъсването на електро-и водоподаването заради боевете.
На този етап няма как да се направят изводи коя от двете страни надделява предвид противоречивата информация, която идва от Судан, главно чрез осведомителните агенции. Основен проблем от информационна гледна точка се явява спрялото излъчване на суданската държавна телевизия, която е най-важният местен източник на информация.
Затова по всяка вероятност ще е нужно да мине още известно време, докато стане ясно коя е по-силната страна. Не е изключено силите да се окажат изравнени, в което се състои и най-голямата опасност от този конфликт. Това би означавало, че той може да се проточи във времето и да се усложни по подобие на този в Либия и Сирия, пише БТА.
Бойните действия в Судан предизвикаха безпокойство в различни страни, включително в Китай, Русия и САЩ, сред арабските, европейските, азиатските и дори латиноамериканските страни – а също и сред международните организации като ЕС, ООН и Африканския съюз. Всички те призовават враждуващите лагери да прекратят конфликта и да се върнат към положението отпреди 15 април, когато започнаха бойните действия, но поради по-важния за тях въпрос за подялбата на властта генералите на този етап не обръщат особено внимание на тези апели.
Що се отнася до последиците от конфликта за трите суперсили САЩ, Русия, Китай, логично изниква въпросът какво ще стане с военноморската база (пункт за материално-техническо обслужване, МТО, какъвто термин използва Русия), която Москва искаше да създаде на суданското крайбрежие на Червено море.
Споразумението за нея беше сключено още през 2017 г. с диктатора Башир и беше част от усилията на Москва да възстанови военноморското си присъствие в различни точки на земното кълбо, отбелязва „Новая газета“. Но през февруари 2021 г. началникът на суданския генерален щаб ген. Мохамед Осман Хосейн обяви, че Хартум ще преразгледа договореностите.
В месеците преди 15 април за Русия сякаш изглеждаше, че този въпрос ще се реши. През февруари на посещение в Судан бе външният министър Сергей Лавров, който съобщи, че в преговорите за създаването на МТО е постигнат значителен напредък. За да се появи пунктът, на Москва се наложи да удовлетвори исканията на суданските военни власти, в това число да им достави повече оръжие и друго военно оборудване, посочва „Независимая газета“. Но сега съдбата на МТО отново е поставена под въпрос, а причината е, че не е ясно как ще завърши противопоставянето в Судан и какви хора ще дойдат на власт.
Някои наблюдатели са на друго мнение и смятат, че размириците в африканската страна е много вероятно да се окажат от полза за Русия и да ѝ позволят в крайна сметка да създаде стратегическата военноморска база, тъй като враждуващите генерали може би ще се опитат да спечелят на своя страна и чуждестранни благодетели.
„Русия вече има база, която е много близо – в Сирия, затова не се съмнявам ни най-малко, че ще построят и тази, и то много скоро“, заяви пред изданието „ИЮ обзървър“ Жуана де Деус Перейра, експерт по Русия в британския Кралски обединен институт за отбранителни изследвания (RUSI).
Споразумението от 2017 г. позволява на Русия да създаде военноморска база, в която да разположи до 300 военни и да държи в нея не повече от четири военни кораба едновременно, включително ядрени подводници, посочва Асошиейтед прес. Предвидено е тя да бъде дислоцирана в стратегическия пристанищен град на Червено море Порт Судан.
Базата ще осигури на руските ВМС присъствие освен в Червено море и в Индийския океан и ще спести на корабите им нуждата от дълги плавания, за да достигат до този район, уточни Виктор Бондарьов, бивш началник на руските военновъздушни сили, цитиран от АП.
Както вече бе посочено, споразумението е бартерно и ще осигури на Судан оръжие и военна техника, а срокът му е за 25 години, като е предвидена клауза за автоматичното му продължаване за още десет, в случай че няма възражения от нито една от двете страни.
През февруари миналата година ген. Дагало беше в Москва за преговори с високопоставени руски представители.
След като се завърна от едноседмичното си посещение в Русия, той обяви, че страната му няма никакви възражения срещу това Русия или която и да е друга страна да създаде база на нейна територия, стига тя да не застрашава националната сигурност на Судан.
„Ако някоя страна иска да създаде своя база и това е в наш интерес и не застрашава националната ни сигурност, не виждаме никакъв проблем в това, без значение дали е руска или друга“, каза генералът.
Как ще се развие въпросът с базата, предстои да видим, и най-вероятно развръзката ще зависи от това как ще завърши конфликтът, но при всички случаи залогът за Русия е голям, тъй като базата ще ѝ осигури военно присъствие в едни от стратегически важните за световното морско корабоплаване води.
Последвайте канала на
Свързани новини
Повече от 200 граждани на Русия и други бивши съветски републики, евакуирани от Судан, пристигнаха в Москва
02 май 202312:33
Тежките сражения в Судан не стихват
02 май 202311:06
ООН: Повече от 800 000 души може да избягат от Судан
02 май 202310:46
Конфликтът в Судан не показва признаци на затихване, гражданите на страната се подготвят за още насилие
01 май 202313:12
Още двама българи се прибраха от размирен Судан
30 април 202307:55
Българин в Судан: Тук е война
29 април 202317:20
Продължават сраженията в Судан
07 май 202315:45
Турция ще премести посолството си в Судан след стрелба по колата на посланика
06 май 202321:34
Над 56 хил. души са избягали в Египет от Судан от началото на конфликта
06 май 202306:35
Нидерландия разби Унгария, срещата бе прекъсната за четвърт час
Илиан Илиев: Не беше красиво, но трите точки бяха важни
Безкомпромисна Германия унижи Босна и си гарантира първото място
Нефтохимик се справи с Дея и спечели дербито на Бургас
Жалко! България надигра Англия, но допусна обрат и загуби
Изиграха се осем мача от Втора лига
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Ген. Атанасов към Борисов: Ако сте мъж и сте държавник, да седнем на една маса и да развържем всички възли
16 ноември 202420:18
"ДПС-Ново начало" избра ново ръководство на партията
16 ноември 202417:56
Джевдет Чакъров: Лица, справедливо описани от президента като наглост на стероиди, се опитват да подменят истината
16 ноември 202418:42
Васил Пандов разкри ще има ли лидерска среща между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС
16 ноември 202418:11
Зафиров: Санитарният кордон беше демонстриран с крясъци и обиди от първия ред
16 ноември 202417:41
Политологът Даниел Смилов: ГЕРБ нямат сериозно намерение да съставят редовно правителство
16 ноември 202417:07
Антон Кутев: Ако има президентска партия, тя ще бъде обявена от него, не от Делян Пеевски
16 ноември 202416:18
Проф. Пламен Панайотов: Решението на "сглобката" за конституционни промени е ялово и не доведе до нищо добро
16 ноември 202418:27
Министър Мундров: Софтуерът на машините за гласуване трябва да бъде на държавата
16 ноември 202419:02