-
18 февруари 2020 14:21
- 709
- 6
Враждуващите фракции в Либия се готвят за дълъг конфликт, предвид потока от чуждестранни оръжия, затварянето от племена на петролни пристанища и споровете между съперничещите лагери за приходите от най-големите петролни запаси в Африка. Тези развития са индикация за задълбочаваща се враждебност в една война, която може да изостри регионалната нестабилност и да увеличи бежанския поток от Близкия изток и Африка близо десетилетие след падането на режима на Муамар Кадафи Муамар Кадафи - Роден на 7 юни 1940 г., според версия е роден на 7 юни 1942 г. Държавен глава на Либия през 2011 г., пише БТА.
От голямата си вила в Източна Либия племенният водач Сануси аз Зуай вижда доста повече проблеми в бъдеще за огромната страна, където властта от години е оспорвана от две съперничещи си правителства - на изток и на запад. Той е съюзник на маршал Халифа Хафтар, чиято самозвана Либийска национална армия (ЛНА) има подкрепата също на Египет, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Йордания и на руски наемници в опита си да превземе столицата Триполи.
Племето на Зуай блокира петролни пристанища, като се противопоставя на призивите на САЩ и ООН да възобнови потока на жизненоважния източник на приходи за Либия. Самият петрол е под контрола на врага на Хафтар, международно признатото Правителство на националното съгласие (ПНС).
Цената, която Зуай иска, за да деблокира за ПНС пристанищата, намиращи се на 1000 километра от Триполи, е повече от приходите да отиват за неговото племе. Ако ПНС откаже, той намеква, че нещата тепърва може да се влошат.
"Не сме доволни от това, което става в момента, но имаме начини да изострим ситуацията, ако международната общност не се вслуша в гласа ни", каза Зуай - старейшина на племе, обитаващо район близо до петролни съоръжения в Източна Либия. "Ще има голяма ескалация. Разполагаме и с други неща (средства), които да използваме тогава. Ако се стигне до това, светът ще научи какво е ескалация", заяви той пред Ройтерс в главния град в Източна Либия, Бенгази, без да уточни какво точно ще включва една евентуална ескалация.
Надпревара в превъоръжаването Патовата ситуация около петрола е само един от няколкото фактори, които може да удължат започналия преди близо една година конфликт за контрола върху столицата, в който ПНС миналия месец си осигури военна подкрепа от Турция, включително на поддържани от Анкара бойци от Сирия. Враждуващите страни са се впуснали в надпревара в превъоръжаването, като получават пратки както преди, така и след като външните им съюзници се споразумяха на среща на върха в Германия през януари да наложат прекратяване на огъня в Либия. Потокът от модерна артилерия и бойци, както и военни съветници, нарушава ангажиментите, поети в Берлин, за спазване на оръжейното ембарго, казват дипломати.
В четвъртък Съветът за сигурност на ООН призова за спиране на огъня, но Русия, поддръжник на Хафтар, се въздържа при гласуването. Дипломати възприеха това като знак, че Москва може и да не се ангажира с водените от ООН усилия за политическо посредничество. Силите на Хафтар и чуждестранните им поддръжници преустановиха въздушните удари срещу столицата.
Западни дипломати и експерти обаче заявяват, че това не се дължи на искрено желание за мир, а на по-добрите системи за противовъздушна отбрана, доставени от Турция. Преди турската намеса ръководителите на ПНС в Триполи били започнали да изпадат в паника, че може да загубят столицата, казват цитираните дипломати. Вместо това сирийските бойци, изпратени от Анкара, помогнаха за неутрализирането на малките победи на ЛНА, като възстановиха фронтовите линии приблизително до там, където бяха непосредствено след началото на офанзивата на ЛНА през април 2019 г. Според оценки на дипломати в Турция броят на сирийските бойци варира от 1500 до 3000, а този на турските военни - между 200 и 500, включително специални части, обикновени войници и оператори на дронове.
"И двете страни се подготвят за следващата битка", каза западен дипломат.
Дипломатическите усилия нееднократно се провалиха заради взаимни подозрения. "Всеки път, когато постигнем някакво споразумение . . . виждаме един и същи сценарий", каза Тахер ел Сони, постоянният представител на ПНС в ООН и добави: "Повече прилича на печелене на време и след това (Хафтар решава) просто да използва сила."
Турция изпраща по море тежки камиони, а ОАЕ - със самолети 89 пратки, възлизащи на общо 4680 тона, между 12 януари и 16 февруари, според данни за въздушния трафик и източник от сферата на сигурността. ОАЕ засега не са отговорили на запитване за коментар. Контрол върху петролното богатство Присъствието на доставените наскоро тежки оръдия вече се усеща, като обстрелът от далекобойна артилерия, приписван на ЛНА, достигна центъра на Триполи за първи път тази седмица.
Освен битката за столицата, която принуди най-малко 150 000 души да напуснат дома си, конфликтът е и за контрола върху петролното богатство. Съюзени с Хафтар сили държат пристанищата затворени от един месец, което причини загуби в размер на около 1,4 млрд. долара. Блокадата носи отпечатъка на едно пренебрежение още от времето на Кадафи, който наказваше Източна Либия за непослушанието през продължителното му управление. Натискът от страна на международните сили и на ООН засега не успява да убеди Хафтар да отвори пристанищата и южното петролно поле Ел Шарара, най-голямото в Либия.
Военният командир ветеран дори спечели известно признание от страна на Запада, че приходите от петрола трябва да бъдат разпределяни справедливо. Високопоставен американски дипломат каза, че е важно петролните приходи да бъдат разпределяни поравно - нещо, което според него трябва да бъде обсъдено на водените под егидата на ООН междулибийски икономически преговори в рамките на посредническите усилия за преодоляване на разногласията. Нито една от страните не разкрива колко средства изразходва за конфликта.
Дипломати казват, че ПНС е по-малко зависимо от петрола, отколкото по-рано, предвид това, че до една трета от бюджета се покрива от таксата събирана върху всички частни трансакции, включително с твърда валута. Някои от сирийските бойци, изпратени от Турция, са платени директно от Триполи, казват дипломати. Очертава се патова ситуация. В петък Хафтар разби надеждите за примирие, като каза, че няма да има мир, докато контролиращите Триполи "милиции" не бъдат победени.
От своя страна, ПНС настоява ЛНА да се изтегли на 1000 км на изток - нещо, което Хафтар отхвърля. "Не очакваме да постигнем прекратяване на огъня, освен ако тези войски (ЛНА) не се върнат там, откъдето идват", каза вътрешният министър в ПНС Фатхи Башага.
Последвайте канала на
Свързани новини
МВнР: ЕС стартира нова операция за прилагане на оръжейното ембарго спрямо Либия
17 февруари 202016:53
Тръмп: Външната намеса в Либия може само да влоши ситуацията
17 февруари 202007:54
Меркел и Ердоган обсъдиха по телефона Сирия и Либия
04 февруари 202017:16
Нови сражения в Либия
26 януари 202017:14
Добивът на петрол в Либия е намалял с три четвърти
25 януари 202018:46
Хуманитарният кораб "Оушън вайкинг" спаси 92 мигранти край Либия
24 януари 202017:35
Египет разположи танкове по границата си с Либия
08 юни 202010:03
Изгониха Халифа Хафтар от Западна Либия
05 юни 202014:32
ООН: Има споразумение за подновяване на преговорите за спиране на огъня в Либия
02 юни 202014:07
Ясни са всички потенциални съперници на България на баража
Късна дузпа лиши експериментална Германия от успех в Унгария
Лаутаро Мартинес изведе Аржентина до труден успех над Перу
Бразилия стигна само до точка срещу Уругвай
ЦСКА напред в "Чалъндж къп" след драматичен "златен" гейм
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
Коментари 6
Добави2020.02.18 | 15:51
siriski boici koi boici tezi ot HTS tahrir al sham nali tiq govna sega erdogan reve 4e umirat v idlib no kraq im se vijda na Turskite govna HTS
2020.02.26 | 13:39
Говорим за враждуващите фракции в Либия, вирус такъв, не си разбрал до сега.
2020.02.18 | 15:37
haftar nqma da go pozvoli trqbva haftar da e v tripoli ne oniq terorist saraj podarjan ot HTS - turciq
2020.02.18 | 14:55
Междуплеменна война през 2020 година. Трябват им поне 100 години, ако вървят в правилната посока, иначе ще има Източна и Западна Либия както им се иска на някои.
Добави коментар
Водещи новини
Илияна Йотова: Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси
19 ноември 202422:09
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
Тодор Тагарев: Владимир Путин отново се опитва да всее страхове
19 ноември 202422:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
11-годишното дете е починало в софийското училище "Захарий Круша"
19 ноември 202421:06
Белият дом: САЩ няма да променят позицията си относно използване на ядрени оръжия, след като Русия свали прага за употреба
19 ноември 202419:25
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
Рядка риба изплува на плаж в Калифорния - вещае цунами и земетресения
19 ноември 202420:07
2020.02.18 | 15:48
kva samozvana spored men vie boikovite iz4adiq ste samozvani vsi4ki v novini,bg za6to ne umrete a samozvanci
2020.02.26 | 13:47
Междуплеменна война е, фракции в Либия, Източна и Западна Либия, вирус. Хафтар разби надеждите за примирие.