Грийнпийс призова за мерки срещу пожарите, които застрашават басейна на река Конго

  • 27 август 2019 21:26

  • 677
  • 0
Грийнпийс призова за мерки срещу пожарите, които застрашават басейна на река Конго
© Getty Images/Guliver (архив)

Неправителствената екологична организация Грийнпийс призова днес за взимане на мерки срещу пожарите, които застрашават басейна на река Конго - другия зелен "бял дроб" на планетата след Амазония, предаде Франс прес.

"В дългосрочен план правителствата трябва да сложат край на всички промишлено дейности във втората най-влажна тропическа гора в света", се казва в изявление на Грийнпийс, публикувано в Киншаса.

"От 21 август са документирани близо 6902 пожара в Ангола и 3395 пожара в Демократична република Конго", посочва организацията, като отбелязва, че тези пожари засягат преди всичко саваната, а не гората.

"В Амазония гората гори основно заради сушата и климатичните промени, но в Централна Африка това се дължи основно на селскостопанските техники, като например подсечно-огневото земеделие (метод, при който се разчистват терени чрез сечене и изгаряне на растителност), обясни Този Мпану Мпану, преговарящият на ДР Конго по климатичните въпроси.

Ангола вече изрази раздразнението си, че между пожарите на нейна територия и тези в Амазония се правят паралели, което може да доведе до драматизиране на положението и до дезинформация.

През юли Грийнпийс поиска "анулирането на всички петролни блокове във влажните гори на ДР Конго". Президентът на страната Дени Сасу Нгесо твърди, че находището, открито в района на Кювет, в северната част на страната, се намира на периферията на влажните зони, в които има торфища.

"В действителност, както показват нашите карти, 64 процента от площта на петролния блок Нгоки обхващат торфища. Това лишава от съдържание изявленията на президента Сасу Нгесо за екологичните ангажименти на неговия режим", коментира в изявление африканският клон на Грийнпийс.

Торфищата във влажните гори в басейна на река Конго "складират" 30,6 милиарда тона въглерод, което е три пъти колкото годишното световно производство на въглероден диоксид, твърди Грийнпийс, като се позовава на данни на Университета на Лийдс.

Последвайте канала на

БТА
677 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини