България - топ дестинация за бърдуочинг

  • 06 май 2011 13:17

  • 8652
  • 0
България - топ дестинация за бърдуочинг
©

Как ви звучи вместо да изкарате ваканцията си традиционно на море или в планината, да се отдадете на наблюдение на птици (т. нар. бърдуочинг туризъм)? Безинтересно и скучно? Не и ако знаете къде да отидете и какво да гледате.

Страстни пътешественици и любители на природата твърдят, че наблюдението на пернати е по-хубаво от една екскурзия по следите на екзотични животни в Африка. Те казват, че при повече късмет в африканската савана за няколко часа могат да се срещнат около 20-30 вида бозайници. За същото време и на същото място обаче могат да се видят най-малко 100-ина, а в определени месеци дори 200 птици.

Освен това всеки може да се различи голяма част от бозайниците – зебри, лъвове, слонове, антилопи. При птиците, особено когато са над 100 вида и мъжките и женските и младите и старите се различават по оперението си, за обикновения турист разпознаването става почти мисия невъзможна. Затова и успешното определяне на пернатите се смята за голямо предизвикателство и още по-голямо удоволствие.

У нас все още малко хора са загубили ума си по пернатите за разлика от чужденците, при които бърдуочингът е много популярен.

Всяка година британци, холандци, датчани, швейцарци и много други европейци, че и азиатци пропътуват хиляди километри, за да гледат птици.

Страната ни е сред малкото в света, в които има изобилие от какви ли не видове – от най-крехките птички до силните грабливи птици. Затова е и предпочитано място за бърдуочърите.

Тук те могат да зърнат около 400 вида, което е около половината птици, населяващи цяла Европа. От европейските страни единствено Испания е пред нас по биоразнообразие.

Белочела сврачка, сибирско ливадарче, късопръст ястреб, качулата кукувица, черен щъркел са само част от най-забележителните представители на птичия свят в България. Срещат се и световно застрашени видове като червеногуша гъска, ловен сокол, къдроглав пеликан.

Въпреки даденостите си обаче България използва не повече от 5% от потенциала, който има, твърди Петър Янков, председател на Българското дружество за защита на птиците. „А това е един изключителен ресурс, защото нито държавата, нито частните фирми в туризма или други инвестират в това, т.е. ползват нещо наготово”, изтъкна Янков, съобщи Дарик.

Най-добри възможности за бърдуочинг предлагат Черноморското крайбрежие и Източните Родопи. Край морето райските места за птиците са бургаските влажни зони и районът около Шабленското и Дуранкулашкото езеро. Тук минава един от най-оживените прелетни пътища на птици в света - Виа Понтика, а гледките на хиляди мигриращи щъркели, пеликани, хищни птици са повече от грандиозни.

Наблюденията на птиците не са евтино удоволствие. Например за една 10-дневна орнитологична екскурзия у нас един британец плаща между 1000 и 1400 паунда. Тези пари обаче са по джоба на много британски пенсионери. Затова и бърдуочингът не се смята за хоби на богатите.

„Това за тях е съвсем обикновена екскурзия. Повечето от туристите са пенсионери и през повечето от времето те правят тур след тур. След България примерно те отиват в Коста Рика, от там се вдигат и отиват в Индия пак да гледат птици. Така им минава времето, в което са в пенсия”, допълни специалистът.

Последвайте канала на

Десислава Станева
8652 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини