-
09 октомври 2024 17:28
- 11398
- 1
Останки в древни гробове, сред които и детски, близо 500 монети и сребърна обеца с перли откри при археологически проучвания на хълма Трапезица във Велико Търново екипът на доц. д-р Деян Рабовянов от Великотърновския филиал на НАИМ при БАН.
Това е 15-и сезон, в който екипът на доц. Рабовянов работи на историческия хълм в старата българска столица. Проучванията започват през 2008 година, като вече са обхванали над 3 декара площ. Този обект не е лесен за работа, защото съществува от праисторията (от времето на късния халколит) до ранния османски период през 15-и век. Има години, в които хълмът не е използван и обитаван (през Римската и Късната античност), но през повечето време е населяван, обясни доц. Рабовянов.
Тази година работата на екипа е концентрирана основно в три посоки. Едната е допроучване на стари части на обекта, основно пластове от ранножелязната и късножелязната епоха в тракийския период, които не са много богати на находки и материали. Проведена е по-обширна полева консервация на средновековните сгради върху тези пластове. Втората задача е свързана с допроучване на некропола на църква номер 22, което се случва вече пети пореден сезон. От него са проучени 25 гроба, които са разнообразни, като има и секция с детски и младежки погребения. Това се наблюдава при някои средновековни некрополи, защото смъртността в този период при младото население е много висока, обясни доц. Рабовянов. Последната интересна ситуация в този некропол е откриването в насипа на един от гробовете на красива сребърна обеца с инкрустация от перли. Това говори за разнообразно население, обитавало кварталите в южната част на Трапезица, чиято енорийска църква е проучената с номер 22. Съставът му е включвал както по-обикновени хора, така и такива с по-големи възможности и позиция в обществото.
Основните проучвания тази година са свързани с едно разширяване на площта на обекта в южна посока към крепостната стена, за да може тя да бъде изцяло представена на туристите в бъдеще. Мястото е между югозападната порта на Трапезица, южната крепостна стена и една от главните улици на хълма. Там екипът се натъква на много сложна археологическа ситуация с две или три нива от сгради и свързани с тях площадни пространства, които са едно върху друго, като по-новите унищожават по-старите. Те са от периода 13 – 15-и век, като в последните години от него Трапезица вече е част от превзетото Търново. По това време по-голямата част от българското население е напуснала хълма, но има един малък квартал около портата, който се ползва, вероятно и от османските нашественици.
Откритите археологически материали са много, посочи доц. Рабовянов. Само в рамките на сегашния сезон са открити близо 500 монети, което позволява добра датировка на проучванията. Монетите са основно медни, но има и сребърни. Една от тях предизвиква най-голям интерес. Тя е много добре запазен екземпляр от монетите на цар Теодор Светослав, които са известни като едни от най-красивите в Средновековна България. Монетата е много добър образец за илюстриране на неговото монетосечене, обясни археологът.
Освен откритите жилища има и множество боклучни ями, даващи разнообразен и богат материал, който в случая е предимно керамичен. Тук става въпрос за много голямо количество керамика, от която вероятно ще могат да бъдат възстановени поне десетина съда. Тя е най-вече кухненска, но има и красиви сграфито съдове, охарактеризиращи Търново.
Освен църковния некропол екипът се е натъкнал и на друг некропол, с няколко гроба. Извън тях е открита и странна ситуация, при която в пода на едно от жилищата е намерено леко фрагментирано вкопано гърне, пълно с кости на бебе в анатомичен порядък. Дали това са плодовете на греха или нещо друго, дали е криминално деяние или не, това дете не е погребано по обичайния начин в некропол или по християнски образец, коментира доц. Рабовянов. Това е втори такъв случай на Трапезица. Предходният е разкрит отдавна, но тогава гърнето е в рамките на некропола на църквата, докато тук става въпрос за вкопаване в пода на действащо по същото време жилище, обясни археологът. Според позицията се предполага, че това се е случило в последните десетилетия на 14-ти или началото на 15-ти век – края на столично Търново или първите години от османския период, посочи той.
По време на тазгодишните разкопки археолозите са открили и една сполия – нещо взето от другаде и използвано наново, което е добре позната практика в Търново през Средновековието. Това е фрагмент от антична варовикова колона без надпис, превърната в строителен материал за сграда от османския период. Тя вероятно първо е била част от някоя от околните църкви и след превземането на града и изоставянето на храмовете е вградена в жилищна сграда от новото време, предполага археологът.
Тази година финансирането на проучванията на Трапезица от Министерството на културата е в рамките на проекта, в който екипът кандидатства – около 68 хиляди лева. Според доц. Рабовянов това е достатъчно за провеждане на нормални малки разкопки и за осъществяване на полева консервация, но не и за важни проблеми, като реставрация на разкритото и неговата социализация. Археологът изрази надежда, че Община Велико Търново, като ползвател на този обект с добър потенциал за развитие, ще е по-инициативна в тази посока. „Очевидно е, че разкритото не е малко, като не става дума само за крепостни стени, а за жилищни квартали, манастирски комплекси в североизточната част, дворци в северната част на хълма“, посочи доц. Рабовянов, предава БТА. Според него за такава масивна реставрация нужните суми ще са от порядъка на над 1 милион лева. Всичко трябва да бъде направено поетапно и след предварително изградена концепция, при спазване на определени маршрути, подходящи за туристическия поток, както и с подобряване на цялостната визия на Трапезица, смята доц. Рабовянов.
Предполага се, че площта на крепостта „Трапезица“ е около 70 декара, като очевидно тя е три пъти по-малка от „Царевец“. Това, което е проучено от нея досега е не повече от 12 декара, докато на „Царевец“ по времето на социализма с големи кампании и много средства е проучен на две трети, каза още доц. Рабовянов.
Последвайте канала на
Свързани новини
Иззеха археологически артефакт от частен имот във Видинско
16 септември 202421:50
Полицията иззе 200 археологически предмета от жилище в Елхово
13 септември 202418:27
РАМ Пловдив организира Археологическа велообиколка “По пътя на водата” в Деня на независимостта
12 септември 202413:01
Регионален археологически музей – Пловдив започна онлайн кампания “Когато бях археолог”
03 септември 202411:16
Нови археологически обекти бяха открити в община Лом
27 август 202415:06
Поредна археологическа находка на Перперикон
07 август 202412:33
Набелязаният от ЦСКА - София африканец не иска в България
Официално: Ман Сити обяви новия договор на Гуардиола
ЦСКА - София се раздели със защитник
България в група с 4 отбора по пътя към Мондиал 2026, задачата пред "лъвовете" става още по-трудна
Партизан се съживи точно срещу Звезда, Милър-Макинтайър с 9 асистенции
Един от най-тежките моменти на Цунами бил при Мъри Стоилов, капитанът на Левски каза как “сините” ще излязат от кризата
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Божидар Божанов: ГЕРБ не иска да сформира правителство и се крие
21 ноември 202420:42
Боряна Димитрова: Наблюдаваме политически блокаж с три оси - „Възраждане“, Делян Пеевски и връщане към старата конституционна уредба
21 ноември 202418:39
Костадин Костадинов: ГЕРБ е в изолация и наблюдаваме подозрително мълчание
21 ноември 202420:56
Скандалът с бившата фирма на Асен Василев: Съдът излезе с решение
21 ноември 202420:03
Водещите новини! Ученикът Даниел, който усмърти с ритници жена в Перник, се разрева в съда. МНС издаде заповед за арест на Нетаняху (и още…)
21 ноември 202419:28
Путин потвърди, че Украйна е атакувана с балистична ракета
21 ноември 202419:47
САЩ признаха, че са били наясно, че Русия изстрелва балистична ракета със среден обсег
21 ноември 202422:35
Володимир Зеленски определи руския ракетен удар с ново оръжие като видима ескалация на войната
21 ноември 202422:57
САЩ наложиха санкции на "Газпромбанк"
21 ноември 202419:05
2024.10.09 | 20:39