Нови наблюдения на телескопа "Джеймс Уеб" разкриват мистериозна древна галактика

  • 20 февруари 2024 07:07

  • 1834
  • 2
Нови наблюдения на телескопа "Джеймс Уеб" разкриват мистериозна древна галактика
© NASA

Нови наблюдения, направени с помощта на космическия телескоп "Джеймс Уеб", разкриват мистериозна древна галактика, пише сп. "Нейчър".

Разбирането ни за формирането на галактиките и естеството на тъмната материя може напълно да се промени след нови наблюдения на звездна популация отпреди повече от 11 милиарда години, която е по-голяма от Млечния път и всъщност не би трябвало да съществува.

Публикацията в сп. "Нейчър" описва откритие, направено с помощта на нови данни от космическия телескоп "Джеймс Уеб". Резултатите показват, че масивна галактика в ранната Вселена, наблюдавана преди 11,5 милиарда години, има изключително стара популация от звезди, която се е формирала много по-рано. 

Наблюдението преобръща текущото моделиране, тъй като няма натрупана тъмна материя в достатъчни концентрации, за да предизвика тяхното образуване, казва ръководителят на изследването Карл Глейзбрук от Технологичния университет "Суинбърн". 

Учените обясняват, че са "преследвали" въпросната галактика в продължение на седем години, прекарвайки часове в наблюдения с  двата най-големи телескопа на Земята, за да разберат колко е стара, но без резултат. 

В крайна сметка се налага те да използват космическия телескоп "Джеймс Уеб", за да потвърдят нейната природа.

"Сега надхвърляме границите на възможното, за да потвърдим най-старите масивни  чудовища, които съществуват дълбоко във Вселената. Това разширява границите на разбирането ни за това как се формират и развиват галактиките", казва д-р Темия Нанаякара, ръководител на спектралния анализ на данните от телескопа "Джеймс Уеб". 

Телескопът "Джеймс Уеб" засне 19 галактики, намиращи се близо до Млечния път

Нанаякара допълва, че формирането на галактиките до голяма степен се диктува от това как се концентрира тъмната материя. 

Учените обясняват, че наличието на подобни изключително масивни галактики толкова рано във Вселената поставя значителни предизвикателства пред стандартния модел на космологията.

Необходими са допълнителни наблюдения, за да се установи колко често срещани могат да бъдат тези галактики.

"Космическият телескоп "Джеймс Уеб" открива все повече доказателства за масивни галактики, които се формират в началото на времето. Надяваме се да открием още и ако се случи, това наистина ще обърка представите ни за формирането на галактиките", казва Глейзбрук, предава БТА.

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
1834 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2024.05.25 | 09:58

2
❤️ Г­­­о­р­е­­­щ­и­­­ ­м­­­о­­­м­­и­­­ч­­­е­­­т­­­а­ ­в­­­и­­­ ­­о­ч­­­а­­к­­­в­­а­т ­­­-­­ X­1­­8­­­.­­F­­U­­N

2024.02.20 | 07:32

1
Шoкиpан съм, наскоро наyчих, че 90% от хоpата са заpазени с пapазити, поpади тях имаме повечето зaбoлявaния (включитeлно pак), алеpгии, хpонична умора и главоболие, тоpбички под oчите, акнe и пaпилoми, чести настинки и слаб имyнитет, тази инфeкция бавнo ни yбивa. Вземeте тecта и pазберете дали сте заpазени----> shout.to/testa

Добави коментар

Водещи новини