-
12 декември 2023 13:01
- 718
- 1
Твърде много котки и недостатъчно ракообразни - сегашният набор от емоджита не представя точно степента на биоразнообразието, наблюдавано в природата, което е в ущърб на усилията за опазване на околната среда, съобщават ДПА и АФП, позовавайки се на изследването на трима италиански учени.
Тримата специалисти отправят призив за по-голямо биоразнообразие в емоджитата, след като са установили, че "дървото на живота" не е точно представено от пиктограмите.
Италианските биолози консервационисти Стефано Мамола, Матиа Фаласки и Джентиле Франческо Фичетола са категоризирали емоджитата, свързани с природата и животните, които са налични в онлайн каталога Емоджипедия. След това те са сравнили биоразнообразието им с това в реалния свят.
Като цяло те са идентифицирали емоджита, представляващи 112 организма - 92 животни, 16 растения, една гъба и един микроорганизъм.
"Наличните към момента емоджита обхващат широк спектър от животински видове, докато растенията, гъбите и микроорганизмите са недостатъчно представени", пишат биолозите в изследването си, публикувано в американското списание айСайънс (iScience).
"Подобна силна таксономична пристрастност е в съответствие с настоящото обществено съзнание за биоразнообразието, което има тенденция да дава приоритет на животните пред другите таксони."
Изследователите са установили, че по отношение на животните гръбначните (бозайници, птици, влечуги, земноводни и костни риби) са значително по-добре представени в сравнение с действителното им богатство, докато членестоногите са недостатъчно представени.
Проучването им показва, че гръбначните съставляват 76 процента от животинските емоджита.
Членестоногите - насекоми, паякообразни и ракообразни, са пропорционално слабо представени, въпреки че съществуват 1,3 милиона вида членестоноги в сравнение с едва 85 000 известни вида гръбначни животни.
Изследователите също така отбелязват, че няма емоджита, които да представят плоските червеи или нематодите, въпреки че съществуват повече от 20 000 вида Plathelminthes и също толкова видове нематоди.
Тримата учени казват, че един по-представителен каталог с емоджита може да подпомогне разговорите за биоразнообразието и неговото опазване.
Изследователите действително са открили значително повишаване на биоразнообразието на емоджитата, като животинските таксони, представени като такива, са се увеличили над два пъти от 2015 г. до 2022 г., като през 2020 г. са били представени анелидите с добавянето на емоджи "червей", а през 2021 г. са последвали ракообразните с добавянето на емоджи "червен корал".
"Това увеличение на филогенетичното разнообразие, задвижено от по-малко известни таксони, подчертава положителната тенденция на разширяване на възможностите за комуникация чрез емоджита. Това позволява на потребителите на цифрови платформи да обсъждат по-ефективно редица теми и настроения, свързани с биоразнообразието, отвъд иконите, изобразяващи емблематични видове", пишат изследователите.
"Въпреки че кризата с биоразнообразието може да изглежда отдалечена от живота онлайн, в нашето все по-дигитално общество не трябва да подценяваме потенциала на емоджитата за повишаване на осведомеността и популяризиране на разнообразието на живота на Земята", пишат още тримата учени от университета на Милано.
"Разработването и популяризирането на разнообразни и приобщаващи колекции от емоджита е от съществено значение, за да се гарантира, че дървото на живота е справедливо представено в инструментите за цифрова комуникация", допълват те, цитирани от БТА.
Последвайте канала на
Свързани новини
Амос Юга се сбогува с ЦСКА - София
Етър 0:0 Монтана
Александър Томаш: Излизаме за победи в четирите мача до края на годината
Стабилен Лудогорец отмъкна точка от Лацио на "Олимпико"
Ман Юнайтед с труден успех след два пълни обрата в първия домакински мач на Аморим
Ще продължи ли победният ход на Черно море и срещу коварния тим на Септември?
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
На живо: Осми опит за избор на председател на НС, балотаж между Наталия Киселова и Силви Кирилов и един час почивка
29 ноември 202411:03
От ГЕРБ оттеглят Рая Назарян, ще подкрепят Киселова, но с условия
29 ноември 202410:54
Пеевски: Няма да гласуваме на балотажа, Кирил Петков и компания искат на всяка цена да останат в НС
29 ноември 202411:49
Кирил Петков категоричен: Ще подкрепим Силви Кирилов, защото Пеевски се изнервя от това
29 ноември 202410:34
Зафиров: Оптимист съм, че до края на деня ще имаме председател на НС
29 ноември 202411:18
Божанков: Дълбоко убеден съм в мотивите си и в начина, по който гласувам
29 ноември 202410:49
Минчев: Ако неспазването на партийната линия при важно гласуване е основание за изключване, то отдавна трябваше да сме разредили редиците
29 ноември 202410:44
Йотова: Изборът на председател на НС ще отпуши поне две много съществени процедури
29 ноември 202410:42
Премиерът Главчев: Отсечката на „Дунав мост“ при Русе ще бъде готова преди Коледа
29 ноември 202409:45
2023.12.12 | 13:28