Пазят ли очилата за компютър нашите очи?

  • 18 август 2023 11:22

  • 833
  • 0
Пазят ли очилата за компютър нашите очи?
© Pixabay
Слушай новината Слушай новината

Малко вероятно е очилата с филтър за синя светлина да намалят напрежението в очите, съобщи ДПА, позовавайки се на научно изследване. 

Този тип очила се предписват и препоръчват много често от началото на 21-и век.

Предмет на изследването са били ефектите на тези стъкла в сравнение с такива без филтриране на синя светлина и осигуряването на защита на ретината - светочувствителната тъкан в задната част на окото, както и качеството на съня. Резултатите показват, че използването на филтър за синя светлина няма краткосрочни предимства за намаляване на умората при използване на компютър.

Учените са анализирали данните от 17 проучвания в шест държави. Периодът на употреба на очилата варира от по-малко от ден до пет седмици. 

Водещият автор на изследването Лора Доуни от университета в Мелбърн, Австралия, каза, че вероятно няма краткосрочни предимства в използването на леща с филтър за синя светлина в сравнение с обикновената такава при работа с компютър. Засега не е ясно дали стъклата за очила с филтър осигуряват качествено зрение или по-добро качество на съня. Няма и заключения за потенциалните ефекти за здравето на ретината в дългосрочен план. 

Според учените резултатите от изследването трябва да бъдат потвърдени. Д-р Сумир Сингх, който е сред авторите, каза, че има нужда от изследвания на ефектите от използването на лещи с филтър за синя светлина сред различните популации.

Проф. д-р Оскър: Все повече деца имат нужда от очила

"Необходимо е да се проучат ефективността и безопасността сред различните групи хора. Количеството синя светлина, която излъчват изкуствените източници - като мониторите, е около една хилядна от това, което получаваме от естествената дневна светлина. Трябва да имаме предвид и че филтриращите лещи спират около 10 до 25 процента от синята светлина в зависимост от различните продукти. Филтрирането на по-големи количества синя светлина би изисквало лещите да имат кехлибарен оттенък. Това би променило цветовото възприятие у носещите очила."

Нашето изследване не подкрепя предписването на филтриращи стъкла за очила за всички пациенти, каза Доуни. 

Резултатите от изследването са публикувани в "Cochrane Database of Systematic Reviews", предава БТА.

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
833 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини