Повече от три месеца ще продължи археологическото проучване на Бонония

  • 02 август 2023 14:45

  • 675
  • 0
Повече от три месеца ще продължи археологическото проучване на Бонония
© pixabay
Слушай новината Слушай новината

Повече от три месеца ще продължи археологическото проучване на Бонония през тази година, каза за БТА ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН. Той обясни, че това са най-големите разкопки, извършвани досега на този римски град.

Продължава проучването на историята от I до XXI век на Видин. Това е един от градовете в България с най-дълга история и най-дълбоки култури пластове, допълни той.

Вече десет години текат проучванията на Бонония в центъра на Видин. В момента сме на доста интересно археологическо ниво, което се датира в края на VI век - разрушаването на крепостта, времето на варварските нашествия и на аварите. В тези развалини се откриват цели четири полувкопани жилища (землянки), в които са живели първите заселници по времето на Първата българска държава, разказа доц. Димитров. Проучваме един много интересен период от нашата история между VII и IX век. В тези жилища се откриват много находки – керамика, кости и дребни бронзови предмети, които ще ни помогнат да датираме по-точно най-ранната история на българите във Видинския регион. Това е акцентът в началото на разкопките на Бонония през това лято, уточни той.

Иманяри търсят древни римски банки у нас

По думите на доц. Димитров със съдействието на Община Видин се разширява терена за разкопки в общински парцел в южната страна на обекта, които продължава по линията на трасето на крепостната стена на Бонония. Целта е да се увеличи площта на експонираната археологическа ценност „Антична Бонония“ и тя да бъде превърната в интересен туристически обект.

Министерство на културата финансира проекта на Регионален исторически музей (РИМ) - Видин с близо 47 000 лв. Община Видин е осигурила допълнително 60 000 лв. Това не малко финансиране гарантира устойчивост на проучванията, допълни доц. Димитров.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
675 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини