-
23 май 2023 10:54
- 955
- 2
От много години насам НЛО се възприемат като научна фантастика или като обилен извор за шеги и дори подигравки. В масовата култура НЛО обикновено се свързва с малки зелени човечета, летящи чинии, много светлини и зрелища, характерни за холивудските блокбъстъри, и др. Около темата има определена стигма не само в обществото, но и в научната сфера. Много учени по света са смятали НЛО за нещо несериозно или недостатъчно достоверно, за да го изследват и анализират. И така, табу ли е НЛО за науката?
Новата поредица на National Geographic, чиято премиера е днес в 22:00 ч., се опитва да намери отговор на този и на много други въпроси, свързани с НЛО. Документалната продукция „НЛО: Разследване на непознатото“ се фокусира върху продължаващите десетилетия разследвания на американското правителство и хвърля светлина върху програмата на Пентагона за НЛО, както и съпътстващите я усилия на властите да скрият информацията от обществеността.
Поредицата показва преобладаващия всеобщ скептицизъм и нежеланието на властите и на мнозинството учени да разследват НЛО. Въпреки това, в нея участват представители и на двете групи, които са осъзнали нивото на важност на анализа на данните и намирането на научно обяснение на въздушните явления, пише "Офнюз".
Дерик Питс, главен астроном в Института „Франклин“, който е един от участниците в „НЛО: Разследване на непознатото“, казва: „Това е явление, което все още не разбираме. Няма нищо лошо в това да не го разбираме. Има много неща във Вселената, които не разбираме, но това ни кара да ги изследваме и да научим повече. Точно както искаме да научим повече за всяка от звездите и галактиките, които виждаме във Вселената, и за всяко от новите същества на дъното на нашите океани“.
Към темата за НЛО трябва да се подхожда внимателно, тъй като границата между фактите и слуховете е много тънка. Тук идва ролята на науката – да разгледа въпроса по рационален начин, да събере данни, да ги анализира, да направи изводи и да ги сподели с обществеността.
„Можем да съберем информацията, да съберем данните и след това да поканим експерти, които са квалифицирани да ги анализират по систематичен начин. Ето защо смятам, че е важно да дестигматизираме въпроса“, коментира лейтенант Алекс Дитрих, бивш военноморски пилот в американската армия, който е един от участниците в „НЛО: Разследване на непознатото“.
В поредицата е представена една много интересна история, която доста добре илюстрира табутата в науката, свързани с НЛО. Професор Джоузеф Алън Хайнек е американски астроном, известен най-вече с изследванията си на НЛО и с разработването на класификационната система „Близки срещи“, която категоризира наблюденията на НЛО въз основа на обсега и въздействието. Той е сред първите хора, които извършват научен анализ на данните и особено на следите, за които се твърди, че са оставени от НЛО. Тези „Близки срещи“ на Хайнек дори вдъхновяват Стивън Спилбърг за култовия филм „Близки срещи от третия вид“, за който ученият дори се превръща в консултант на снимачната площадка. Преди да се зарови по-дълбоко в НЛО, Хайнек е научен консултант на проучвания на НЛО, предприети от Военновъздушните сили на САЩ в три проекта: „Знак“, „Недоволство“ и „Синя книга“ (1952-1969 г). В този период той се отнася скептично към докладите за НЛО и смята, че всички те са ненадеждни. Той дори казва, че „цялата тема изглежда напълно нелепа“. Няколко години по-късно обаче той напълно променя мнението си.
„НЛО: Разследване на непознатото“ съдържа кадри с Алън Хайнек, в които той коментира случаите на НЛО, докладвани от свидетели, сред които има бивши представители на правителството и на армията. „Хайде, колко време още ще наричам тези хора луди? Когато промените гледната си точка, ще видите, че тези хора не са луди. И аз започнах да осъзнавам що за хора са те – добри, стабилни хора, и си казах – може би е дошло време да променя отношението си", казва той.
Дестигматизацията на НЛО в науката вероятно е дълъг процес, който ще отнеме време и усилия, но със сигурност ще донесе ползи за обществото. Колкото повече знаем за нещо, толкова по-добре бихме могли да се справим с него. А науката е единственото рационално средство за мъдро разрушаване на табутата и за обясняване на това, което по принцип е трудно обяснимо.
Последвайте канала на
Свързани новини
Поискаха обяснение от Байдън за свалените НЛО-та
15 февруари 202317:48
Американси изтребители поразиха НЛО над езерото Хюрън
13 февруари 202306:51
500 души наблюдавали НЛО в САЩ
20 януари 202322:54
Разузнаването в САЩ работи по 500 сигнала за НЛО
13 януари 202309:23
Варненци алармират в полицията за НЛО
28 декември 202214:35
За 5 месеца Пентагонът получил стотици сигнали за НЛО
18 декември 202208:23
Снимки на НЛО от последните дни отново повдигнаха въпроса дали сме сами във Вселената
08 февруари 202414:11
НАСА публикува доклад за НЛО
14 септември 202322:50
Пентагонът създаде нов сайт за НЛО
04 септември 202311:36
Лудогорец се разделя със свой футболист до дни, обявиха къде отива
Русия поиска да се изправи срещу България във футболен мач през 2025 година
ЦСКА 1948 предлага нов договор на голямата си звезда, първите три нови попълнения са ясни
Ето как Стоичков, Кристиано, Меси и други футболни звезди посрещнаха Коледа
"Вабанк": Кой е с по-голяма заслуга за представянето на Ливърпул – Клоп или Слот
"Въпроси и отговори" с Майкъл Оуен
Коментари 2
Добави2023.05.23 | 11:12
Добави коментар
Водещи новини
Опасно време! От АПИ напомнят шофьорите да тръгват подготвени на път
26 декември 202406:51
Какво време ни очаква днес
26 декември 202405:59
Без синя и зелена зона в София и днес
26 декември 202407:02
Джо Байдън поиска от Пентагона да продължи с активните си доставки на оръжия за Украйна
26 декември 202406:39
Японският национален авиопревозвач съобщи, че е бил подложен на кибератака
26 декември 202406:07
Днес почитаме бащите
26 декември 202406:25
Не позволявайте на тъжни мисли да се загнездват у вас
26 декември 202405:49
„Българската Коледа“ събра над 3 млн. лв.
25 декември 202420:30
"Алфа Рисърч": Не "джендър идеологията" е проблем на българското образование, а агресията, липсата на интерес у учениците и наркотиците
25 декември 202421:32
2023.05.23 | 11:24