Учени ще изпратят сърдечна тъкан на МКС за изследване на промените при ниска гравитация

  • 08 март 2023 11:22

  • 435
  • 0
Учени ще изпратят сърдечна тъкан на МКС за изследване на промените при ниска гравитация
© pixabay

Специалисти от университета "Джонс Хопкинс" в сътрудничество с НАСА ще изпратят образци от сърдечна "тъкан върху чип" на Международната космическа станция (МКС), съобщи Юрикалърт.

Целта на проекта е тъканта да бъде наблюдавана за промени в митохондриите на клетките на сърдечния мускул (тяхното захранване) и способността им да се съкращават в условия на ниска гравитация.

Тъканните проби ще бъдат изпратени в космоса с товарния кораб "Дракон" на компания "Спейс Екс", чието изстрелване е планирано за средата на март. 

По време на мисията астронавтите на борда ще добавят към пробите три лекарства, одобрени от американското Управление за контрол над хранителните продукти и лекарствата (FDA), в опит да предотвратят промени в сърдечните клетки, за които е известно или се предполага, че настъпват по време на продължителни  космически полети.

"Възможно е наученото от тези експерименти в космоса да ни информира как да лекуваме сърдечни проблеми, свързани с възрастта, тъй като много от вече откритите промени в сърдечните клетки на космическите изследователи имитират изменения, свързани със стареенето на сърдечния мускул като цяло", казват изследователите. 

Изследователският екип изпрати сърдечна тъкан в космоса и през март 2020 г. Направените експерименти показаха, че микрогравитацията в космоса е променила митохондриите на клетките и способността на тъканите да се съкращават.

В новите експерименти учените ще се съсредоточат върху протеините, активирани при тъканно възпаление и митохондриална дисфункция.

Астронавтите на МКС също така ще проверят дали някое от трите лекарства може да предотврати проблемите, очаквани в намиращите се в космоса сърдечни клетки, допълва БТА.

Последвайте канала на

Весела Найденова
435 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини