-
17 март 2021 14:00
- 961
- 0
Марс не винаги е бил сухата планета, която познаваме днес: преди милиарди години тя е била дом на езера, реки и дори океани. Въпросът къде е изчезнала всичката тази вода досега оставаше без отговор, предаде Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".
Основното предположение на изследователите беше, че водата се е изплъзнала в космоса. Ново проучване обаче показва, че голяма част от нея е уловена в минерали в марсианската кора.
Откритието обаче не означава "че има някакъв огромен воден резервоар" под повърхността на Марс, предупреждава Ева Шелер, изследовател в Калифорнийския технологичен институт и водещ автор на проучването.
"Това, което казваме е, че кората съдържа т.нар. хидратирани минерали, т.е. минерали, които имат вода в структурата си", обяснява Шелер, чийто модел показва, че между 30 и 99 процента от първоначалната вода е уловена в тези минерали.
В началото на историята на Червената планета е имало достатъчно вода в течно състояние на повърхността, за да я покрие под огромен океан. Тя е присъствала или в атмосферата, или под формата на лед в полярните шапки или в марсианските недра.
Досега учените смятаха, че загубата на вода на Марс се дължи на атмосферно изтичане. Феноменът съществува и на Земята, но е много по-изразен на Червената планета заради слабата гравитация.
Използвайки наблюдения на марсоходи и марсиански метеорити, екипът се фокусира върху водорода - ключов компонент на водата.
"Водните молекули са изградени от кислород и водород. Съществуват различни водородни атоми. Леките могат да се освободят от гравитационното поле на Марс и да "избягат" в космоса. Остава обаче тежкият водород, известен кат деутерий", обяснява Ева Шелер.
Тъй като по-лекият вид избягва по-бързо от атмосферата на планетата, загубата на по-голямата част от водата в космоса би оставила относително повече деутерий след себе си. Имайки предвид обаче колко вода е била налична първоначално на планетата и текущата скорост на изтичане на водород, настоящото му съотношение с деутерия не може да се обясни само с атмосферни загуби.
Вместо това авторите на изследването смятат, че решаваща роля е изиграла комбинация от два механизма: улавянето на вода в минерали в кората на планетата, както и загубата на вода в атмосферата.
"Всеки път, когато скала взаимодейства с вода, се наблюдава поредица от много сложни реакции, които образуват хидратиран минерал", казва Шелер.
Този процес, наречен "химическо изветряване", протича и на Земята - например в глина, която се среща и на Марс.
Вулканите на нашата планета рециклират водата обратно в атмосферата. Марс обаче няма тектонски плочи, което прави промените постоянни.
Според симулациите на екипите планетата е загубила по-голямата част от водата си преди между 4 и 3,7 милиарда години, допълва БТА.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ботев се върна на победния път след силно второ полувреме срещу Локо (София)
Арда уверено крачи към челните позиции след комфортен успех над Ботев (Враца)
Везенков и Фурние вдъхновиха Олимпиакос в голямото гръцко дерби
Генчев: Мачът е изключително важен за нас, за да си върнем поне малко от позагубеното самочувствие
Майкъла: Бихме ЦСКА 1948, но този отбор не е критерий! Левски само ще се снима с титлата
Ботев с изявление за Зингаревич, входира писмо до две институции
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Георг Георгиев към ПП-ДБ: Сега компромисът е на върха на копието и за него ще трябва да се преборите
08 ноември 202421:32
Ивайло Мирчев, ДБ: Бездействието на полицията пред Народния театър беше умишлено режисирано, същото беше в "Росенец" преди 4 години
08 ноември 202421:28
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата е пълна
08 ноември 202420:11
"В културата няма място за политика, но в политиката има спешна нужда от култура"
08 ноември 202420:18
Кирил Петков: Хора, не можем да се будим в държава с купени избори и да гледаме подобни нахлувания в Народния театър!
08 ноември 202419:04
Атаката срещу Народния театър
08 ноември 202418:44
Доц. Киселова: Видя се кой от Радев и Пеевски е по-опасен
08 ноември 202419:03
Джон Малкович: Всички неща, които се казват за пиесата, нямат нищо общо със самата нея, а с българската тема за политическата власт
08 ноември 202419:39
TIME: Посланието на Путин за Украйна е: "Ако искате споразумение, ще пълзите за него на колене“
08 ноември 202419:58