-
16 юни 2020 14:40
- 1040
- 1
Диего, мъжката костенурка, чиито неуморни полови усилия допринесоха за спасяването на вида от изчезване, преоткри свободата на родния си остров в архипелага Галапагос, предаде Франс прес, позовавайки се на еквадорския министър на околната среда Пауло Проаньо.
"Приключваме важен период в управлението на Националния парк Галапагос. Петнадесет костенурки, сред които плодовитият Диего, се завръщат у дома след десетилетия на възпроизводство в плен с цел опазване на вида им от изчезване. Еспаньола ги приветства с отворени обятия", гласи съобщението на министъра в Туитър.
Придружен от 14 възрастни екземпляра, участвали в програма за размножаване, столетникът Диего от вида Chelonoidis hoodensis (Слонска костенурка) е транспортиран на отдалечения и необитаем остров Еспаньола от служители на Националния парк Галапагос.
Животните са транспортирани с кораб от остров Санта Крус, където Диего прекара четиридесет години в плен в рамките на програмата за възпроизводство.
Завръщането на костенурките, първоначално планирано за март, беше отложено заради коронавирусната пандемия.
Преди да бъдат транспортирани на Еспаньола, Диего и останалите костенурки са били поставени под карантина, за да не пренесат семена от растения, които не се срещат на острова.
Диего, който тежи около 80 килограма, дълъг е 90 сантиметра и е висок 150 сантиметра, когато разтегне краката и шията си, се озовава в САЩ през първата половина на 20-и век. Мъжкарят прекарва тридесет години в зоопарка на Сан Диего, където получава името си.
Диего е върнат на Галапагос през 1976 г., където прекарва всекидневието си с куп женски в специализиран център за развъждане в Пуерто Айора - столицата на остров Санта Крус.
Изключително активен в сексуално отношение, Диего допринася за опазването на вида си от изчезване. Смята се, че сам-самичък той е отговорен за появата на минимум 40 процента от бебетата костенурки, които впоследствие израстват на Еспаньола. Популацията им вече наброява около 2000 екземпляра, от които 200 са родени в естествена среда, допълва БТА.
Преди десетилетия на острова има само две мъжки и 12 женски костенурки от вида Chelonoidis hoodensis.
Еквадорският архипелаг, славещ се с уникална флора и фауна, служи като естествена лаборатория за британския учен Чарлз Дарвин, докато работи върху "Произход на видовете".
Последвайте канала на
Свързани новини
Набелязаният от ЦСКА - София африканец не иска в България
Официално: Ман Сити обяви новия договор на Гуардиола
ЦСКА - София се раздели със защитник
България в група с 4 отбора по пътя към Мондиал 2026, задачата пред "лъвовете" става още по-трудна
Партизан се съживи точно срещу Звезда, Милър-Макинтайър с 9 асистенции
Един от най-тежките моменти на Цунами бил при Мъри Стоилов, капитанът на Левски каза как “сините” ще излязат от кризата
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Божидар Божанов: ГЕРБ не иска да сформира правителство и се крие
21 ноември 202420:42
Боряна Димитрова: Наблюдаваме политически блокаж с три оси - „Възраждане“, Делян Пеевски и връщане към старата конституционна уредба
21 ноември 202418:39
Костадин Костадинов: ГЕРБ е в изолация и наблюдаваме подозрително мълчание
21 ноември 202420:56
Скандалът с бившата фирма на Асен Василев: Съдът излезе с решение
21 ноември 202420:03
Водещите новини! Ученикът Даниел, който усмърти с ритници жена в Перник, се разрева в съда. МНС издаде заповед за арест на Нетаняху (и още…)
21 ноември 202419:28
Путин потвърди, че Украйна е атакувана с балистична ракета
21 ноември 202419:47
САЩ признаха, че са били наясно, че Русия изстрелва балистична ракета със среден обсег
21 ноември 202422:35
Володимир Зеленски определи руския ракетен удар с ново оръжие като видима ескалация на войната
21 ноември 202422:57
САЩ наложиха санкции на "Газпромбанк"
21 ноември 202419:05
2020.06.16 | 16:15