Звезден прах, по-стар от Слънцето, бе открит в метеорит

  • 14 януари 2020 11:25

  • 597
  • 1
Звезден прах, по-стар от Слънцето, бе открит в метеорит
© Pixabay

Звезден прах, по-стар от Слънцето, бе открит в метеорит, паднал в Австралия през 1969 г., съобщиха световните информационни агенции, цитирани от БТА.

Най-старите от 40-те частици звездна материя, намерени в метеорита, са на около 7 милиарда години. Това означава, че са формирани около 2,5 милиарда години преди да се появят Слънцето, Земята и останалата част от Слънчевата система.

Метеоритът е намерен край гр. Мърчисън в австралийския щат Виктория.

Метеорити разкриват как сблъсък с астероид е създал вода в течно състояние под повърхността на Марс

Всички анализирани звездни частици са от преди периода на формиране на Слънчевата система. Според учените частиците звезден прах в метеорита са нещо като капсули на времето. Възрастта им дава представа за етапите на създаване на галактиката Млечен път, поясняват учените.

"Макар да изследвам метеорита от Мърчисън и звездния прах вече над 20 години, все още съм изключително въодушевен, че можем да проучим историята на нашата галактика чрез един камък", казва Филип Пек, куратор на Природонаучния музей в Чикаго и ръководител на изследването.

Изследваните частици са миниатюрни - между 2 и 30 микрометра (микрометърът е равен на една хилядна част от милиметъра - бел.ред.) Звездният прах е материя, която се изхвърля от звездите.

При зараждането на Слънчевата система този прах става част от планетите и Слънцето. Съхранен е единствено в кометите и астероидите. Очаква се фрагменти от тях да бъдат доставени на Земята в следващите десетилетия от космическите мисии ОСИРИС-РЕКС и "Хаябуса-2".

Последвайте канала на

Novini.bg
597 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2020.03.08 | 11:24

1

"Микрометърът е равен на една хилядна част от милиметъра - бел.ред. Звездният прах е материя, която се изхвърля от звездите".
- Наистина ли е толкова тъп българския народ?

Добави коментар

Водещи новини