Гривна на дете от 11-12 в. е сред най-интересните находки от разкопки на Момчиловата крепост

  • 01 ноември 2017 18:22

  • 2561
  • 0
Гривна на дете от 11-12 в. е сред най-интересните находки от разкопки на Момчиловата крепост
©

Детска гривна от 11-12 век, керамични фрагменти от ранно желязната епоха, монети от първата половина на 13 в. са сред находките от приключилите поредни разкопки на Момчиловата крепост край с. Градът, общ. Смолян. Резултатите и находките от археологическото проучване бяха представени днес от проф. д-р Маргарита Ваклинова, научен консултант и д-р Николай Бояджиев, научен ръководител на разкопките.

Според археолозите находките показват всички епохи, пластове от които са открити на крепостта.

"Това е място, което има голямо значение, защото е част от голямата охранителна верига за целите Балкани", подчерта проф. Маргарита Ваклинова.

Според нея тук се крият много тайни на цялостното исторически развитие на Балканите. През Централните Родопи минава голямата линия, която разделя територията в културно отношение, разделя територията на Балканите на две части, посочи научният консултант на разкопките.

По думите й археологическите проучвания на крепостта разкриват "колко много и различни неща, решаващи за културното развитие на Балканите и Европа се случват на тази територия".

Проф. Ваклинова заяви, че преди години при разкопки на Момчиловата крепост е открито единственото доказателство, че от тук са минавали Римските легиони. Намерените артефакти от приключилите през септември поредни разкопки проф. Ваклинова определя като много важни находки, които дават късче история.

При проучванията са изследвани културни напластявания, достигащи 1.6 метра дълбочина. Ясно е откроен пласт, свидетелстващ за опожаряване на крепостта от 11-12 в. Енеолитна каменна тесличка и част от каменно сечиво, керамични фрагменти от ранно желязната епоха, стомна от 5-6 век са част от намерените от археолози реликви от различните исторически пластове. Открити са множество предмети, които показват, че освен военна крепост, тя е изпълнявала и функцията на убежище за населението в случай на военна опасност. Като най-ценна находка д-р Николай Бояджиев определя детска гривна, датирана към 11-12 в. Единият край на гривната завършва като стилизирана змийска глава, а вторият е сплескан и има щампа, за която се предполага, че е изображение на Богородица Оранта.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
2561 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини