-
09 декември 2015 16:21
- 1639
- 0
Склонността към невнимателно и импулсивно поведение не се дължи на особености във възпитанието и индивидуалния характер, а на генетични фактори, твърдят учени в статия, публикувана в сп. Neuropsychopharmacology.
За последните години учените са установили няколко особености в работата на мозъчните клетки, гените и хормоналната система, които водят до развитие на импулсивност и допринасят за развитието на наркомания и алкохолизъм, пише actualno.com.
Например през ноември тази година учените са установили, че специфична мутация в серотониновия ген 5-HT2B прави европейците по-импулсивни и склонни към агресия при опиянение.
Андрей Анохин от Вашингтонския университет в Сент Луис (САЩ) и неговите колеги открили още едно свидетелство, че импулсивността в поведението се предава по наследство от родителите на детето, като наблюдавали поведението на 600 близнаци тийнейджъри и деца.
Учените се интересували от една особеност в поведението на децата и тийнейджърите, която психолозите наричат "предпочитание по време". Под този термин се разбира склонността на човека да не чака и да избира по-малко ценната награда или благо точно сега, жертвайки възможността да получи по-голямо преимущество след известно време.
Като цяло малките деца по-зле умеят да се сдържат и по-често вземат малката награда тук и сега, отколкото възрастните или тийнейджърите на възраст 16-18 години. Но както показало сравнението на ДНК на близнаци, склонността да се постъпва така с 50% се обяснява с генетични фактори.
Анохин и колегите му успели да установят няколко десетки "гена на импулсивността", които са свързани с проявата на тази особеност в поведението на човека. Много от тях, съдейки по данните от предварителния анализ, отговарят за събирането на ензимите, произвеждащи молекули серотонин, едно от ключовите социални вещества в нашия мозък.
Тази връзка между серотонина, серотониновите рецептори и импулсивното поведение принципно може да се използва за борба с наркоманията и алкохолизма, като се притъпява импулсивността на страдащите от нея хора.
И все пак, предупреждава Анохин, подобни клинични експерименти може да се провеждат само след потвърждение на съществуването на тази връзка с по-голяма извадка близнаци.
Последвайте канала на
Свързани новини
Джанлоренцо Бленджини разкри какви са целите пред България през 2025 година
Кириякос Георгиу разказа за премеждията си в Спартак (Варна)
Руснаци напират за защитник на Левски
Крумовград ще пробва да открадне точки и от "Овча купел"
Георги Дерменджиев застава начело на Локомотив (Пловдив)?
България трябва да покаже различно лице срещу черногорците в Ботевград
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: ГЕРБ с брифинг: Лидерска среща - само за кабинет
25 ноември 202411:59
Проданов: Възможно е правителство с ГЕРБ, но без Борисов начело - Пеевски трябва да участва във властта
25 ноември 202410:56
Нидал Алгафари за размяната на писма между ГЕРБ и ПП-ДБ: За да излезе тази информация, ни подготвят, че ще се договорят
25 ноември 202408:38
Брюксел: България сама ще реши за контрола по границата с Румъния
25 ноември 202412:02
Главчев изиска от министър Глушков решение в спешен порядък относно неизплатените премии на щангистите
25 ноември 202408:51
Отново не започна разпоредителното заседание по второто дело срещу Васил Божков
25 ноември 202410:45
Грипът започва рязко, а при COVID-19 симптомите са по-плавни
25 ноември 202409:47
Психично болен уби баща си и нападна майка си
25 ноември 202408:54
През 1979 г. той намира тялото на момиче в снега: 45 години по-късно ДНК показва, че е убиецът
25 ноември 202411:15