-
18 юни 2015 13:37
- 2761
- 0
В момента живеят само четири представители на мекочерупчестата костенурка гигант, обитаваща реката Янцзъ. Една женска и три мъжки костенурки, всичките на около сто години, пише сп. "Обекти", позовавайки се на iflscience.com.
Женската и единият мъжки екземпляр пребивават в зоологическа градина в Суджоу, Китай, от 2008г. насам, а останалите два костенурки – във Виетнам.
За женската със сигурност не е лека задача да бъде последната от вида си. Всички опити за чифтосване до момента са били неуспешни. Загрижени за вероятността от изчезването на вида, учени решават да процедират по природно по-неестествен начин, за да помогнат на женската да износи здраво потомство. Опитват да извлекат семенна течност от мъжкия столетник, с която да оплодят костенурката.
Тъй като стандартният тип стимулация се оказва неуспешен вариант, учените, позовавайки се на свои предварителни изследвания, решават да използват електрошок за целта. Прилагането на електричество на какъвто и да бил стогодишен организъм несъмнено е живото застрашаващо, но екипът специалисти поема този риск в името на спасяването на вида.
След като мъжкият е упоен, се установява, че причината за всички неуспешни оплождания е била в неговите повредени репродуктивни органи. Учените предполагат, че това е резултат от спречкването му с друг мъжки екземпляр в битка за територия преди много години. Проблемът е не в продуцирането на семенна течност, а в блокирани семенни канали.
След изненадващото откритие, успяват да извлекат семенна течност, с която женската костенурка е успешно оплодена. Очаква се костенурката да снесе около шестдесет яйца но няколко седмици. В ранните етапи на инкубацията всички яйца от влечуги се изменят по определен начин, което е индикация за това дали са плодовити. Експертите са в очакване на този знаменит момент.
Рик Хъдсън, биолог в зоопарка „Форт Уорт”, казва, че ако потомството се излюпи безпрепятствено, това би означавало спасение за целия вид. Размножаването обаче няма да се случи поне в следващите петнадесет години.
Според Обществото за опазване на дивата природа (Wildlife Conservation Society) това е първият опит за изкуствено оплождане на мекочерупчести. Справките с предишни подобни интервенции, прилагани на други видове костенурки, не са обещаващи за успеха на случая с костенурките вида Rafetus Swinhoei. Въпреки всичко екипът на зоопарка остава оптимистичен, като очаква скорошното излюпване на малките. Оплодената женска ще бъде преместена в зоопарка в Чанша, откъдето първоначално идва.
Последвайте канала на
Свързани новини
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
Гибона: Вече има само чужденци, след време няма да има ветерани в клубовете
Ботев (Враца) не смени ръководството на клуба
Хора от четири политически партии дойдоха на "Колежа"
И Андерлехт следи Марин Петков
Звезда на Лудогорец мечтае за Премиър лийг
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Правителството няма да поиска удължаване на Бюджет 2024
23 декември 202413:21
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Между нас има ценностен разлом - ние работим за хората, либералите за собствен интерес
23 декември 202411:45
Енергийният министър се надява до 2026 г. да има още два ремонтирани агрегата на ПАВЕЦ „Чаира“
23 декември 202412:21
Къде кучето на изчезналия Ники заведе майка му?
23 декември 202410:11
Петима души, сред които две деца, са обгазени при пожар в блок в столичния квартал "Овча купел"
23 декември 202411:20
Огромна трагедия на хижа Безбог, откриха мъртва жена
23 декември 202410:37
Товарен влак дерайлира край гара Батановци, движението е спряно
23 декември 202411:36
Затвориха Прохода на Републиката заради снегонавявания и закъсали тежкотоварни автомобили
23 декември 202410:17
Русия е разработила ваксина против рак, пуска я безплатно от догодина
23 декември 202411:20