Костенурка от изчезващ вид ще остави потомство

  • 18 юни 2015 13:37

  • 2761
  • 0
Костенурка от изчезващ вид ще остави потомство
©

В момента живеят само четири представители на мекочерупчестата костенурка гигант, обитаваща реката Янцзъ. Една женска и три мъжки костенурки, всичките на около сто години, пише сп. "Обекти", позовавайки се на iflscience.com.

Женската и единият мъжки екземпляр пребивават в зоологическа градина в Суджоу, Китай, от 2008г. насам, а останалите два костенурки – във Виетнам.

За женската със сигурност не е лека задача да бъде последната от вида си. Всички опити за чифтосване до момента са били неуспешни. Загрижени за вероятността от изчезването на вида, учени решават да процедират по природно по-неестествен начин, за да помогнат на женската да износи здраво потомство. Опитват да извлекат семенна течност от мъжкия столетник, с която да оплодят костенурката.

Тъй като стандартният тип стимулация се оказва неуспешен вариант, учените, позовавайки се на свои предварителни изследвания, решават да използват електрошок за целта. Прилагането на електричество на какъвто и да бил стогодишен организъм несъмнено е живото застрашаващо, но екипът специалисти поема този риск в името на спасяването на вида.

След като мъжкият е упоен, се установява, че причината за всички неуспешни оплождания е била в неговите повредени репродуктивни органи. Учените предполагат, че това е резултат от спречкването му с друг мъжки екземпляр в битка за територия преди много години. Проблемът е не в продуцирането на семенна течност, а в блокирани семенни канали.

След изненадващото откритие, успяват да извлекат семенна течност, с която женската костенурка е успешно оплодена. Очаква се костенурката да снесе около шестдесет яйца но няколко седмици. В ранните етапи на инкубацията всички яйца от влечуги се изменят по определен начин, което е индикация за това дали са плодовити. Експертите са в очакване на този знаменит момент.

Рик Хъдсън, биолог в зоопарка „Форт Уорт”, казва, че ако потомството се излюпи безпрепятствено, това би означавало спасение за целия вид. Размножаването обаче няма да се случи поне в следващите петнадесет години.

Според Обществото за опазване на дивата природа (Wildlife Conservation Society) това е първият опит за изкуствено оплождане на мекочерупчести. Справките с предишни подобни интервенции, прилагани на други видове костенурки, не са обещаващи за успеха на случая с костенурките вида Rafetus Swinhoei. Въпреки всичко екипът на зоопарка остава оптимистичен, като очаква скорошното излюпване на малките. Оплодената женска ще бъде преместена в зоопарка в Чанша, откъдето първоначално идва.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
2761 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини