В Древен Египет имало "изтичане на мозъци" (снимки)

  • 12 декември 2014 14:58

  • 5953
  • 2
В Древен Египет имало "изтичане на мозъци" (снимки)
©

Необичайно древноегипетско изкуство, открито върху саркофаг от 6-и век пр. Хр., показва, че и в античната страна е имало изтичане на мозъци.

По това време най-добрите артисти в Египет били в чужбина и затова стилът в изкуството се променил и започнал да става все по-аматьорски, пише LiveScience.

Според древните хроники през 525 г. пр. Хр. персийският владетел, който контролирал и Египет, изселил най-добрите художници в страната и ги принудил да работят по строителни проекти в своите градове Персеполис и Суза.

Именно там и до днес могат да се видят следите от египетското влияние в изкуството. В страната край Нил обаче настъпила криза и стилът на художниците се променил. Рисунките върху новооткрития саркофаг имат странни черти, необичайни за хилядолетната египетска традиция – например присъствието на птица с глава на човек, наречена Ба, която обикновено не се среща върху този тип изображения. Върху саркофага има и създания, които изглеждат почти като риби.

Според египтолога Гейл Гибсън художникът вероятно се е опитвал да нарисува соколи – символа на бог Хор, но се справил много слабо със задачата си, пише "Новинар".

Не е добре нарисувана и змията Мехен – божество, което има предпазни функции. Тялото на змията на места изчезва и се появява на други. „Артистът не е разбирал значението на Мехен”, смята Гейл Гибсън.

Междувременно египтолози откриха гробницата на египетска царица от доста по-процъфтяващ период от историята на древната страна - Новото царство. В град Луксор египетски и френски археолози се натъкнаха на царска особа от 19-а или 20-а династия - епохата от 14-и до 11-и век пр. Хр.

В този период има 11 фараони, които носят името Рамзес, и учените тепърва ще установяват за кого е била омъжена погребаната в гробницата жена. Египтолозите откриха цели 20 погребални статуи, на които е написано името Каромама. Луксор днес е музей на открито на бреговете на река Нил и е пълен с храмове и гробници.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
5953 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2014.12.12 | 16:05

1
Египет е майката на археологическите паметници,съхранили се от миналото.Благодарение на привлечени египетски учени,започва разцвета на Атина,финикийската култура също е много повлияна от египетската,както и малоазиатската,и византийската.А до това колко качествени са били паметниците на културата в даден век,е зависело от финансовите възможности и дали обстановката е била спокойна в дадения период от време,поради войни,суша,болести или бедствия.Точно около 12 век пр.новата ера,районът в триъгълника - Балкани,Египет,Мала Азия,обстановката не е била спокойна.

2014.12.12 | 18:29

2
Ми, то е логично,пясъците са затрупали артефактите.

Добави коментар

Водещи новини