Роботът "Филе" не е успял да вземе проба от кометата "Чурюмов-Герасименко"

  • 11 декември 2014 18:38

  • 1570
  • 1
Роботът "Филе" не е успял да вземе проба от кометата "Чурюмов-Герасименко"
©

Европейският робот "Фила", който през ноември кацна на кометата "Чурюмов-Герасименко", изглежда не е успял да извърши сондажни работи в почвата й, предаде AFP.

Роботът за съжаление е извършил сондажни работи във въздуха и ще трябва да се изчака пролетта на следващата година, за да презареди батериите си и да завърши мисията си, която бе прекъсната на 15 ноември - заяви Франсис Рокар, който отговаря за мисията "Розета" във Френския национален център за космически изследвания, пише inews.bg.

Ръководителят на експеримента "COSAC", свързан с изследване на проба, взета от ядрото на кометата, ни каза, че при два опита за контакт с робота не е имало никакъв сигнал, а при трети опит сигналът потвърждавал, че сондажните работи продължават, така че е почти сигурно, че не е взета проба. Сигналът при третия опит може да означава, че песъчинка от почвата може да е попаднала в пещта за анализ в рамките на експеримента, но пробата е недостатъчна.

Инструментът за сондажни работи трябваше да се премести на разстояние 560 милиметра, да вземе проби от почвата, да се върне на първоначалното си място и да ги постави в специална пещ, за да бъдат изследвани. В пещта пробите трябва да се подгреят до температура 600 градуса Целзий. За целите на експеримента се ползва масов спектрометър, предназначен да идентифицира и да изчисли количеството летливи съставки от комети, включително сложни органични молекули във взетите от почвата на "Чурюмов-Герасименко" проби.

Първите резултати от експеримента вече са получени, тъй като според ръководителя му, германеца Фред Гьосман анализът на "подушения" газ след кацането робота на повърхността на кометата показа наличие на сложни органични молекули, съдържащи най-малко три атома въглерод.

Роботът "Фила" пое към кометата "Чурюмов-Герасименко" преди около месец. Успешното му кацане е огромна крачка за човечеството, защото се случва за пръв път в историята. Вземането на проби от кометата щеше помогне на учените да анализират развитието на Земята и останалите планети.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
1570 1

Коментари 1

Добави коментар

2016.01.11 | 15:51

1
Smeshnici,za taia rabota stavat samo amerikancite i rusnacite !

Добави коментар

Водещи новини