Откриха гробище за комети

  • 19 август 2013 11:21

  • 2439
  • 0
Откриха гробище за комети
©

Екип астрономи намери обяснение как комети, които "изчезват" за милиони години, изведнъж пак се появяват като от нищото.

Кометите са сред най-малките обекти в Слънчевата система
, обикновено с диаметър от няколко километра, които се състоят от каменни отломки и лед. Наричат ги още "мръсни снежни топки". Ако се приближат до Слънцето, част от леда се стопява и става на газ, който се разпръсква от слънчевия вятър и оформя характерната за кометата опашка от газ и прах, пише "Списание Осем".

Повечето наблюдавани комети имат силно елиптични орбити, което означава, че сравнително рядко доближават Слънцето. Някои от тях правят една обиколка около него за хиляди години. Известни са и около 500 комети с къси орбити, създадени, когато тези от по-горе споменатия вид преминават близо до Юпитер и са привлечени в орбити, завъртането по които отнема между 3 и 200 години.

Новото проучване се фокусира върху друг район в Слънчевата система - Главния астероиден пояс между орбитите на Марс и Юпитер. Там съществуват повече от 1 милион обекта с размери между 1 метър и 800 километра. Обичайното обяснение за астероидите е, че те са строителен материал за планети, които така и не са успели да се формират, защото движението на тези отломки е силно повлияно от гравитацията на Юпитер.

Точно там обаче само за последното десетилетие са открити 12 активни комети. За учените това е изненада, затова екипът се е заел да изследва произхода им и смята, че е стигнал до обяснение. "Открихме гробище за комети", обяснява ръководителят на екипа проф. Ферин. "Тези астероиди обикалят около Слънцето с хилядолетия без никакъв признак за активност. Но ние установихме, че някои от тях въобще не са мъртви парчета скала, а са спящи комети, които могат да се върнат към живот. За това е нужно енергията, който получават от Слънцето, да се увеличи само с няколко процента. Това може да стане сравнително лесно, защото орбитите на много обекти в астероидния пояс са сбутани една в друга от гравитацията на Юпитер. С добавянето на малко енергия формата на техните орбити може да се промени, предизвиквайки намаляване на минималното разстояние между съответния обект и Слънцето и оттам - леко повишаване на средната температура.

Според тази интерпретация преди милиони години Главният астероиден пояс е бил населен с хиляди активни комети. Това, което сега наблюдаваме, е отглас от онова славно минало", обяснява професорът. Според него 12 от тези астероида са истински комети, които са били възродени, след като разстоянието между тях и Слънцето леко е намаляло. Малкото допълнителна енергия, която те са получили заради това приближаване, се е оказала достатъчна, за да ги изведе от "гробището" и да ги върне към скиталческия им живот на комети. Екипът е описал 12 такива възродени комети.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
2439 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини