-
10 юли 2013 09:45
- 1831
- 1
Международна група астрономи фотографираха далечна млада галактика, "закусваща" с междугалактичен газ, пише inews.bg.
Спиралните галактики, такива като нашият Млечен път, се формират милиарди години. Те се "хранят" със студен газ, който кондензира и се формират звездите. Но този научен модел не обяснява процеса на непрекъснато образуване на звезди в продължение на дълго време. Галактиките рано или късно трябва да изразходват целия газ, който се намира в тях. Но оказва се, че това не е така. Галактиките имат ресурс, откъдето получават строителен материал за формирането на нови звезди, пише Cnews.
Екипът под ръководството на астрофизика Кристъл Мартин от Калифорнийския университет в Санта Барбара и Никола Буше от изследователския център по астрофизика и планетология в Тулуза наблюдавали далечна галактика с Very Large Telescope (VLT) на Европейската южна обсерватория (ESO). Днес тя изглежда на земния наблюдател такава, каквато е била на възраст само 2 милиарда години, тъй като светлината от нея пристига до Земята за повече 11 млрд. години.
Учените избрали тази галактика благодарение на стечение на обстоятелствата – зад нея се намира мощният квазар HE 2243-60, който с излъчването си я осветява като мощен прожектор. Когато светлината от квазара преминава през газовите облаци, някои дължини на вълната се поглъщат и това може да разкаже много на астрономите за движението и химичния състав на газа. Без квазара на заден план информацията би била много по-малко, тъй като газовите облаци не светят сами и затова не се виждат директно.
Благодарение на квазара HE 2243-60 астрономите успели в подробности да разгледат самата галактика и газа около и в нея. И те видели как галактиката изсмуква газа от заобикалящото я хало. Сега става очевидно откъде се взема газът за звездообразуването. Младите галактики привличат към себе си студения газ, който в началото формира тяхното хало, а след това преминава в техните спирали. На снимките, получени от астрономите, отчетливо се вижда, че газът наистина се движи навътре, а не навън от галактиката.
"Много ни провървя, че квазарът се оказа на необходимото място и осветява падащия в галактиката газ. Следващото поколение астрономи, което ще разполага с още по-мощни телескопи, вероятно ще може да си състави още по-пълна представа за това явление", казва Кристъл Мартин.
Това наблюдение е най-доброто пряко доказателство, подкрепящо популярната теория, че галактиките привличат и поглъщат околния материал, за да растат и формират звезди. Резултатите от изследването ще бъдат публикувани в юлския брой на сп. Science.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ясни са всички потенциални съперници на България на баража
Късна дузпа лиши експериментална Германия от успех в Унгария
Лаутаро Мартинес изведе Аржентина до труден успех над Перу
ЦСКА напред в "Чалъндж къп" след драматичен "златен" гейм
Резултати от последния кръг в Лигата на нациите
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Илияна Йотова: Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси
19 ноември 202422:09
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
Тодор Тагарев: Владимир Путин отново се опитва да всее страхове
19 ноември 202422:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
11-годишното дете е починало в софийското училище "Захарий Круша"
19 ноември 202421:06
Белият дом: САЩ няма да променят позицията си относно използване на ядрени оръжия, след като Русия свали прага за употреба
19 ноември 202419:25
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
Рядка риба изплува на плаж в Калифорния - вещае цунами и земетресения
19 ноември 202420:07
2013.07.11 | 09:30