Слънчевата корона засия (видео)

  • 02 юли 2013 19:08

  • 1505
  • 1
Слънчевата корона засия (видео)
©

Екип астрофизици от САЩ, Великобритания и САЩ откриха в слънчевата корона изригвания, които напомнят искри. Краткото описание на откритието е публикувано на сайта на Кралското астрономическо общество, пише inews.bg.

Както отбелязват изследователите, изригванията се групират по силовите линии на магнитното поле. Средната продължителност на всяко изригване е около 25 секунди, за това време се отделя енергия 10 на степен 24 джауала. Диаметърът на изригванията е от порядъка на 680 километра.

Разглеждането на изригванията е станало благодарение на данните, събрани от суборбиталния телескоп Hi-C, изстрелян през лятото на миналата година.

Преди няколко дни НАСА изпрати в Космоса телескоп, чиято главна цел е изучаването на преходните зони в слънчевата атмосфера. Тя е свързващо звено между слънчевата корона и хромосферата (външната обвивка).

"Данните, които разчитаме да получим с помощта на IRIS, трябва да разширят нашите знания за Слънцето. Преди беше изключително сложно да изучаваме нашата звезда, но днес научните достижения ни позволяват това. Ние сме съсредоточили вниманието си именно на преходната зона, тъй като разбирането на нейната природа ще осигури разбиране на природата на цялата слънчева корона, а също и на това как тя взаимодейства със Слънчевата система", казва Джо Давил, един от участниците в проекта.

Телескопът ще заснема Слънцето на всеки 5-10 секунди и ще прави спектрални снимки веднъж на две секунди. Получавайки възможност постоянно да следят изхвърлянето на слънчева плазма, учените се надяват най-накрая да си обяснят защо температурата на слънчевата корона стига до 1 млн. градуса, докато температурата на повърхността на светилото е 6000°С.

Последвайте канала на

Борислава Борисова
1505 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2013.07.02 | 20:54

1
Подобна снимка мога да си направя с домашния телескоп и маската за електрожен пред него,тека снимах слънчевото затъмнение.И не е 6000°С,а около 6000 Келвина.

Добави коментар

Водещи новини