-
11 април 2013 09:13
- 1105
- 0
Мързелът се смята за един от седемте смъртни гряха. Но отношението към тази „майка на всички пороци” дори в поговорките не е обидно: „Накарай мързеливия на работа, за да те научи на акъл”, отбелязва megavselena.com.
Оказва се, че мързелът може да е предизвикан от генетична предразположеност, става ясно от изследване на учени от университета на Мисури. За да докажат влиянието на гените върху мързела, проф. Франк Бът и колегата му Майкъл Робъртсън размножавали мишки, които демонстрирали черти на изключително трудолюбие или краен мързел.
За тази цел те слагали няколко десетки гризача във въртящо се колело и в продължение на шест дни отчитали колко охотно бягала всяка мишка. След това кръстосали 26-те най-трудолюбиви особи и направили същото с 26-те най-мързеливи.
След десет поколения учените повторили експеримента и се оказало, че популацията на трудолюбивите мишки бягала в колелото почти десет пъти по-дълго, отколкото ленивите им събратя. Тогава Бът и Робъртс сравнили нивото на митохондрии в клетките на животните и провели секвениране на тяхната РНК.
„От над 17 000 различни гена в една част на мозъка определихме 36, които може да играят роля в предразположеността към мотивация за физическа дейност”, разказва Робъртс.
Между другото…
Безделниченето е полезно за кариерата
Безделниченето е полезно не само за здравето, но колкото и да е парадоксално – и за кариерата. Предавайки се на мързела, ние трупаме сила и енергия. Например Чарлз Дарвин бил необикновен лентяй. В училище го принуждавали да набляга над граматиката, често той заспивал на чина, от спортовете предпочитал риболовът и стрелбата с пистолет по врани, без да става от леглото, а в университета голяма част от времето си прекарвал по кръчмите. Когато станал учен, Дарвин също не бързал заникъде. Знаменитите си трудове писал много години. Но накрая попаднал в световната история.
Друг пример: сър Уинстън Чърчил в училище бил последен по успеваемост и дори не влязъл в университета. Към спорта бил равнодушен, а любимото му занимание било да се изтегне в своя люлеещ се стол. Накрая станал велик политик.
Карл Маркс отначало живеел от средствата на старата си майка и изобщо не искал да си вземе хляба в ръцете. От 1869 г. го издържал приятелят му Енгелс. Накрая учението му обърнало света.
Айнщайн бил смятан от учителите си за безделник, а той станал Нобелов лауреат.
С мързела си са известни Нютон, Архимед, Менделеев, Пикасо. И няма нито един пример, който да потвърждава, че свръхактивният начин на живот подпомага гениалните открития.
Последвайте канала на
Свързани новини
Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!
На полувремето: Байерн 1:0 ПСЖ, куп положения и зрелищен мач в Мюнхен
Барселона 1:0 Брест, Левандовски с гол №100 в турнира
Спортинг 0:3 Арсенал, трети гол за гостите в края на полувремето
Интер 1:0 РБ Лайпциг, домакините поведоха с автогол
На полувремето: Манчестър Сити 1:0 Фейенорд
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Мнозинството в ЕП изрази силна подкрепа за пълното приемане на България и Румъния в Шенген
26 ноември 202420:24
Българските евродепутати очакват историческо решение за Шенген на 12 декември
26 ноември 202421:32
Еврокомисарят по вътрешните работи: България и Румъния ще се възползват от всички облаги на Шенген още от началото на 2025 г.
26 ноември 202420:11
Шефът на "Гранична полиция": Притворихме вратата на нелегалната миграция
26 ноември 202421:12
Румяна Бъчварова: Вървим уверено към следващите предсрочни избори
26 ноември 202418:50
Трамвай отнесе кола в София и дерайлира
26 ноември 202421:07
Израел е одобрил примирие с "Хизбула"
26 ноември 202420:37
Американски бомбардировачи са прехванати от руски изтребители близо до Калининград
26 ноември 202419:37
Водещите новини! Решението за приемането ни и в сухопътен Шенген е готово. Великобритания и Франция пращат войници в Украйна? (и още…)
26 ноември 202419:04