-
11 декември 2012 11:09
- 2646
- 0
На 14-15 декември (петък срещу събота) е максимумът на Геминидите, който се очаква да бъде най-мощният поток тази година. Той е характерен с изобилието от много ярки метеори и може да бъде наблюдаван с просто око.
Нещо повече - очаква се броят на падащите звезди да достигне до 120 в час, пише сп. "Обекти".
Геминидите са любимият поток на Бил Кук, астроном от NASA. Причината е, че те, според него, са необясними.
Повечето метеорни потоци са "подарък" от комети, които пръскат облаци частици след себе си. За разлика от тях, Геминидите са родени от странен скалист обект, наречен 3200 Фаетон, който в момента отделя много малко прашни останки - недостатъчно, за да обяснят плътността на потока.
От всички пояси с останки, през които Земята преминава всяка година, Геминидите са най-масивния. Събрани на куп, частиците му са по-тежки от тези на другите потоци между пет и 500 пъти. Но "татко" им, 3200 Фаетон, е дребосък, който няма как да разпилее такъв пясъчник след себе си.
Странното тяло е открито от орбитална обсерватория на NASA през 1983 г. и веднага е било класифицирано като астероид. Защото няма опашка, орбитата му преминава през главния астероиден пояс и цветът му е много подобен на другите астероиди. Всъщност, 3200 Фаетон толкова прилича по цвят на астероида Палада, че би могъл да бъде 5-километров къс от планетката с диаметър 544 км.
Ако Фаетон се е окъснал от Палада, Геминидите може да са шрапнели, образувани при отчупването, смята Кук. Но това пък не съвпада с други известни фактори.
Траекториите на метеороидите на Фаетон показват, че той ги е посял, когато е бил близо до Слънцето, не когато (евентуално) се е откъсвал от Палада между Марс и Юпитер. Силно ексцентричната орбита на "таткото" го отвежда в горещите околности на нашата звезда, по-близо до нея, отколкото е Меркурий.
Това ражда хипотезата, че при нагряването си, части от Фаетон изригват в космоса, подхранвайки мощния му метеороиден пояс.
Учените проверили предположението, като насочили двойката слънчеви сонди STEREO към Фаетон. Късметът на астрономите проработил забележително: на една от снимките Фаетон увеличил яркостта си два пъти. Тялото очевидно изхвърляло вещество, най-вероятно прах. Той може би се отделя при разпадането на повърхностни скали (под действието на топлината и от напукването на водосъдържащи минерали).
Останал един дребен проблем. Изригването, заснето от STEREO, добавило само 0.01% към масата на пояса от останки-Геминиди. Може би "скалната комета" е била по-активна в миналото? Тук вече учените пасуват. Някои загадки остават твърдо адресирани до бъдещето.
За земляните остава насладата от 120 метеора на час по време на максимума. Най-доброто време за наблюдение ще бъде от тъмни места на 14 декември преди зазоряване, когато Луната ще се спуска на запад, а съзвездието Близнаци ще е високо. Именно на него са наречени Геминидите, чийто радиант е в тази област на небосвода.
Последвайте канала на
Свързани новини
Усик отново подчини Фюри и вече няма какво да покорява
Атлетико Мадрид измъкна нелогична победа над Барселона
Трагедия! На 34 години почина бивш футболист на ЦСКА
Шеф на ЦСКА - София говори за Коялипу и каза: Най-вероятно ще има и изходящи трансфери
Арсенал отнесе Кристъл Палас, Жезус отново се вихри срещу “орлите”
Поредно кошмарно представяне на Ман Сити, Астън Вила ги надигра напълно и изпрати на шестото място
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Повдигнаха обвинения на заподозрения за нападението с кола на коледния базар в Магдебург
22 декември 202406:39
Прага отбеляза една година от най-смъртносното нападение в историята на страната
22 декември 202406:13
Тръмп заяви, че може да поиска Панама да върне Панамския канал на САЩ
22 декември 202406:51
Тръмп избра продуцента на "Стажантът" за специален пратеник в Обединеното кралство
22 декември 202406:26
Борис Писториус предупреждава за хибридна заплаха от Русия
22 декември 202406:58
Земетресение с магнитуд 6,1 е регистрирано край Вануату
22 декември 202406:19
Света Анастасия e! Kакво гласи народно поверие за този ден
22 декември 202406:51
Ето какво време ни очаква днес
22 декември 202406:02
Време на преход, когато старите енергии изчезват, отстъпвайки място на нови възможности
22 декември 202405:58