Идейното наследство на Кант учи, че е възможен свободен, справедлив и морален живот

  • 17 юли 2024 12:23

  • 951
  • 0
Идейното наследство на Кант учи, че е възможен свободен, справедлив и морален живот
© Facebook

"Трудно е да се пренебрегне начинът, по който Германия, подобно на други европейски нации, отделя години, за да почете културните си герои", пише американският философ Сюзан Нийман, директор на форума "Айнщайн" в Потсдам, в есето си за в. "Ню Йорк таймс" по повод 300 години от рождението на Имануел Кант (1724-1804).

"Този век вече е видял годишнина на Айнщайн, годишнина на Бетовен, годишнина на Лутер и годишнина на Маркс".

Преди 300-годишнината на Имануел Кант на 22 април 2024 г. Академията на науките в Берлин, към която той някога е принадлежал, организира научна конференция с цел подготовка на честванията. Втора конференция е организирана, за да публикува доклад за работата по годишнината. Тазгодишните церемонии започнаха официално на 22 април, съобщава БТА. Възпоменателен обяд се провежда всяка година на рождения ден на великия германски философ още от 1805 г. Началото на събитията беше дадено с реч на канцлера Олаф Шолц.

В началото на 2024 г. бяха публикувани специални издания на германски специализирани списания, посветени на Кант. През пролетта се състоя и премиера на телевизионен филм. Изложбите в Германия, посветени на Кант и епохата на Просвещението, към която той принадлежи, през тази година са общо четири.

Канцлерът на Германия забрани на Путин да се позовава на Имануел Кант в изказванията си

Конференциите са многобройни - не само в Германия, а и в целия свят, включително в Русия, на чиято територия днес се намира някогашният роден град на философа Кьонигсберг. През есента в Бон ще се проведе Международният конгрес за Кант.

Първоначалните планове, изработени още преди години, предвиждаха това да се случи в Калининград - някогашния Кьонигсберг, но заради нахлуването на Русия в Украйна мястото беше променено.

Възможно ли чествания по повод живота и делото на философ от 18-и век да бъдат вълнуващи за широката публика извън университетските среди?

"Всички велики философи са трудни, защото измислят нова употреба на думите. Кант може би дори повече", пише Андреа Белантон, професор във Философския факултет на Католическия университет в Тулуза, в есе за френския "Фигаро". "Той е насочен към университетските среди, не цели да бъде популярен

Кант използва езика на философията по нов начин, без непременно да измисля нови думи, а по-скоро ги преконфигурира. Някои от концепциите му са объркали не един гимназист. Но изучването на работата му остава жизненоважно."

На 22 април в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски" се състоя научната конференция "300 години Имануел Кант". Научните четения на тема "Право, дълг и свобода" се проведоха няколко дени по-късно.

Кант: Щастието е идеал не на разума, а на въображението

Националната конференция "Критическият дух. 300 години от рождението на Имануел Кант" в ЮЗУ "Неофит Рилски" през април събра учени, докторанти и студенти от няколко университета в страната.

"Идейното наследство на Кант учи, че е възможен свободен, справедлив и морален живот", изтъква Нийман за "Ню Йорк таймс".

"Ние се раждаме и умираме като част от природата, но се чувстваме най-живи, когато излезем отвъд нея: Да бъдеш човек означава отказ от приемане на света такъв, какъвто е."

През май във Вашингтон, със съдействието на Гьоте институт, бяха представени пиеса и дискусионен панел, посветени на Имануел Кант.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
951 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини