-
30 юли 2015 15:47
- 910
- 0
За втора поредна година културният живот на София през август ще се преобърне на 180° с фестивала за съвременно изкуство “180 градуса”.
Събитието тази година събира артисти от 10 националности, които ще представят на софийската публика серия от иновативни проекти в областта на музиката, танца, театъра, дизайна и изобразителното изкуство. Основна цел на проекта е да провокира интереса към ново и експериментално изкуство у родната публика и да създаде платформа за изява на младите творци.
Четиридневният фестивал ще се проведе между 10-ти и 13-ти август на четири основни локации в града - Фабрика 126, Склада, Църква д-р Лонг, Студио 5, като в допълнение към официалната програма са включени още редица съпътстващи събития. Инициатори и артистични директори на събитието са музикантите Александър Хаджиев и Елица Богданова.
“В момента в България няма изявена сцена за съвременна класическа музика, както и за някои от по-иновативните изкуства като музикален театър и пърформънс, към които публиката по света проявява огромен интерес. Нашето желание е да създадем диалог между българските и чуждестранни артисти, както и да представим на българската публика едно ново изживяване.”, споделя Александър Хаджиев, артистичен директор на 180° и е част от “семейството” на “Ансамбъл Модерн”, един от най-известните състави в света на съвременната класическа музика.
В първия ден на фестивала (10 август, 19:00 ч) столичната публика ще има възможност да се пренесе в очарованието на 20-те години на ХХ век чрез тематичното събитие “Années folles” в Студио 5. За автентичната атмосфера на времето ще допринесе музиката на Кърт Вайл, Жан Франсе, Бохуслав Мартину, Чик Кърия, която ще бъде изпълнена от 12 артисти, а гостите са провокирани да се включат с тематичен дрескод в стил 20-те.
На следващия ден, 11 август, основната програма на 180° ще провокира софийската публика да разгледа през различни призми мъжкия и женския глас чрез проекта VOX (19:30 ч., Църква д-р Лонг). В разнообразие от вокални камерни произведения, музикантите ще представят инструменти от различни епохи и ще обърнат внимание на това как техните тембри контрастират, допълват или се доближават до човешкия глас. В събитието ще се включи музика от Добринка Табакова, Бенджамин Бритън, Франц Шуберт, Йоханес Брамс, а преди концерта в разговор на сцената с журналиста от БНР Лили Големинова, публиката ще може да научи повече за музиката и концепцията на експерименталния проект.
Акцент в програмата на 12 август на 180° ще бъде своеобразна музикална битка, която на пръв поглед ще противопостави съвременната и античната музика, но всъщност ще разкрие тяхната неразривна връзка. Проектът „Шахмат“ (19:30 ч., Фабрика 126) ще пресъздаде на сцената на Фабрика 126 пространствена игра, в която два ансамбъла (античен и съвременен) ще се борят за ,,надмощие над публиката”. Публиката ще може да чуе новите произведения на актуалните съвременни композитори Никлас Зайдъл и Беноа Моро и композиции от Паул Фрик, Ма-Куа Лин, Майкъл Гордън. Но заедно с тях музикантите ще включат и барокови творби от Бибер, Пандолфи, Бах и Телеман.
Последният ден на фестивала, 13 август, ще отбележи 90-годишнината от рождението на Лучано Берио (1925–2003), един от най-емблематичните композитори на съвременна музика от миналият век. Изпълнения на някои от най-популярните му солови и камерни произведения ще могат да бъдат чути от 18:00 ч във Фабрика 126, в изпълнение на обой, тромпет, виола, ударни инструменти и звуков дизайн.
Веднага след това от 19:00 ч. отново във Фабрика 126 публиката ще има възможност да се срещне за първи път и с постановката хибрид между музикален и танц театър “8 Reflections on a Party that Actually Never Took Place, Though I Remember It Quite Well”/„8 Спомена за едно парти, което така и не се случи, въпреки че си го спомням доста добре”. Проектът е дело на съвместната работа на театралните режисьори Маркус Теш, Артур Романовски и Анне Малов, хореографа и танцьора, Сара Бицока и четиримата музиканти. В проекта музиката излиза от границите на оркестрината, певците експериментират с различни шумове и звуци, често свирейки на инструменти, докато пеят.
В съпътстващата програма на фестивала, която стартира още на 9 август, са включени още изложба на полско плакатно изкуство, презентации на афро-американска музика и швейцарска съвременна музика, както и уъркшопи за съвременна музика и антична музика. Фестивалът ще излезе и извън рамките на столицата с гостуване в Дупница с инициативата “180° на път”.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Путин разпореди серийно производство на ракетите „Орешник“
22 ноември 202419:38
Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор на Путин
22 ноември 202422:50
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05