-
18 юли 2018 11:53
- 3651
- 2
Дори да сложим настрана всичко друго, постигнато по време на Българското председателство на Съвета на ЕС, ще можем поне да си признаем, че думите „България“, „българско“, „български“ вече са по-известни и разпознаваеми. А за онези хора, живеещи извън границите на страната ни, които ги разпознаваха и преди, вече се намира и нещо по-положително в тези думи (не само синоними на престъпност, корупция и общо взето страшни приказки за деца и възрастни).
Малка крачка, но в правилната посока. За какво става дума ли? Вземете един средно статистически жител на държава на запад от Бранденбургската врата и го питайте дали е чувал за Сърбия, Гърция, Румъния... България. За последната ще ви се наложи да обяснявате къде се намира по-често и повече отколкото за другите. Няма да наблягаме на причините – културни, исторически, географски, защото това ще прерасне в съвсем друга тема. Те си имат и по-известни писатели, и по-известни исторически събития (че дори и негативни – като войните в Югославия например), и по-известни спортисти. Ние обитаваме периферията на региона, що се отнася до поп-културно влияние и разпознаваемост. Само че сега можем да кажем, че стъпка първа е направена. Глава I на книгата е написана. Започваме Глава II. В нея трябва да опишем следващите ни крачки, които ще направим през (както се казва:) остатъка от живота ни. Приемете, че днес е първият ден от остатъка от живота ни. Така че това лежи на плещите на всички нас – всичко, което ни се пише като постъпки, няма да се преписва на представителите на една анонимна страна от приказките („България ли? Какво е това?“), а на конкретна и реална държава („България ли! Да, знам я – вие председателствахте ЕС през 2018 г.“). Така че – да внимаваме с Глава II, защото вече сме на картата.
А сега – точки 2 и 3 от резултатите на нашето Европредседателство, а именно Западните Балкани и Сигурността.
Дали е наша заслуга или просто му дойде времето – историята ще съди, но е факт, че именно сега Европа погледна към тях и дори се стигна до историческото: Македония и Албания да получат дати за започването на преговори за присъединяване към ЕС. Нали никой не се съмнява, че това си е историческо събитие? На кой му харесва, на кой – не, е съвсем друга тема.
А относно сигурността… някога, толкова отдавна, че почти изглежда в един минал живот, когато хората чуеха „Сигурност“ от устата на политиците, някак автоматично първо мислеха за вътрешната сигурност – мерките срещу кражбите, убийствата, битовата престъпност, дилърите и т.н. Сега обаче този чисто нов свят, в който живеем, ни преобърна представите така, че първо се сещаме за... борбата с тероризма.
През март месец председателят на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред Цветан ЦветановЦветан Генчев Цветанов е роден на 8 април 1965 г. в София. През 1987 година Цветанов постъпва на работа обобщи, че в обсъждането за многогодишното програмиране на Европол за периода 2019 г. – 2021 г. сериозно e залегнала темата за чуждестранните бойци, присъединили се към „Ислямска държава“. Оказа се, че 5000 от тях са от страни от ЕС, а 800 – от Западните Балкани. Данните бяха представени на заседание на съвместната група за парламентарен контрол над дейността на Европол в София, в рамките на българското Европредседателство. Освен това се отбеляза и огромно намаляване на влизащите в ЕС имигранти. България, като външна граница на Съюза, получи заслуженото си признание за това.
Сега – няма и 4 месеца по-късно, Цветанов се срещна във Вашингтон с председателя на Комисията по вътрешна сигурност в Конгреса на САЩ Майкъл Маккол. Разбира се, не е никак учудващо, че Маккол е доста заинтересован от темата за Западните Балкани. Това е територия, населявана от немалко мюсюлмани и може да бъде изключително важна за Европа и света както в положителна, така и в отрицателна посока, зависи как ще се отиграят следващите ходове.
Част II на материала може да прочетете утре в novini.bg
Последвайте канала на
Коментари 2
Добави2018.07.18 | 15:38
2018.07.18 | 16:32