-
27 август 2012 20:27
- 1127
- 1
В кризата, за продан вече се предлагат цели предприятия и бизнес имоти. За пета година има устойчив ръст на фирмените фалити, показват данните на Агенцията по вписванията.
Все повече фирми влизат в процедури по несъстоятелност - обявяват сами или ги обявяват във фалит. През цялата 2008-а, в зората на кризата, имаме 246 фалита. Миналата година броят им расте до 500. А тази година само за първите седем месеца процедури по несъстоятелност са започнати за още 387 фирми. При тези темпове в края на годината се очаква броят им да надхвърли 650.
За да се спасят от този неприятен процес и да запазят част от активите и парите си, собствениците на такива фирми се опитват да си продадат бизнеса. Понякога и на безценица. Изобилие от предприятия за продан, често на цени под вложените инвестиции, отчитат от Националното сдружение за недвижими имоти.
„Има и абсолютно нови предприятия, които са закупени преди две-три години, но нямат поръчки и онзи двигател с паричен поток за да поддържгат онзи оборот за да обслужват кредитните си задължения”, коментира Иван Велков от сдружението.
В Петрич например завод за пластмасови изделия упорито търси нов собственик. Цена - 400 хиляди евро.
„И в момента ни притискат банките за изплащане на кредите, но за съжаление нямаме поръчки нямаме работа просто сме в дупинг и няма как да се обърнем напред. На пазара се напълни с евтина, както е известно на всички турска и китайска стока. И за съжаление нашите продукти се ограничи тяхната продажба”, каза директорът на завода Лъчезар Бакалов.
Мандри могат да се купят на цени от 60 до 700 хиляди лева. Пекарни, сладкарски и месопреработвателни цехове тръгват от 50 хиляди. Продават се печатници и рекламни агенции, складове, офис помещения, административни сгради, хотели, магазини и салони за красота. Агенциите за недвижими имоти масово се преориентират от жилищата към бизнес-имотите.
Най-често купувачи на такива фирми са конкуренти които искат да стъпят в нов регион на страната или дружества от друг бранш, които с минимум преустройства ще ползват новите сгради и складове за други нужди.
По закон активите на фирмите, които вече са обявени в несъстоятелност, се продават от синдици, а това, което е ипотекирано в полза на банките се продава от частните съдебни изпълнители. В интернет-страницата на Камарата на частните съдебни изпълнители има стотици обявления за търгове с бизнес имоти, хотели, складове, съобщава btv.
Данъчните пък продават имоти на закъсали данъкоплатци. На таен търг днес в Балчик бяха продадени луксозни апартаменти на половината от пазарната им цена. Така че, който има пари и е готов да инвестира, го очакват доста интересни придобивки и то на атрактивни цени.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЦСКА - София чака отговор за любимец на Томаш
Реал Мадрид не сгреши и ще гледаме Ел Класико за Суперкупата
Ман Сити сложи на масата 50 млн. евро за съотборник на Коялипу
Георги Иванов: Не ми е фикс идея да бъда харесван
Невероятно! Милена Тодорова се качи на подиума в Световната купа по биатлон
Георги Бобев в "Интервюто на Sportal.bg": Аби е роден победител
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Кабинетът "Желязков" готов! БСП с 4 министерства, три за Слави
09 януари 202521:47
Водещите новини! Кирил Петков: Правосъдието и бюджетът са заложници на ГЕРБ. Зеленски към САЩ и Германия: Путин ни нападна заради вас
09 януари 202518:56
Шефът на ДАНС: Пребиваващи в регистрационно-приемателния център "Враждебна" сирийци са слушали песни, свързани с ИД
09 януари 202520:03
Полицията погна лихвари в София
09 януари 202519:04
Енергийният експерт Мартин Владимиров посече бизнеса за компенсациите за тока
09 януари 202520:36
Три коли се сблъскаха в Пловдив
09 януари 202520:45
Иран: Арестуван по обвинения в шпионаж швейцарец се самоуби в затвора
09 януари 202520:40
САЩ одобри военна помощ за Украйна на стойност 500 милиона долара
09 януари 202520:10
Синът на Пъф Деди също е обвинен в изнасилване
09 януари 202520:15
2012.09.03 | 09:57