Мирослав Найденов: Искаме да сме първото правителство, увеличило държавния горски фонд

  • 19 юни 2012 20:52

  • 880
  • 2
Мирослав Найденов: Искаме да сме първото правителство, увеличило държавния горски фонд
©

Позицията на министерството е, че държавата желае да запази горите абсолютна държавна собственост, завинаги. Ние искаме да сме първото правителство, което да не е намалило, а увеличило държавния горски фонд, защото това е най-голямото богатство на България.

Това каза пред журналисти министърът на земеделието и храните д-р Мирослав НайденовМирослав Найденов Д-р Мирослав Христофоров Найденов е бивш министър на земеделието и храните в правителството на по повод продължаващите преговори между двете страни по промените в Закона за горите.

"Спорът е за промяната на предназначението и първата крачка е направена. Тяхното твърдо икане, настояването чрез протести за промяна на предназначението беше свързано с промяна на собствеността – този, в чиято полза си променил предназначението, след това трябва да стане собственик и държавата намалява държавния си горски фонд. Те се съгласиха с нашите аргументи и предложиха, направиха първата крачка – промяната на преднзначението да бъде за определен период от време, след изтичането на който отново това става държавен горски фонд”, посочи земеделският министър.

"Следващият проблем идва от това, че таксите за самата промяна на предназначението са изключително високи и някой потенциален инвеститор просто ще го откажат. Затова в момента разглеждаме варианта да бъде променена наредбата за тези такси, за да бъдат те актуализирани и да станат възможни и достъпни. Третото, по което днес спорим целия ден – в определени територии, съгласно тяхното настояване, инвестиции може да прави държавата и общините, но не и частни инвеститори. Опитваме се да им обясним, че ако промяната на предназначението за определен период от време – дори и частна да е инвестицията, след изтичането на срока, то става държавно. Ако там е направен влек или лифт, след 10 или 20 години той става държавна собственост. В този смисъл, ще си докараме освен горския фонд и допълнителни материални блага за държавата, за общините. Където има гора, действа Законът за горите. Затова се казва Закон за горите – какво има в Банско и в Разлог, ако няма гори? След като има горска територия, е валиден Законът за горите. Има специални закони за определени защитени територии, но те са част от българската гора. Това е главният закон и затова тук е целият дебат. Опитах се да обясня, че ние не гледаме ситуацията за Витоша в момента. Те тръгват винаги от примери за Витоша. Да се излезе от контекста за Витоша", призова министърът. Той призна, че големият спор е заради Витоша, но заради този голям спор, заради неотстъпчивостта и на двете страни, законът не е факт, а го чакат останалите общини, горската общност, горските служители.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
880 2

Коментари 2

Добави коментар

2012.06.20 | 11:28

2
искам да съм мирослав найденов
какмибешеимето

2012.06.20 | 11:26

1
Значи,собствениците от реституцията би следвало да си върнат земите от общината ползвател и инвестирал покрай някоя незаконна сграда.След като на някогашните ниви е изменен статута и са вече урбанизация,с болници,консулства,банки и каквито искаш инвестиции,ми то минаха 20 години,сега да си ги връщат на собствениците и да не се обещетява незнайно кога.Щом ще има промяна на предназначението на собствеността.

Добави коментар

Свързани галерии

Водещи новини