-
01 март 2012 09:31
- 2872
- 1
Най-често в края на несполучлива връзка говорим за „разбитото си сърце“. Дали обаче състоянието се среща в медицината? Оказва се, че това сравнение не е никак неправдоподобно. В англоезичната здравна литература се споменава за „синдром на разбитото сърце“ при силен стрес или събития, които ни обсебват изцяло емоционално, като раздяла, загуба на близък, загуба на работа, когато сме станали жертва на несправедливост...
Синдромът на разбитото сърце може да бъде определен и като „стресова кардиомиопатия“, по думите на кардиолога от Университета Лойола, д-р Бин АН Фан, директор на отдел за превантивна кардиология, пише puls.bg. Симптомите на състонието са подобни на сърдечен пристъп, изпитва се болка в гърдите, дишането е затруднено.
Синдромът се проявява за сравнително кратко. Възможно е въобще да не му обърнем внимание и не може да се твърди, че един инцидент има увреждащо сърцето въздействие в дългосрочен аспект. Обикновено според експерта след няколко седмици състоянието на засегнатия се подобрява без каквото й да било лечение.
Какво се случва по време на травматичното за нас събитие? В организма се отделят свръхколичества адреналин, кортизол и други стрес-субстанции. Тона причинява стесняване на артериите и забавя снабдяването на сърцето с обогатена с кислород кръв. Получава се нещо подобно на запушване на коронарна артерия от съсирек. Така сърдечният мускул остава да гладува. За щастие, синдромът на разбитото сърце, за разлика от сърдечния пристъп, е обратим процес.
Вярно е, че обикновеният човек трудно би могъл да направи разлика между сърдечен пристъп и проява на синдрома на разбитото сърце, поради което специалистите съветват да не се пренебрегват болките в гърдите и затрудненото дишане, дори в случай, че ги отдаваме на разрива с любимия човек. По-добре е все пак да се получи навреме адекватна медицинска консултация, отколкото обратното - никога човек не може да предполага колко емоционална болка е поносима за него и кога ще му дойде в повече...
Д-р Фан, от опита си да различава и обучава хората в превенция от сърдечни пристъпи и сърдечносъдови заболявания, обръща специално внимание на правилното хранене и начин на живот като метод срещу синдрома. Според него е важно да се пазим от високи стойности на холестерол в кръвта. Така защитаваме сърцето от „разбиване“, дори при силен емоционален трус.
Последвайте канала на
Свързани новини
Честито Рождество Христово!
Сираков: Темата в Левски сега е "надграждане" - ще се опитаме да намерим най-добрия треньор
Томаш със силни думи, отправи призив да се помогне на детето на Мартин Дечев
Годината на Локомотив (Пловдив) - обзорът на Sportal.bg
Гуардиола: Трябват ни резултати възможно най-бързо
Ботев се разплати с треньорите в ДЮШ, но не и с представителния отбор
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Патриарх Даниил: Нека Рождество Христово бъде начало на промяна в начина ни на мислене
24 декември 202419:24
Атанас Запрянов: Годината донесе предизвикателства, но и успехи за армията
24 декември 202419:43
Васил Терзиев: Пожелавам на всички спокойни и радостни празнични дни с любимите ви хора
24 декември 202417:51
Кирил Петков: Благословена Бъдни вечер!
24 декември 202420:02
Корнелия Нинова от празничната трапеза: Бъдете здрави и имайте вяра
24 декември 202420:53
Пастрокът на изчезналия Ники от Конаре не дава кучето му, след като майка му отказа да гледа животното
24 декември 202417:00
Кола блъсна патрулка в Пловдив, полицай пострада
24 декември 202418:22
Руски служител: Времето за погребение на Владимир Ленин все още не е настъпило
24 декември 202421:10
Доналд Тръмп: Ще настоявам за смъртно наказание на изнасилвачи, убийци и чудовища
24 декември 202418:38
2013.04.07 | 21:12