Парламентът прие единодушно на първо четене законови промени, ограничаващи износа на лекарства

  • 15 февруари 2018 12:35

  • 923
  • 0
Парламентът прие единодушно на първо четене законови промени, ограничаващи износа на лекарства
© Иван Йочев

Парламентът прие единодушно на първо четене с 96 гласа "за" промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. С измененията, предложени от правителството, се въвеждат мерки за наблюдение на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък, и за ограничаване на износа им при наличие на липса или недостиг на територията на страната.

Предвижда се създаване на Експертен съвет към Изпълнителната агенция по лекарствата /ИАЛ/, който да изготвя списък с лекарствени продукти, за които може да се ограничава износът. Списъкът ще се публикува на интернет страницата на агенцията и търговците на едро с лекарствени продукти ще са длъжни да подават уведомление преди извършване на планиран износ на тези медикаменти.

Изпълнителната агенция по лекарствата ще изготви и списък на наблюдавани лекарствени продукти, съдържащ лекарствените продукти, за които през последните три месеца са постъпили уведомления за планиран износ. Въвежда се задължение към притежателите на разрешение за употреба да поддържат резерв, в количества до 10 на сто за лекарствените продукти по чл. 217в, ал. 3, изчислен въз основа на потреблението на съответните лекарствени продукти през последните шест месеца. Предвижда се анализът за установяване на липса и недостиг да се извършва при условия и по ред, определени в наредба на министъра на здравеопазването, по предложение на изпълнителния директор на ИАЛ.

Въвежда се изискване ИАЛ да изгради специализирана електронна система за събиране и анализиране на информация, за липса и недостиг на лекарствени продукти на територията на страната в срок до четири месеца от влизането в сила на закона. Създава се правна възможност пациенти, които не са включени в клинични изпитания, да получат достъп до лечение, когато липсва терапевтична алтернатива и лекарственият продукт не е разрешен за употреба в друга държава, като тези лекарствени продукти няма да се заплащат с публични средства.

Предлага се критериите и редът за извършване на лечение с лекарствен продукт за състрадателна употреба да се определят в наредба на министъра на здравеопазването. И опозицията, и управляващите приветстваха предложените промени в закона, но отбелязаха, че има нужда от прецизиране на текстовете между първо и второ четене.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
923 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини