Малко над четири процента от българите са се ваксинирали срещу грип

  • 06 декември 2017 16:04

  • 3808
  • 0
Малко над четири процента от българите са се ваксинирали срещу грип
© pixabay.com

Малко над четири процента от българите са се ваксинирали срещу грип през тази година. Това е почти двойно повече спрямо 2016 г., когато около 2,5 процента са се имунизирали, коментира в Русе главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Той заяви, че се радва, ако това е израз на по-висока здравна култура, като се надява скоро да бъде разработена ваксина, която поставена еднократно да ни защитава от грипа поне пет-десет години.
У нас от вчера вече има първи изолиран грипен щам.

"В случая изненада няма. По принцип това става дори месец по-рано. Навлизаме постепенно в сезона на грипните заболявания. Това закъснение се наблюдава и в Европа - по последни данни процентът на положителните проби в европейските страни е около шест", обясни д-р Кунчев.
По думите му постепенно процентът ще започне да нараства в идните седмици, като вероятно до епидемични стойности ще достигнем към края на януари или началото на февруари идната година.

Д-р Кунчев уточни, че грипът е абсолютно неподдаващ се на прогнози. Винаги успява да ни изненада с нови щамове.
"Ако съдим по данните от Южното полукълбо, това, с което ще се срещнем през тази зима е един от двата грипни вируса от групата "А" - или "Хонконг", или "Мичиган", обясни д-р Кунчев.

По думите му прогнозите сочат повече към "Хонконг", но тепърва предстои да се разбере.

Д-р Кунчев коментира, че интересът към ваксините през тази година е по-голям. По тази причина се наблюдава и недостига в аптеките. По думите му неприятното е, че явно вносителите не са имали готовност за реакция да доставят повече ваксини.

Според него имунизацията трябва да се направи през октомври или ноември, за да има организмът три седмици за изграждане на антитела преди срещата с вируса.

Д-р Кунчев заяви, че се надява най-сетне да се разработи ваксина, която да не е базирана на повърхностните антигени, които непрекъснато се менят, а на сърцевинните. Това ще я направи еднаква с другите ваксини - т.е., ако се имунизираме веднъж, ние да имаме имунитет поне пет-десет години, а не да се налага всеки сезон да се преимунизираме.

Д-р Кунчев заяви, че няма основание да се драматизира, защото всеки от нас се е срещал с грипа и всяка година преживяваме грипна епидемия.
Важно е да бъдат защитени най-рисковите групи - възрастните над 65 години с хронични заболявания, често боледуващи деца и хора с проблеми с имунитета.
Д-р Ангел Кунчев гостува днес в Русенския университет, като пред студенти и здравни специалисти изнесе лекция на тема "Съвременни заплахи пред общественото здраве".

Последвайте канала на

Нора Виткова
3808 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини