-
04 август 2017 11:36
- 3615
- 0
Министърът на околната среда и водите Нено ДимовНено Димов е министър на околната среда и водите. На 10 януари 2020 година той подаде оставка, която бе постигна възможно най-благоприятните за страната ни договорености с Европейската комисия по наказателно дело за изградените ветрогенератори в защитена зона „Калиакра“.
В резултат на преговорите с Комисията се е стигнало до решение да не бъдат премахвани изградените до момента съоръжения в защитената зона. Същевременно се изисква налагането на забрана за издаването на нови разрешения за всякакво строителство на територията, предаде репортер на Novini.bg.
От думите му стана ясно, че ЕК е поискала България да бъде осъдена за одобрението на множество проекти (около 600) в зоната по две наказателни процедури. Става въпрос за 2900 ветрогенератора и проекти за къщи, вилни селища, инфраструктура, проекти за разораване на спетен хабитат и др. През септември 2013 ЕК обединява двете наказателни процедури. Месеци по-късно се преминава към наказателна процедура. В резултат на проведената съдебна защита обхватът на проектите е намален. С решение на Съда на ЕС от 14 януари 2016 г., България е осъдена за нарушение на европейското законодателство за девет проекта за ветрогенератори и един за голф игрище. От тези девет проекта, три не са реализирани и са загубили валидност на актовете за одобряването им.
В резултат на постигнатите сега договорености проектите ще продължат да съществуват и няма да се наложи премахване на ветрогенераторите и цялостно възстановяване на терена на голф игрището. За целта до края на септември т. г. България трябва да изпълни няколко условия. Страната ни трябва да гарантира, че вече съществуващата част от системата за ранно предупреждение за прелитащи птици е в действие и да предложи график за нейното доизграждане, така че да обхване всички оператори на генератори. До пълното изграждане на системата трябва да бъдат предвидени временни мерки за тези, които все още не са обхванати от нея.
Със заповед на министъра за обявяване на зона „Комплекс Калиакра“ се забранява извършване на строителство, с цел опазване на степния хабитат. Защитена зона „Комплекс Калиакра” с обща площ 483 362, 770 дка, от които 437, 272 кв. км морски пространства. Предмет на опазване ще бъдат природни местообитания, видовете растения и животни. В границите на защитената зона се забранява използването на дънни тралиращи и драгиращи средства, изграждане на изкуствени подводни рифове и острови. Няма да може да се осъществява търсене и проучване на полезни изкопаеми (строителни и скално-облицовъчни материали), разкриване на нови и разширяване на концесионните площи за добив на полезни изкопаеми с изключение на тези, за които към датата на обнародване на заповедта в „Държавен вестник” има започната процедура за предоставяне на разрешения за концесия по Закона за подземните богатства, по Закона за концесиите или е започнала процедура за съгласуването им по реда на Закона за опазване на околната среда и/или Закона за биологичното разнообразие. Забранява се увреждане и унищожаване на естествената растителност в крайбрежната плажна ивица и в дюни извън активната плажна площ, освен в случаите на почистване от инвазивни и неместни видове. Няма да могат да се отводняват езера, блата и други естествени водни обекти, да се коригират и преграждат с диги.
Ако не беше издадена тази забрана щеше да се премине към санкция в размер на няколко милиона евро, уточни министър Димов. Той добави: "Има и ежедневна санкция в размер на 20 000 евро до момента, до който България не предприеме изискуемите от нея мерки".
Категорично се забранява издаването на нови разрешения за строеж и всякакво строителство на територията. Ограничението няма да се прилага за обекти с действащо разрешително за строеж към датата на обнародване на заповедта, за ремонт и реконструкция на съществуващи обекти, за изграждане, ремонт или реконструкция на съоръжения (елементи) на техническата инфраструктура.
По отношение на земеделието, в защитена зона „Комплекс Калиакра“ не се допуска употребата на минерални торове в ливади, пасища, мери, изоставени орни земи и горски територии, както и на продукти за растителна защита и биоциди, освен разрешените за биологично производство. Забранява се разораване, залесяване и създаване на трайни насаждения, плодови и зеленчукови култури, зърнено-бобови култури, листностъблени зеленчукови култури, кореноплодни зеленчукови култури, луковично зеленчукови култури, маслодайни култури, влакнодайни култури, етерично-маслени култури, едногодишни или многогодишни фуражни култури.
Министърът на околната среда и водите уточни, че Испания и Гърция не са успели да постигнат такива договорености.
Повече, вижте във видеото:
Последвайте канала на
Свързани новини
Брекзит дърпа от Холандия наши кандидат-студенти
04 август 201706:49
Безработицата в България достигна нивата от преди 8 години. Тя вече е 5,9%
31 юли 201714:40
Медия от САЩ: България пристава на Източния фронт срещу Брюксел?
31 юли 201713:13
Цветан Цветанов: Мнозинството е стабилно за пълен мандат
30 юли 201720:53
Борбата с данъчните измами ще бъде приоритет на австрийското ротационно председателство на ЕС
29 юли 201716:51
Министър Нено Димов ще награди победителите в екорали
28 юли 201718:14
Чехия започва юридическа борба срещу директива на ЕС, ограничаваща притежаването на оръжия
09 август 201719:22
Валери Симеонов: Изключително тежка ще бъде задачата на нашето правителство (видео)
09 август 201708:08
Цветан Цветанов във Facebook: Премиерът и ГЕРБ винаги чуваме гласа на хората
05 август 201713:34
България не надскочи Беларус, останахме втори
Хърватия взе ценната точка от необичайна селекция на Португалия и ще играе на 1/4-финалите
Илиан Илиев: С тази игра ще ни е трудно на баража
Ще играем бараж за влизане в Лига "Б" - част от съперниците са ясни
Вълнуваща вечер в Лигата на нациите
Нов удар по България преди квалификациите за ЕвроБаскет 2025
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Втори опит за избор на председател на ВАС
19 ноември 202406:39
Първи разпити по делото срещу бившата полицайка Симона Радева
19 ноември 202406:48
Зеленски с обръщение към ЕП за първите 1000 дни от войната в Украйна
19 ноември 202406:31
Нетаняху: Израел ще провежда операции срещу "Хизбула" и в случай на примирие
19 ноември 202406:23
Съветът за сигурност на ООН: Ситуацията в Газа се влошава
19 ноември 202406:53
Три жертви при експлозия в склад край Неапол
19 ноември 202406:12
Ученици са ранени при врязване на автомобил пред начално училище в Китай
19 ноември 202406:33
Днес: Ограничават движението по АМ „Тракия“
19 ноември 202406:28
Какво ще бъде времето днес?
19 ноември 202406:05