-
20 май 2017 06:39
- 3685
- 1
Десетки музеи и галерии в цялата страната отново ще се включат в Нощта на музеите, когато вратите са отворени до полунощ, а входът е свободен. Европейската инициатива се отбелязва с множество интересни изложби, концерти и арт прояви в пространствата за култура.
В Националния исторически музей посетителите ще могат да разгледат постоянната експозиция на музея, нови експонати във връзка със 180-годишнината от рождението на Васил Левски, посветена на 24 май експозиция с едни от най-ценните славянски ръкописи и икони с изображения на светите братя Крили и Методий.
Акцент в програмата е изложбата "Скрито - покрито. Бельото на българката в началото на 20-ти век", която показва историята на бельото в Европа и навлизането му в България.
От 14.00 до 15.00 ч. ще има възстановка на събитията от Априлското въстание, а от 17.00 до 20.00 ч. децата ще могат да се забавляват в ателиетата на Детския музейно-образователен център - да работят на грънчарско колело, да научат повече за историята на българската писменост и да се опитат да пишат с пера.
Националният исторически музей ще гостува с изложбата "Крехка толерантност" в "Дома на Европа" в София. Там ще може да се разгледа и експозицията "60 години Европейски съюз", посветена на 60-тата годишнина от подписването на Римските договори.
От Дома на Европа ще бъдат осигурени два микробуса за Нощта на музеите до НИМ. Транспорт до музея в "Бояна" ще има и от Национална галерия - "Двореца".
За първи път в България се представя изложбата "Българските чехи", съвместен проект на БТА и Държавна агенция "Архиви". Експозицията включва богат снимков и текстови материал на български и чешки език с информация за живота и делото на чешките интелектуалци, помогнали за изграждането на България след Освобождението.
Софийската градска художествена галерия ще представи изложбите "Viva Italia" - съвременното италианско изкуство от 20-ти и 21-ви век, и "Аз, моя милост и ЕС" на италианския фотограф Алекс Майоли, който изследва съвременните социални и политически проблеми в Европа.
Националният военноисторически музей ще разкаже за наборната служба в България от 1878 г. до 2007 г. в изложбата "Дълг по задължение: история и гледни точки". Ще може да се разгледа и постоянната хронологична и външната експозиция на музея.
От 18.00 ч. ще има концерт на Представителния оркестър на Сухопътните войски. Програмата за вечерта включва още "Скритото послание на музея" - инсталация от типа "оптична илюзия", и лятно кино.
Фантастични герои ще изпълнят Царския дворец в центъра на София, като част от изложбата "COSPLAY - от игла до конец" на Националния етнографски музей. Гостите ще могат да се снимат с косплейърите и да участват в конкурс за най-добро селфи.
Посетителите в музея ще могат да видят още експозициите "Накити и български народни носии", "Етнографски етюди", посветена на първия директор на Народния етнографски музей Димитър Маринов, както и изложбата "Срещи в Странджа" на архитектите от Сдружение за традиционни знания и занаяти "Мещра".
В Национална галерия - "Двореца" ще бъде показан пърформънс на Луиз Ерве и Клое Майе със Стефан Додуров в рамките на изложбата на съвременно френско изкуство "Палат Потьомкин".
Посетителите ще могат да разгледат и изложбите "Георги Машев /1887 - 1946/ - 130 години от рождението на художника", "Лунни делви" на корейския художник Ик-Джунг Канг, "Азербайджан - вселена от магически цветове", "Основоположници на българската фотография - Карастояновите" и "Дечко Узунов в колекцията на Боян Радев".
В "Квадрат 500" предстои "Вълшебна нощ за деца" от 19.00 до 21.00 ч., видео представяне на галерията от 21.00 ч. в скулптурния двор и камерна изложба на автентични накити от племето масаи /Кения,Танзания/ в зала 20. Освен представителната експозиция от колекцията на Националната галерия, в зала 19 е подредена гостуващата изложба "Майстори на чешката авангардна фотография".
В Музея на социалистическото изкуство може да се види изложбата "Митологеми на героичното", която разкрива политическия климат на времето, в което са създадени творбите.
Музеят за християнско изкуство в криптата на храм-паметник "Св. Александър Невски" ще бъде отворен от 19.00 до 21.00 ч. В неговата експозиция е включен и "Амулетен свитък лекарственик" от 1838 г., предоставен временно от Центъра за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев".
Националният литературен музей организира от 19.30 ч. голямо литературно четене на съвременни поети в двора на къщата-музей "П. К. Яворов" пред паметника на поета на ул. "Г. С. Раковски" 136. Вечерта ще бъде открита със стихотворения на Яворов в изпълнение на актрисата и писателка Майя Динева.
В двора пред къщата ще бъде експонирана изложба с кадри от интериора от дома на Яворов и Лора. От 21.30 ч. поетичният рецитал ще продължи в Литературния кабинет "Владимир Башев".
Междувременно в къща-музей "Иван Вазов" ще бъдат изнесени оригинали на малко познати снимки от семейния албум на Вазов и семейството му, а в къща-музей "Никола Вапцаров" ще бъдат показани ръкописни тетрадки и бележници на поета, а от 20.00 ч. ще бъде прожектиран филмът на Мая Вапцарова "Епоха".
Националният археологически музей на БАН ще бъде отворен до 1.00 часа през нощта. Освен постоянната експозиция на музея, представяща материали от праисторически, тракийски, римски и средновековни обекти в страната, посетителите ще имат възможността да видят уникалното съкровище от Надсентмиклош, част от колекцията на Музея за история на изкуството във Виена.
Съпътстващата временна изложба, озаглавена "Езическа България. Власт и общество", представя бита и културата на българските управници в първите 200 години от създаването на българската държава.
Националният природонаучен музей на БАН разкрива "Съкровищата на Шабла". Съвместно със Зеления образователен център в Шабла в музея ще бъдат представени две изложби и документален филм, посветени на природните и културни забележителности в района на Шабла и Приморска Добруджа.
Програмата на Националния антропологичен музей включва демонстрация на създаване и принтиране на 3D модели на човешки кости, както и безплатни изследвания и оценка на телесния състав чрез биоимпедансен анализ. Ще бъдат представени и филмите "Етапи на реконструкцията на главата по черепа" и "Цар Самуил в битка за България".
Европейската "Нощ на музеите" е организирана за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата и само за няколко години тя се разпространява успешно из цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват в инициативата още в първото й издание.
Последвайте канала на
Свързани новини
На почивката: Брентфорд 1:1 Арсенал
Уникално! България е спечелила първата си олимпийска титла още в Берлин 1936!
Ударно начало на годината за Григор Димитров
Ето как Стоичков, Бербатов, Роналдо, Меси и други футболни звезди посрещнаха Нова година
Най-големият трансфер във Формула 1 е вече реалност
Звездите, които от днес могат да преговарят с други клубове
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
КЕВР утвърди окончателните цени на тока – увеличението е с над 8%
01 януари 202517:12
Пеевски за новите цени на тока: Скандално и цинично!
01 януари 202518:40
Румен Спецов: НАП ще засили контрола на местата за разтоварване на стоки
01 януари 202518:04
Трагедията в Чепеларе: Починалото момиче си легнало един час след приятеля си, на сутринта той открил, че е мъртво
01 януари 202518:11
Бивша сграда на НКЖИ в с. Кардам лумна в пламъци, след потушаването им пожарникарите откриха обгорял труп
01 януари 202516:41
7-годишно дете от Ямбол бе прието по спешност в „Пирогов“ след нараняване с пиротехника
01 януари 202519:49
Русия спря кранчето за газ на Австрия
01 януари 202517:24
Външният министър на Полша: Путин вече няма да може да изнудва източноевропейците
01 януари 202519:14
След престрелка с полицията: Атентаторът от Ню Орлиънс е убит
01 януари 202518:55
2017.05.20 | 12:31