Масов бой за кръста в Благоевград (видео)

  • 06 януари 2012 12:07

  • 18338
  • 14
Масов бой за кръста в Благоевград (видео)
© Булфото

Масов бой стана за Богоявленския кръст в Благоевград. 80 души се включиха в надпреварата за кръста на Йордановден. Първоначално участие бяха заявили 10 групи от по 10 души.

32-годишният Николай Иванов от кв. "Струмско" хвана кръста. От оспорваната надпревара, превърнала се в меле, той излезе от водата ранен. Иванов работи в сферата на строителството. „Пожелавам късмет на всички хора. Искам другата година да има повече участници в надпреварата за кръста. Наистина си заслужаваше”, каза Иванов.

Тържественият водосвет преди хвърлянето на кръста беше отслужен от мелнишкия епископ Серафим. Хвърлянето на кръста също се извърши от епископ Серафим. От ръководството на благоевградската църква бяха изградили малко вирче в реката, за да се събере повече вода и да се потопи кръстът. За победителя е осигурена парична награда. След хвърлянето на кръста на площад "Македония" в Благоевград епископ Серафим освети бойните знамена.

25-годишният Николай Рашков хвана кръста, хвърлен в река Черна на Йордановден, в Смолян. Въпреки проливния дъжд, който вали в Смолян, шест души решиха да скочат в студените води на реката, за да намерят Христовото разпятие, което бе хвърлено от Негово високопреподобие архимандрит Висарион, архиерейски наместник на Смолянска околия.

Най-бърз се оказа безработният Николай. Пред десетките смолянчани, дошли да гледат обичая, той каза, че от няколко години винаги скача в река Черна, за да хване кръста, но едва сега успял да го направи. Късметлията си пожела много здраве през годината за него, съпругата му и двете му деца.

22-годишният студент от Варна Добромир Вълев извади кръста от студените води на Черно море на тазгодишния Велик Богоявленски водосвет. 47 мъже опитаха късмета си във Варна тази година. Най-младите от тях бяха 12-годишният Калоян Гичев и 14-годишният Карло Тодоров. Най-възрастният участник в ритуала беше 72-годишният Васил Тепеделенев. Той скача за кръста повече от 15 пъти. Пред варненските журналисти Добромир Вълев заяви, че това е първият му опит за спасяване на кръста и пожела много здраве и щастие на целия български народ през цялата година.

Иван Стойчев от отряда „Млад огнеборец” на Ученическия батальон „Васил Левски” хвана кръста в Стрелча, съобщи подполковник Михаил Неделев - командир на батальона. Школникът е на 17 години и е получил парична награда лично от кмета на Стрелча - Иван Евстатиев. В надпреварата са участвали около десет мъже.

Подготовката в ученическия батальон удържа детската агресия, която се поражда сред децата и мога да кажа, че сред моите ученици няма агресивни деца, може би една от причините е обучението и подготовката в батальона – похвали се подполковник Неделев. Той посочи, че почти всяка година кръстът на Богоявление се хваща от негов школник.

Светлин Драганов извади кръста от Дунав в Силистра, съобщи отец Добри Чаков, протосингел на Доростолска епархия. Мъжът, роден през 1977 г., е най-бърз за 11-ти път. Общо 11 млади мъже скочиха във водите на реката за спасяването на кръста, съобщи Мирослава Червенкова, началник на отдел "Връзки с обществеността и международно сътрудничество". Най-малкият сред тях е Мариан Цонев, на 16 години.

Участниците в богоявленския ритуал са получили награди от Доростолския митрополит Амвросий, областният управител Николай Димов и кметът на Силистра д-р Юлиян Найденов. Много са били вярващите, присъствали на тържествената служба в катедралния храм „Св.св. Петър и Павел”, многохилядно е било и литийното шествие и хората, които са наблюдавали ритуала на реката, каза отец Добри.

23-годишният Владо Батаклиев хвана кръста, хвърлен в ледените води на река Марица в Пловдив. Момчето е родом от Пазарджик, но е студент по Приложна математика в Пловдив. Той участва за пръв път участва в ритуала и си пожела много здраве и успехи. Тази година сред желаещите да уловят кръста на Богоявление в Пловдив беше и 31-годишен французин от Лион. Той се казва Боана Мзе. Той е на ваканция заедно със съпругата си и се е хвърлил в реката, за да уважи тъща си, която се казва Йорданка. По професия е остеопат.

Недоразумение стана с Богоявленския ритуал в Сливен. За 11.30 часа беше обявено хвърлянето на кръста в шадравана до сградата на общинска администрация. Ритуалът обаче се е провел с час и половина по-рано, в 10.00 часа. Отец Павел хвърлил кръста в шадравана и той бил изваден от 13-годишния Милен, който е ученик в 7 клас. Останалите желаещи да скачат за кръста обаче, изчакаха да стане 11.00 часа и след като ритуалът не се проведе, скочиха за здраве в ледените води на шадравана под проливния дъжд, който вали в Сливен.

Двама бяха тази година желаещите да участват във ваденето на кръста – миналогодишният победител в тази надпревара 24-годишният Петър Рахнев и неговият приятел Мартин Михайлов на 23 години. Въпреки че нямаше ритуал по вадене на кръста, двамата младежи се потопиха в студените води и пожелаха здраве на себе си, своите близки и познати.

Именник хвана кръста в ледените води на река Марица в Пазарджик. Йордан Кръстев е от Пазарджик и е на 33 години. Той успя пръв да стигне до богоявленския кръст. Именникът хваща кръста за трети път. Присъстващите на ритуала жители на града видяха много добри символи в името и възрастта на младия мъж. Освен че днес има имен ден, Йордан носи фамилията Кръстев, а също и е на Христовата възраст от 33 години. Като добра поличба тълкуваха пазарджиклии съвпаденията. На ритуала по хвърлянето на кръста в река Марица в Пзарджик присъстваха стотици жители на града.

19-годишният Найден Спасов извади Светия кръст от морето в Бургас, сред като той беше хвърлен от сливенския митрополит Йоаникий от Моста в Морската градина. Стотици бургазлии наблюдаваха ритуала характерен за Йордановден. Младежът е от Бургас, първа година студент в Националната спортна академия, специалност „плуване". Той участва в спасяването на Кръста за втори път.

36 смелчаци тази година се осмелиха да се хвърлят в студените води на Черно море. Веднага след като Найден получи благословия и парична премия от сливенския митрополит Йоаникий заваля силен дъжд.

30-годишния Стоян Стоянов от Макариополско извади Богоявленския кръст от водите на фонтана в Търговище. На централния площад в града днес се проведе традиционният за Йордановден ритуал. Свещениците в града отслужиха тържествен водосвет, след което кръстът бе хвърлен в студените води.

12 смелчаци скочиха във водата. Най-бърз сред всички се оказа 30-годишния Стоян Стоянов. Свещеноиконом Славчо Проданов откупи кръста със събраните от дарители 820 лв. Стоянов сподели пред медиите, че вече шеста поредна година скача във водите на фонтана на Богоявление. Това е втория път, когато побеждава в борбата за кръста. Той пожела здраве за себе си и за всички търговищенци.

В община Търговище днес празнуват 863 именници, съобщи Недка Даскалова от отдел „ГРАО” в общинската администрация в Търговище. От тях 511 са мъже, а 352 - жени. Справката на отдела показва, че най-възрастният именник е на 89 години, а най-младият още не е навършил годинка.

32-годишният Стефан Стефанов от Сливен спаси Христовия кръст от река Тунджа в Ямбол. За богоявленския кръст в студените води скочиха 19 души. Сред тях беше и Иван Димов, който пет поредни години спасяваше Христовия кръст от водите на Тунджа в града. Този път обаче по-бърз се оказа Стефан Стефанов - военнослужещ в Ямбол. Той е семеен, има син, който Стефан ще научи да плува. Тръпката да скочиш в река Тунджа е голяма, посочи Стефанов. Той беше категоричен, че следващата година отново ще бъде сред участниците по спасяване на Христовия кръст в Ямбол.

Богоявленският кръст бе изгубен във водите на река Банщица в Кюстендил. Първоначално в студените води на реката се хвърлиха над 10 души, които го изпуснаха в мътната река. Повече от един час ентусиастите претърсваха завиреното място, но без резултат. Най-издръжливите продължават и в момента да търсят богоявленския кръст. Повече от 500 души наблюдаваха ритуала, част от тях и в момента стоят по бреговете на реката с надеждата, че кръстът ще бъде намерен.

Архиерейският наместник отец Генади Генадиев заяви, че издирването на кръста ще продължи. „Това е Божия работа, ако е рекъл Бог, ще го намерим, ако ли не – здраве да е”, каза отец Генадиев. Присъстващите коментираха, че изгубването на кръста не е на добро и всички ги чака една трудна и тежка година. Други припомниха, че и през 2007 година кръстът не е намерен.

След като Енорийският свещеник Отец Петър хвърли кръста от скутер, управляван от кмета на Кърджали Хасан Азис, 22-годишният студент Величко Карабойюков от Националната спортна академия извади кръста от водите на река Арда. Той получи парична награда лично от кмета Хасан Азис и Енорийския свещеник Отец Петър.

17-годишен ученик извади Богоявленския кръст от водите на Дунав във Видин. Десетки видинчани се събраха в днешния дъждовен ден на градския плаж при крепостта „Баба Вида”, за да наблюдават хвърлянето на богоявленския кръст във водите на Дунав. Беше осигурено лекарско присъствие, а младежите от видинското звено на Българския червен кръст (БЧК) раздаваха топли напитки на всички желаещи. На самия плаж беше осигурена полицейска охрана, която ограничаваше достъпа до мястото, където Видинският митрополит Дометиан извърши водосвет на водите на реката, а катер на „Гражданска защита” се грижеше за сигурността на участниците в събитието.

Митрополитът отслужи тържествена Света Литургия, като призова за мир и благоденствие на Видинския край и пожела една благодатна година, след което Светият кръст беше хвърлен във водите на Дунав.

З6 души се бяха записали предварително за участие в Богоявленския обичай по ваденето на кръста, по данни от Общинската администрация, но скочилите във водите на Дунав бяха около 25. 17-годишният Робърт Вергилов, ученик от видинската професионална гимназия по облекло и хранене „Михалаки Георгиев, извади Светия кръст. Той обясни, че скача за първи път и че усещането носи много адреналин. Това, което Робърт си пожела, бе преди всичко здраве и по-добър доход през новата година.

19 смели мъже се хвърлиха в студените морски води за Богоявленския кръст в Балчик. Кръстът извади Светозар Стоянов, на 23 години, от Балчик, студент в университет в Пловдив. Светозар е участвал три пъти и едва тази година е победител. Любопитен факт е, че в състезанието на Йордановден се включи и англичанинът Пол, както той се представи, който от две години живее в балчишкото село Соколово.

Миналата година той е чул за християнския празник Йордановден и е решил тази година да участва. Напоследък Пол оживено се интересува от православното християнство и българските народни традиции, а той самият е католик. Своето участие днес той посвещава на баща си, починал наскоро. Пол заяви, че не е кой знае колко голям плувец и не се страхува от студената морска вода, след като излезе от нея призна, че е леко в шок, но се чувства горд. Този път се открои една интересна тенденция сред смелчаците, хвърлили се за Богоявленския кръст – повечето плувци вместо традиционните бански костюми бяха предпочели боксерки с хавайски мотиви и цветове.

Празничният ден в Балчик започна още в 8.00 часа сутринта. В двата храма “Св. Георги” и “Св. Петка” бяха отслужени Утринна Златоустова литургия и Велик водосвет. В 11.30 часа Литийното шествие потегли към морето, където по-късно бе хвърлен Богоявленският кръст. Въпреки дъждовното време много балчиклии бяха излезли, за да наблюдават ритуала.

В София от езерото в кв. „Дружба” кръста извади Вячеслав Борисов. Борисов участва за втора поредна година в надпреварата. Той е на 27 години от София, занимава се с транспортна дейност. Борисов обясни, че го прави „за тръпката” и пожела на всички „здраве и щастие”.

19-годишният Богомил Стоянов Станчев извади тази година кръста от водите на река Градска в Гоце Делчев. Младежът скача за втора поредна година на Богоявление, за да извади кръста, спуснат в реката от Неврокопския митрополит Натанаил, но миналата година не е успял да го извади. Въпреки силния дъжд и мъглата, десет млади мъже скочиха тази година в река Градска, за да извадят Светия кръст от водата. В последните няколко години това е най-големият брой участници в ритуала.

19-годишният Богомил, който успя да се пребори за кръста, бе благословен от Неврокопския митрополит Натанаил. Той получи от него като дар и златно кръстче, което бе закачено на врата му. Преди да се включат в ритуала по изваждането на кръста, участниците бяха подложени на медицински преглед и тест за употреба на алкохол. Заради лошото време, броят на хората, дошли да наблюдават ритуала по спускането на кръста в реката и освещаването на водните извори в Гоце Делчев, бе значително по-малък в сравнение с предишни години. Хората в града коментираха също, че не помнят някога на Йордановден да е имало подобно време.

20 младежи са хвърлиха, за да извадят Богоявленския кръст тази година в гърменското село Огняново, съобщи кметът на селото Димитрия Гюрова. Кръстът бе хвърлен във водите на река Канина от моста, намиращ се на входа на селото. Въпреки лошото време много хора дойдоха да наблюдават ритуала. Най-бърз във водата се оказа 20-годишният Борис Цоклев от село Огняново, който успя да извади пръв кръста от реката. В часовете до вечерната служба, той ще обиколи домовете на всички християни в селото, за да ги благослови с Богоявленския кръст.

Двама футболисти спасиха кръста в Созопол, съобщиха от общинския пресцентър. С уникално спасяване на Светия кръст ще бъде запомнен празникът Богоявление тази година в Созопол. Близо 40 младежи бяха благословени от отец Иван и се хвърлиха в бурните води, за да спасят кръст. Двама младежи успяха едновременно да открият кръст във вълните и едновременно го издигнаха над водата. Спасителите на кръста са Стелиян Илиев, халф във ФК „Созопол”, и неговият съотборник, вратарят Димитър Бобчев.

По традиция, позната само в Созопол, кръстът бе разчупен на две и парчето бе хвърлено още по-навътре в бурното море. Смелчакът, който спаси останалата част от кръст, бе Живко Димитров. Победителите бяха поздравени от кмета на община Созопол Панайот Рейзи и получиха парична награда. Всички участници в спасяването на кръста получиха награди от община Созопол. Богоявление започна в 8.30 ч. с празнична света литургия, отслужена от отец Иван в църквата „Св. Георги Победоносец”.

Литийното шествие, предвождано от кмета Панайот Рейзи и отец Иван, потегли от църквата под празничните звуци на камбаните и продължи през целия град, като бе посрещнато от звъна на златните камбани на другата созополска църква ”Св. св. Кирил и Методий”. Празникът събра стотици жители на Созопол на морския бряг, които присъстваха на ритуалното хвърлян на кръст в морето.

След 16-годишно прекъсване днес в Елхово отново се проведе ритуал по спасяване на Богоявленския кръст. Във водите на река Тунджа скочиха шестима. Двама от тях стигнаха първи до Христовия кръст - Георги Челебиев на 20 години и Стефан Жеков на 18 години. Традицията на Йордановден беше прeкъсната, след като на 6 януари 1996 г., след скъсване на въжения мост край града преди хвърлянето на кръста в река Тунджа в придошлите й води се удавиха девет души, от които 4 деца, 18-годишна девойка, двама мъже и две жени. Преди половин година на мястото на трагедията беше поставена мемориална плоча с имената на загиналите. Тази година Богоявленският кръст беше хвърлен от друго място – моста по пътя за село Изгрев.

34-годишният Милен Анастасов от Калофер извади богоявленския кръст от ледените води на река Тунджа, съобщи за Дарик кметът на възрожденския град Румен Стоянов. По традиция християнският символ е бил даден на най-малкия присъстващ - 9-годишният Иван Диклиев.

Тази година на мъжкото хоро в Тунджа имаше най-много хора, може би около 200 човека, каза още Стоянов. Според него и присъстващите като цяло са постигнали своеобразен рекорд в сравнение с минали години. Хорото е започнало към 8 часа и е продължило над 40 мин. Лично кметът го е водил. 4-5 гайди и 2-3 тъпана са се грижили за музикалното оформление на ледения празник. Много хубаво беше, не скри удовлетворението си Румен Стоянов.

12 мъже скочиха в морските води пред къмпинг „Добруджа" край Шабла в надпревара за Богоявленския кръст. Пръв до кръста стигна шабленецът Атанас Атанасов. Победителят няма навършени 30 години и работи в охранителна фирма.

По стара традиция Светият кръст бе хвърлен и в морето край село Крапец. В битката по изваждането му там се включиха петима смелчаци , сред които и 10-годишният Стойко Георгиев. Победител в надпреварата стана военният служител Димитър Марчев, който заедно с брат си Антон Марчев са сред редовните участници в ритуалите по изваждане на кръста всяка година. Победителите бяха наградени от кмета на Шабла проф.Райна Бърдарева с икони и парични премии.

Дванадесетокласникът Борис Арнаудов хвана Светия кръст на Богоявление в Кресна. Тази година да извадят кръста в студените води на езерото на храм "Св. Иван Рилски" скочиха около 10-ина младежи.

По традиция кръстът бе хвърлен от отец Георги Танчев, който отслужи водосвет за здраве. Въпреки дъжда много жители на Кресна наблюдаваха ритуалното хвърляне на кръста. Според поверието, този който дръзне да се потопи в студените води и успее да хване кръста, ще бъде здрав, ще има много късмет и щастие през цялата годината. Миналата година Светият кръст беше уловен от 24-годишния Лазар Чаушев.

И тази година на Йордановден жените от стралджанското село Богово не се дадоха на мъжете. Без да се притесняват от дъжда и студения вятър те изминаха километър до Афтанската река, където, по решение на женската група, кръста в студените води хвърли Кольо Петров. В битката за изваждането му се хвърлиха Ангела Славова, Гинка Русева и Нонка Куртева, всички на достолепна възраст, но с младежки дух. Между тях беше и 70-годишната Стоянка Иванова, която миналата година извади кръста.

Щастието да стигне първа до кръста имаше пъргавата 25-годишна булка Соня Ангелова, която получи поздравленията от Митко Ангелов, кметски наместник в Богорово. Интересен е фактът, че докато жените смело цамбуркали във водата и дъждът спрял, и вятърът утихнал. Ритуалът по изваждането на кръста беше предшестван от посещение в църквата и палене на свещ за здраве и берекет.

Веднага след Йордановското къпане групата отседна в читалището, където около тежката трапеза с местни вкусотии, първите здрави наздравици вдигнаха отново жените. Последва веселбата и обещанието тя да продължи и на Ивановден.

25-годишният Харалампи Желев извади кръста, хвърлен днес във водите на река Чая в Асеновград, съобщи архиерейският наместник на Асеновградската духовна околия отец Йордан Георгиев. Мъжът за втори път хваща кръста на Йордановден. Преди шест години, през 2006-та година, той отново е взел от водите на реката Богоявленския кръст. Самият кръст е със сребърен обков и дървена подложка, за да не потъва и в момента, мъжът обикаля града с него, а привечер трябва да го върне обратно на църквата. Харалампи Желев получи парична награда, буре с асеновградски мавруд и халат от църквата и общината, каза отец Йордан. Приготвени са награди и за всички останали участници, хвърлили се в реката да вадят кръста.

Над 30 млади мъже се включиха в традиционния за днешния ден ритуал в Асеновград и по думите на свещеника тази година е имало много повече хора в сравнение с предишни години. На заявилите желание да се хвърлят в специално направения за целта вир в коритото на река Чая бяха раздадени тениски с надпис “Богоявление 6 януари 2012 година Асеновград”. Тези, които в последните минути са решили да се включат във ваденето, не са получили тениски.

16 смели мъже и момчета от Казанлък се хвърлиха в студените води на Стара река, но късметът се усмихна на 25-годишния Костадин Димитров. Седем пъти се е хвърлял за кръста младият мъж, но тази година за първи път успява да го хване. Костадин получи парична награда от община Казанлък, торта и вечеря за двама в местен ресторант.

Масивният железен кръст потъна във водите на реката и повече от 10 минути мъжете претърсваха дъното, за да го открият. Накрая се хванаха на мъжко хоро, водата се успокои и Костадин Димитров бе късметлията, който го намери. Мъжът е от Казанлък, служител е в офис на компания за мобилни телефони. Най-младият участник в надпреварата бе 15-годишният Стефан Ноев, а едно от момчетата бе дошло на Старата река направо от леденото мъжко хоро в Калофер.

Костадин Димитров и всички 16 млади казанлъчани, престрашили се да нагазят в студените води, бяха лично посрещнати от кмета на община Казанлък Галина Стоянова. „Всички видяхме колко трудно тази година бе намерен Богоявленският кръст. Това ни показва, че годината няма е лека, очакват ни трудни дни, дни на изпитания. Но както тези смели момчета не се отказаха, а задружно търсеха, докато кръстът бе намерен, така и всички ние, казанлъчани, с общи усилия ще успеем да преборим трудностите и ще вървим заедно напред." , каза кметът и поздрави поздрави победителя и останалите мъже за упоритостта, пожела им здраве, късмет и много успехи.

Отбелязването на Богоявление започва с празнична Света литургия и Богоявленски водосвет във всички православни храмове в Казанлък. Литийното шествие тръгна от храм "Свети Пророк Илия", в което участва и кметът Галина Стоянова, и стигна до моста на Старата река, където се проведе ритуалът с Богоявленския кръст.

Последвайте канала на

18338 14

Свързани новини

Коментари 14

Добави коментар
az

2014.06.02 | 14:12

14
6to e make se e travestit
Odb

2014.03.24 | 07:40

13
Какво друго да каже Ивайло свинаря ...
Иван Петров

2014.03.24 | 07:40

12
"Кой извади кръста на Богоявление ? " От оскъдната информация която имам и още от десетина по-малки селища в страната,стигам до следният извод,а именно в какво унизително положение са поставени стотици млади хора/във вихъра на младостта си -заредени със ентусиазъм и енергия/,но за съжаление голямата част от тези младежи извадили кръста от ледените води са БЕЗРАБОТНИ и някои от тях учащи се...... Просто глада и безизходицата ги принуждава да се включват и хвърлят в ледените води- само и само след това от къща на къща да си изпросят по някой лев...... В нашата държава най-голямо внимание се отделя на : кокошките;прасетата и кучетата......БРАВО на УПРАВЛЯВАЩИТЕ !
Ивайло

2012.01.07 | 20:28

4
ГЛУПАК!!!
Zzz

2013.01.07 | 22:24

11
Селенията си е селения
sploje

2013.01.07 | 22:23

10
SEKQNI UMRETE SELNI UMRETE SELQNI UMRETE ZAPALETE CURKVITE EVREISKI MAIKA IM DA EBA
Тракиеца

2013.01.07 | 22:23

9
Ако съм на мястото на попа ще им хвърля една граната.Да ги хванеш да работят няма да работят,полза от такива гамени няма изобщо.Те не уважават нищо.Срам и позор кандидат Европейци
Vale

2012.01.09 | 00:31

8
аууу, извинявайте много, ама ........тая жена водещата за ефир ли е??? да не сме в каменната ера ебати... всичко си има начало и край.
soy dick

2012.01.08 | 04:08

7
Къде видяхте бой? А и да е бой, какво от това, пенсионерите се избиха за кило банани при откриването на Lidl и Penny market, та за кръста ли няма да дърпат селяците. Как става така, че всички заклеймяваме това и онова в България, а все се намират хора да правят простотии. Изводът - кеф ни е да се поебаваме един друг.

2012.01.08 | 04:00

6
как се хваща кръста без бой, но в дълбоката и ледена Струма, можете да видите тук: http://www.blagoipilarski.blogspot.com/2012/01/2000.html
Just Me!

2012.01.07 | 20:29

5
Тия пък чак да се избият за един кръст... Т'ва не е за бой! Пък и това е късмет - който го намери, ще бъде здрав през цялата година.. Значи, когато на Бъдни вечер не се падне в мен паричката, аз трябва да стана и да пребия този, в който се е паднала?!?? То така излиза.. Логиката е същата! Глупаци с глупаци!

Добави коментар

Водещи новини