-
31 март 2017 14:24
- 956
- 1
Зимата крие своя невероятен чар, зимата носи своето вдъхновение и е единствено въпрос на избор дали вие ще го уловите и ще се отдадете на открилата се пред вас приказно красива зимна картина. Особено горе планината. Опълчете се на студа, съберете кураж, излезте и му покажете, че вие сте по-силни и по-смели от него. Не бъдете обаче глупави! Не се оставяйте вдъхновението от хубостта на “снежната приказка” да ви заслепи. Подгответе се добре, защото със зимата шега не бива.
Едно от най-важните условия, за да имаме успех в планината през зимата, за да я покорим, за да изживеем една истинска авантюра независимо дали на крак, ски, сноуборд, или на нещо друго, е нашият собствен комфорт. Такъв обаче ние ще имаме единствено ако се подсигурим добре предварително - и на теория, и на практика.
И още нещо, много често, вдъхновени от красотата на природата, окрилени от внезапно нахлулия във вените ни адреналин, вземаме решения, които невинаги са правилни. Понякога една малка грешка, един необмислен ход или пък внезапна прищявка на природата може да ни изправи буквално лице в лице със смъртта.
Лавините са сред най-сериозните опасности за живота на алпинисти и планинари, като се има предвид тяхната разрушителна способност, произтичаща от техния потенциал да пренасят огромна маса сняг на бързи разстояния. Мощните лавини притежават способността да завлекат със себе си лед, отломки от скали, дървета и други материали по склона.
За разлика от други природни явления, които могат да причинят бедствия, лавините не са редки или случайни събития и са характерни за всяка планинска веригия, на която се натрупва достатъчно голяма вертикална снежна покривка. Обикновено причичини за появата на лавина могат да бъдат както природните условия, така и човешката дейност.
Как преживяването ни в планината да бъде пълноценно, изпълнено с адреналин на макс, но същевременно и напълно сигурно. Как да реагириме бързо и адекватно в кризисна ситуация, как да подходим при наличието на лавина или пък да попаднем на хора, попаднали в нея, вижте в поредицата специални видеа, които приятелите от Българската асоциация по ски свободен и екстремен стил са подготвили.
Екипировка, която трябва да носим в планината
Потегляйки към планината често трябва да преценим каква екипировка да носим с нас, за да не ни е прекалено тежка раницата. Същевременно обаче трябва добре да преценим дали можем да помогнем на себе си или на пострадал човек в случай на нужда. Тази серия представя накратко задължителната необходима екипировка, както и няколко полезни допълнителни елемента.
Търсене на затрупан от лавина човек с помощта на лавинен уред (част I) - един затрупан човек
Лавинните уреди позволяват лесно и бързо да бъде локализиран човек, който е затрупан от лавина. Независимо че съвременните дигитални уреди са лесни за употреба, има някои основни правила, които трябва да се спазват. Целта е да бъде извършено максимално бързо и ефективно търсене, тъй като за затрупаните от лавина хора всяка минута е жизнено важна. Тази серия разглежда основните принципи за търсене със съвременен лавинен уред и най-честите грешки, които се допускат.
Търсене на затрупан от лавина човек с помощта на лавинен уред (част I) - повече затрупани хора
Търсенето на затрупани от лавина хора с лавинен уред се усложнява при наличие на повече от един затрупан човек. Съществуват прости правила и алгоритми, които позволяват тази задача да бъде извършена успешно дори и с по-стари лавинни уреди. В тази серия се разглеждат основните принципи за това.
Сондиране с лавинна сонда
Търсенето на затрупани от лавина хора в случаите, когато те не са снабдени с лавинни уреди се осъществява чрез сондиране с лавинни сонди. В четвъртата серия от "Лавинните серии на БАССЕС" се разглеждат основните начини за сондиране при оказване на другарска помощ при лавинни инциденти.
Изкопаване на затрупан в лавина човек
Най-ефективният метод за изкопаване на затрупан в лавина човек е V-образната подредба и организация на работата на спасителите. Спасителите започват копането малко по-надолу от локализацията с лавинната сонда, като целят максимално бързо да прокопаят коридор към затрупания човек.
Снежен профил
Направата на снежен профил е бърза и важна стъпка при излизане в зимната планина. Чрез него се установява дали има притеснителни слоеве, които може да предизвикат падане на лавина. Обикновено се следва от тестове на снежната покривка, които са разгледани в следващите три серии.
Компресионен тест за стабилност на снежна покривка
Има няколко стандартни теста, с които можем да получим бързо информация за стабилността на снежната покривка и вероятността от предизвикване на лавина от навлизане в склон на човек. Най-бързият за изпълнение е компресионният тест (Compression test - CT), който исторически е и най-често използваният. Направата и интерпретацията му се разглеждат в тази серия.
Разширен колонен тест за стабилност на снежна покривка
Разширеният колонен тест (Extended column test - ECT) е тест, който в по-добра степен показва от компресионния тест (CT) вероятността налична снежна дъска да се подхлъзне по долния снежен слой и да предизвика лавина. По тази причина той е често използван от гидове и специалисти за определяне на лавинната опасност независимо от по-трудоемкото му изпълнение.
Плъзгащ блок (Rutshblock)
Тестът "Плъзгащ блок" (Rutshblock) е най-адекватният и информативен тест за стабилността на снежната покривка, тъй като изолираният блок е с размери, сходни с тези на ски и натоварването е с тежестта на човешко тяло. Негов недостатък е по-бавното и трудоемко изпълнение в сравнение с компресионния тест (CT). В 9-та серия от "Лавинните серии на БАССЕС" се разглежда направата и интерпретацията на тест "Плъзгащ блок" (Rutshblock).
Последвайте канала на
Свързани новини
Годината на Ботев (Пловдив) - обзорът на Sportal.bg
Президентът на БФ Волейбол Любо Ганев с равносметка за годината и амбициите за следващата
Стоичков отбеляза 30-годишнината от "Златната топка" с лъскаво парти - Михайлов и Сираков го уважиха
Официално: Спартак (Варна) продаде Ахмед Ахмедов
Двама от талантите на ЦСКА - София се завръщат за зимната подготовка
Георги Костадинов и АПОЕЛ разбраха съперника си в плейофите на Лигата на конференциите
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Лавина в Пирин затрупа хора, има и загинал
20 декември 202417:17
За една идея бюджетът на кабинета "Главчев" е щял да остави български учени и моряци да бедстват на Антарктида
20 декември 202418:13
ГЕРБ и ДБ постигнаха съгласие да се работи по проект на споразумение за съвместно управление
20 декември 202416:37
Виктор Орбан за санкциите срещу Русия: До края на януари ЕС трябва да реши какво да прави
20 декември 202416:50
Светлин Тачев за посещението на Орбан: Явно започваме да взимаме плавен завой към политиката на Унгария, която досега не се приемаше
20 декември 202417:55
Оперираха 13-годишния Марти, който беше поразен от волтова дъга
20 декември 202416:27
74% от българите смятат, че най-важната роля на мъжа е да печели пари
20 декември 202415:21
Енергия денем и нощем: Китай пусна в експлоатация най-мощната хибридна слънчева електроцентрала
20 декември 202415:27
Революция в ядрената енергия: физиците откриха практически неограничен източник на гориво
20 декември 202415:23
2017.03.31 | 15:10