-
06 март 2017 21:00
- 33784
- 0
Ако човечеството и планетата оцелеят от глобалните войни, катастрофи и замърсявания, през следващото столетие имаме шанс да сме в галактическия рай, твърдят учени пред "168 часа".
По думите им той е близо до нас. Снимки показват, че галактиката на Млечния път представлява нещо като диск със спираловидна форма и в момента Слънчевата система се е насочила право към него.
Ще има ли опасности по пътя до галактическия рай? Застрашена ли е Земята от глобална катастрофа, както предсказва астрофизикът Алексей Дмитриев? Теорията му нашумя, след като той прогнозира, че Земята се движи към опасен междузвезден облак, който променя атмосферата на Слънцето и планетите от Слънчевата система. Катаклизмът няма да е след десетки години, а много по-скоро, смята Дмитриев.
Българските учени и астрономи бяха категорични, че доказателства за подобно развитие няма. Според тях много по-реални са опасностите от удар по Земята от астероид.
"Млечният път е галактиката, в която се намира Слънчевата система. Нашата е с размер около 100 000 светлинни години в диаметър и съдържа около 200 милиарда звезди или слънца - обяснява проф. Петър Велинов, член-кореспондент на БАН от Института за космически изследвания. Слънчевата система е на около 27 000 светлинни години от центъра на Галактиката, на вътрешния ръб на спираловидно образувание от концентриран газ и прах, наречено ръкав на Орион. В самия център се намира интензивен радиоизточник на име Стрелец A, който най-вероятно представлява супермасивна и свръхплътна черна дупка.
Млечният път се движи приблизително с 600 км в секунда спрямо наблюдаваните в близост галактики. "Ако това е така, то означава, че Земята изминава 51,84 млн. километра на ден, или повече от 18,9 млрд. километра годишно. Така че ние извършваме едно грандиозно космическо пътешествие, и то напълно безплатно", казва проф. Велинов.
Слънцето, а с него и Слънчевата система се намира в така наречената от учените галактически обитаема зона. "Основната посока на движение на Слънцето и Слънчевата система е към звездата Вега - двойна звезда от съзвездието Лира. Известна с това, че е втората по яркост след Сириус и около 50 пъти по-ярка звезда от Слънцето", казва Велинов.
Според него това е една много положителна звезда. Температурата на Вега е 9500 К (по Келвин), а на Слънцето е 5778 К (5505рC). "Така че ние приближаваме към по-благоприятните условия" - убеден е Велинов. "Разбира се, това ще стане след години. Но тук е важна тенденцията. В бъдеще Земята ще заеме по-благоприятна позиция по отношение на галактическия център и галактическото ядро, което е една голяма загадка за учените."
"Ядрото представлява огромно формирование с изключително висока температура от стотици милиони градуси - обяснява проф. Велинов. - Условията там са такива, каквито тук, на Земята, дори не можем да си представим - силно изкривяване на пространството и може би други физически закони, които нямат нищо общо с нашите. Ядрото има огромна гравитация, с която засмуква всички обекти наоколо и те се дематериализират, падайки върху него. Всъщност именно тази гравитация държи Галактиката около центъра й."
"Затова астрономите въвеждат понятието черна дупка, защото там всичко се поглъща - обяснява Велинов. - Истината е, че това не е нито дупка, нито е черна. Най-малкото защото оттам има излъчвания. Тоест може да се каже, че това е нещо, което е зад нашия хоризонт. Нещо като самолет, който, като мине зад хоризонта, вече не го виждаме. Всъщност той не изчезва, но съществува зад нашия обхват на зрение. В този смисъл и черната дупка е зад хоризонта на нашето виждане."
"Тя поглъща тази материя, но тя не се унищожава, предполага се, че вероятно захранва други галактики и вселени - допуска Велинов. - Всъщност това е един от най-вълнуващите въпроси." Но само гравитацията на галактическото ядро не е достатъчна, за да се обясни структурата на нашата Галактика. Центърът й трудно би задържал 200 милиарди звезди около себе си и въпреки това го прави и те са в компактна спираловидна форма. "Затова астрономи и физици въвеждат понятието тъмна материя и тъмна енергия, защото нито ги виждат, нито ги познават - казва Велинов.
Факт е, че те привличат крайните звезди и оформят компактната форма на Галактиката. Ето защо твърденията, че ядрото е черна дупка и тъмна материя, е само едно описание, но без отрицателен смисъл. Никой не знае и не ги е виждал." Според учените в черните дупки и тъмната материя нама нищо страшно. Те просто помагат на физиците и астрономите да обяснят законите във Вселената. "Очевидно е, че има други сили и енергии, които не виждаме, затова ги наричаме тъмни", посочва Велинов.
Според него именно благодарение на изучаването им физиката е пред революционен скок. "Мисля, че ще сме свидетели на нов вид енергия, който ще даде тласък на невероятно вълнуващи открития", казва той.
Последвайте канала на
Свързани новини
Изобретения на наши учени спечелиха престижни международни награди
06 март 201718:22
Създадоха лепенка срещу алергия от фъстъци
06 март 201716:06
Външният вид на хората съответства на името им
01 март 201711:31
Мобилните телефони причиняват много коварна болест
27 февруари 201713:22
БАН застарява, все по-малко млади учени влизат в лабораториите
24 февруари 201716:16
Средната продължителност на живота ще премине границата от 90 години
22 февруари 201721:04
Огромна дупка зейна в слънчевата корона, удря ни геомагнитна буря
16 април 201808:34
Астрономи откриха планетна система край най-близката до Слънцето звезда
05 ноември 201709:40
Учени наблюдаваха уникален обект в космоса
26 октомври 201714:46
Ливърпул разпердушини Тотнъм със суперфутбол и дръпна на върха в Премиър лийг преди Коледа
Реал Мадрид изпрати триумфалната година с много красиви попадения и задмина Барселона
ЦСКА - София увеличи драстично капитала, за да реши сериозен проблем - собствениците наливат нови 20 млн. лева в клуба
Борнемут прекърши Ман Юнайтед на "Олд Трафорд", "червените дяволи" с пореден исторически провал
Победната серия на Челси приключи на негостоприемния "Гудисън Парк"
Съставите на Монца и Ювентус, Мота прави две промени
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Делян Пеевски, председател на ДПС: Имаме историческия шанс да променим България! Най-хубавото предстои!
22 декември 202419:04
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
22 декември 202420:45
Евтим Милошев: Надявам се да има редовен кабинет, за да мога да карам ски
22 декември 202420:13
Проф. Кантарджиев с препоръка: Избягвайте кихащите и кашлящи "герои"
22 декември 202417:14
Андрей Райчев: Шансовете за правителство са 50 на 50, дори 60 на 40
22 декември 202418:23
Юлияна Дончева: Политиката е мястото, където трябва да прекрачиш принципите си. Краят бе разочарование
22 декември 202419:56
Дерайлира пътнически влак за Габрово
22 декември 202420:58
За пореден ден. Няма следа от изчезналото дете със Синдром на Даун от с. Конаре
22 декември 202420:28
Гръцка организация: Експлоатират хора с увреждания, дошли от България, за просия
22 декември 202421:24