Как да разпознаем истинските слънцезащитни продукти

  • 25 юли 2016 14:40

  • 15811
  • 0
Как да разпознаем истинските слънцезащитни продукти
© Getty Images/Guliver

През лятото е особено важно да знаете как да се пазите от слънцето. Важно е на опаковката да присъства абревиатурата SPF. Факторът за предпазване от слънчево изгаряне показва теоретично времето, през което можете да останете изложени на слънце без да предизвикате изгаряне.

На опаковката на продукта трябва да присъстват обозначенията UVA и UVB за различните видове ултравиолетови лъчи, които спират. Това са най-вредните лъчи на слънцето, които дотсигат до нас. Ултравиолетовите Б лъчи основно отговарят за нашето бързо изгаряне когато отидем на плажа. Те могат да доведат и до злокачествени заболявания при по-дълго излагане на слънце. Преминават и през автомобилни стъкла, за разлика от ултравиолетовите А лъчи.

Преценката колко време да се озлагате на слънце зависи от кожата ни. На-лесно може да се определи според правилото, че ако кожата ви изгаря за 10 минути без защита, нанасянето на продукт с SPF 20 ще увеличи това време 20 пъти т.е. времето за изгаряне ще стане 200 минути.

Едната част от дерматолозите твърдят, че числото на фактора се равнява на минутите защита. И още нещо много важно – водата отразява слънчевите лъчи, което увеличава в пъти силата на изгарянето. 

Прекалено ниската цена не може да е индикатор за това дали кремът е фалшив и няма защита, а проверката за UV филтри и фактор е сложен процес. „Причината да има много по-скъпи продукти на пазара е, че те абсолютно сигурно са с една по-голяма комбинация от филтри”, пояснява дерматологът д-р Жана Казанджиева пред БТВ. Дерматолозите са категорични, че добрата защита е резултат от много и скъпи технологии, които няма как да се използват в продукт за цена от 5-6 лева, например. 

Слънцезащитните кремове трябва да се нанасят правилно. Повечето хора мажат от лосионите против изгаряне директно върху кожата си без да знаят точното количество, което използват. Стандартно се измерва с чаена лъжичка както следва: 1 ч.л. за лицето и шията, 1 ч.л. за гърдите и корема, 1 ч.л. за гърба, 1 ч.л. за двете ръце и по 1 ч.л. за всеки крак. Това е общо около 35 мл крем. Тъй като чаените лъжички не се намират лесно на плажа друг метод на измерване, измислен от австралийски психолози, е с бирена капачка, която побира приблизително същото количество слънцезащитен крем.

Плажуващите трябва да внимават с питиетата, които консумират на плажа. Ако в напитката се съдържа лимон или лайм и тази течност попадне върху кожата, на мястото ще се получи хубав загар. Също така трябва да се внимава какви парфюми се използват на плажа. Възможно е при напръскване с парфюм на мястото, където се стича течността по врата ви да се образува загар с формата на стичането, защото есенциите в миризмата увеличават фоточувствителността. 

Ако имате съмнения за слънчева алергия или към даден продукт трябва да се подложите на специален тест при дерматолог, който ще покаже действително имате ли такава. Лепенки, намазани с различни видове слънцезащитни кремове се лепят на кожата и престояват така 48 часа без да се мокрят. Ако се съмнявате, че алергията към крема се проявява само под въздействието на слънцето се прави т.нар. фотоалергичен тест – със специален уред се облъчва кожата, намазана с дадения крем. При наличие на алергия кожата реагира със зачервяване, сърбеж или обрив и по този начин източникът е разкрит.

Според Богомил Николов от „Активни потребители” понятие като „100% защита” няма. „Винаги има 1%, който остава и е опасен, особено при обедното слънце. Има и надписи, които претендират за 24-часова защита, които са преувеличени”, пояснява още той. По думите му е много трудно да се прецени кой продукт е фалшив и кой не е, защото това може да се тества само в лабораторна среда и е много скъпо. Николов допълва, че в България няма практика да се тестват слънцезащитните продукти на пазара.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
15811 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини