Николай Младенов: Позицията на Холандия за приемането на България и Румъния в Шенген не е еволюирала

  • 01 декември 2011 12:10

  • 1011
  • 2
Николай Младенов: Позицията на Холандия за приемането на България и Румъния в Шенген не е еволюирала
© булфото

Позицията на Холандия за приемането на България и Румъния в Шенген не е еволюирала и засега остава непроменена, съобщи министърът на външните работи Николай МладеновНиколай Младенов Николай Евтимов Младенов е избран за министър на външните работи от 41-ото Народно събрание на 27 пред български журналисти в Брюксел.

Министърът пристигна за участие в днешното заседание на Съвета на ЕС по външни работи. Той направи това уточнение в отговор на въпрос дали може да се очаква въпросът за разширяването на Шенген да бъде разгледан и евентуално решен на последното за годината заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи този месец.

В отговор на въпрос дали България предприема допълнителни мерки за охрана на посолството в Техеран министърът потвърди, че това е направено. Много сме внимателни по отношение на тази наша дипломатическа мисия, ще бъдат предприети общи действия на страните от ЕС през следващите дни, допълни той. Младенов отбеляза, че днес ще бъдат обсъдени още санкции срещу Иран, свързани с общите притеснения от ядрената програма на тази държава. Всички санкции са насочени към това да се ограничи възможността ядрената програма на Иран да бъде използвана за военни цели, посочи министърът.

По темата със Сирия той коментира, че ситуацията там се влошава с всеки изминал ден. Младенов отбеляза, че за днес в Брюксел е насрочен работен обяд на външните министри от ЕС с генералния секретар на Арабската лига. Ще обсъдим съвместните действия на ЕС и арабските страни в посока на санкции, както и за излъчването на общо и категорично послание, че дните на режима на Башар ал Асад са преброени, заяви Младенов. Той добави, че утре в Съвета по правата на човека в Женева ще бъде разгледана резолюция, на която България е съавтор и която разглежда нарушаването на човешките права в Сирия.

Разширяването на ЕС към Западните Балкани е ключова тема за България, посочи Младенов. Министърът съобщи, че вчера е изпратил писмо до еврокомисаря по разширяването Щефан Фюле в подкрепа на плана за присъединяването на Черна гора към Общността. Не трябва да изглежда, че след приемането на Хърватия на 9 декември разширяването на ЕС спира, коментира Младенов. По неговите думи Черна гора е изпълнила всички критерии, за да може да премине една крачка напред. За нас е много важно и това, което ще се случи в Сърбия в следващите дни в рамките на диалога между Белград и Прищина, трябва да видим категорично развитие на ситуацията, за да може и Сърбия да напредне с крачка по пътя си към ЕС, добави той. Министърът уточни, че диалогът Белград-Прищина ще бъде един от основните въпроси на днешния Съвет на ЕС по външни работи, както и на заседанието идния понеделник на Съвета по общи въпроси.

В отговор на въпрос министърът заяви, че нашата страна подкрепя европейското бъдеще на Македония, но в голяма степен то зависи от решаването на двустранния спор с Гърция. Позицията на България е, че Македония следва да покаже, че е добър съсед на всички на Балканите, че изпълнява реформите по пътя си към ЕС и че помага на регионалното сътрудничество. Това са критерии за всяка страна от Общността, отбеляза министърът.

България не приема и никога не е приемала идеята за "Европа на две скорости", защото най-голямата опасност в ЕС сега е да се поддадем на популисткото виждане, че проблемите на ЕС идват от интеграцията, заяви Младенов в отговор на въпрос. Проблемите на Европа не идват от интеграцията, нито от разширяването, а от неспазването от много държави с години на приети правила, коментира той. Ние сме за по-интегриран ЕС и по-интегрирана икономическа политика, за нас целта за влизане в еврозоната остава, макар че имаме специално отношение по въпроса за данъчната хармонизация и за въвеждането на евентуални такси върху банковите трансакции, добави Николай МладеновНиколай Младенов Николай Евтимов Младенов е избран за министър на външните работи от 41-ото Народно събрание на 27.

Последвайте канала на

БТА
1011 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2011.12.01 | 17:53

2
Напротив, позицията на Холандия е най-еволюирала от позициите на всички останали страни.
Бля бля

2011.12.01 | 13:27

1
И аз да бях на мястото на Холандия нямаше да допусна най-корумпираната страна в ЕС а и може би в Европа да се присъдини към Шенген. Много сме зле и незнам какво се тупа в гърдите Боко, че уж е изпълнил техните изисквания, като всички виждат колко сме зле.

Добави коментар

Водещи новини