България е на 86 място в света по корупция (обновена)

  • 01 декември 2011 09:05

  • 3564
  • 9
България е на 86 място в света по корупция (обновена)
©

България е на 86 място в тазгодишната класацията на международната неправителствена организация "Трансперънси интернешънъл" ("Прозрачност без граници"), която отчита възприятието за корупция по света, съобщи ДПА.

За тази година индексът й е 3,3, става ясно от сайта на организацията. Това е спад в сравнение с миналата година, когато България бе на 73 място с индекс 3,6.
"Прозрачност без граници" използва скала от 0 до 10, като 0 е степен "много корумпиран", а 10 - "много чист".
Оценката за България е най-ниската в групата на страните от Източна Европа, членки на ЕС. Румъния е с индекс 3,6, Словакия - 4, Латвия - 4,2, Чехия - 4,4, Унгария - 4,6, Литва - 4,8, Полша - 5,5, Словения - 5,9, Естония - 6,4.
Гневът от подкупите е една от причините за протестите по света, заяви антикорупционната организация "Трансперънси интернешънъл", след като публикува годишния си списък на най-корумпираните държави.

Северна Корея, която е включена за първи път в Световния корупционен барометър, и Сомалия са най-корумпираните страни през 2011 г., следвани с общ резултат от Мианма и Афганистан.
Барометърът "показва, че някои правителства не успяват да защитят гражданите си от корупцията, независимо дали става дума за злоупотреба с обществени ресурси, искане на подкуп, или подмолно вземане на решения," посочва "Трансперънси интернешънъл".
"Протестите по света, често разпалвани от корупция и икономическа нестабилност, показват ясно, че гражданите не смятат своите лидери и публични институции нито за прозрачни, нито за достатъчно отговорни," изтъква организацията. Световният корупционен барометър се базира на 17 отделни изследвания, включващи становищата на хора, запознати с всяка отделна страна.

От 183 държави в списъка Нова Зеландия е посочена като най-некорумпираната, следвана от Финландия и Дания.
"Страните от Еврозоната, страдащи от дългова криза, са сред най-зле представилите се страни от ЕС, отчасти заради неспособността на публичните власти да се справят с даването на подкупи и неплащането на данъци, които са ключови движещи сили на дълговата криза," отбелязва "Трансперънси интернешънъл".

Последвайте канала на

БТА
3564 9

Свързани новини

Коментари 9

Добави коментар
...............

2011.12.29 | 18:24

9
Много е щадящо това 3.3 не знам как го смятат ама за мене индекса е 1. Край това правителство трябва да си ходи. Пълен провал са, корпция, убийства, кражби до сега с нищо друго не се характеризират.

2011.12.01 | 17:55

1
скрий се бе мишок

2011.12.25 | 12:28

8
Бойко дойде с големит обещания да оправи корупцията. Какъв е крайния резултат - корупцията се увеличава! Ходете и пак гласувайте за него, току виж при втори мандат сме станали първи в света.
Гого

2011.12.25 | 12:27

7
Няма закони или за богатите не важат колко хора има да работят без трудови договори а като дойде инспекцията по труда се нагушват със кинти и практиката продължава. Същото е със съдебната система хора със 30-40 висящи дела се разхождат по улиците или корумпирани ченгета хванати със подкупи наказани със мъмрене това е мотото на ГЕРБ да живей корупцията и мизерията!!!

2011.12.25 | 12:26

6
Класация за ''усещане'' на корупция ???? Ние няма как да ''усетим'' корупцията защото тя е национална черта и на никой вече не му прави впечатление! В речника срещу думата ''корупция'' има снимка на България :)

2011.12.12 | 14:18

5
Интересно как са измерили корупцията в Северна Корея, отде такива данни? Или просто защото е комунистическа? Или защото е диктатура? Но при една истинска диктатура корупция няма, защото всичко е под контрол... поръчкови класации. При това положение как да разбера коя е истината за България???
Македонски

2011.12.02 | 10:13

4
При имитацията на демокрация в България, а и навсякъде в бившия социалистически концлагер, няма значение кой ще бъде премиер - Царят, Станишев или Бойко. Избирателната система е прагът между имитацията и истинската демокрация. Затова Слави Трифонов събра през 2009 г. 90 хил. подписа за референдум по избирателната система, а Народното събрание не разреши този референдум и съчини свой избирателен кодекс пак на пропорционална основа през декември 2010 г. Ето къде започва корупцията не само в България, а и навсякъде по света. Затова е важно да принудим парламента да смени избирателната система!

2011.12.01 | 19:01

3
Ако в страната имаше стандарт нямаше да има корупция в такива размери, тъй че почнете да говорите за нещата с истинските думи а не като Бойко Борисов само глупости говори вече 10 години и ми писна от просташкото му държание и пролетарският му произход. Ако в тази държава имаше средна класа и стандарт щяхме да си говорим за други неща, но понеже сме мизерници и ни заливат само гадни неща за съжаление...

2011.12.01 | 17:55

2
Дам усещането за корупция е доста стабилно, само не знам кога народа ще започне да усеща стандарт, ей тва се пита в задачата :))

Добави коментар

Водещи новини