Седмокласниците от София са първи на изпита по български език

  • 03 юни 2016 14:15

  • 1587
  • 0
Седмокласниците от София са първи на изпита по български език
© Булфото

По среден брой точки от националното външно оценяване по български език и литература /БЕЛ/ в седми клас по региони на първо място са седмокласниците от София-град - с 38 точки, съобщи днес на пресконференция заместник-министърът на образованието и науката Диян Стаматов. Той добави, че след това се нареждат седмокласниците от Смолян, Търговище, Габрово, Варна и Бургас, а в края на таблицата са Враца и Сливен, като разликата между учениците от София-град и Сливен е 12 точки.

Най-важните изводи от изпита по БЕЛ е, че има сменен подход при задаване на задачите, като повечето от тях са свързани с текстовете, без да има самоцелна проверка на знанията по граматика. Според Стаматов седмокласниците не са овладели уменията за разпознаване на видовете сложни изречения по състав, както и пунктуацията при тях. Все още учениците в седми клас трудно извличат информация от текст, но има обаче висок процент на верни отговори на задачите по литература. При преразказа на разказа "Родителска среща" от Михаил Вешим седмокласниците са се затруднили при съвместяването на глаголните времена и наклоненията, посочи Диян Стаматов.
Той съобщи, че учениците от София-град отново са начело по среден брой точки от външното оценяване в седми клас - 33 точки. След тях са седмокласниците от Варна, Търговище, Кърджали, Бургас, Смолян, в дъното на таблицата са учениците от Враца и Шумен, като учениците от Шумен са с 21 средни точки по математика.

Важно при изпита по математика е, че има отново сменен подход при задаване на задачите, като се увеличават задачите за проверяване на устойчивост на знанията, свързани с основни правила и алгоритми, коментира заместник-министър Стаматов. Той отбеляза, че за първи път през тази година седмокласниците използваха лист с формули на двата модула по математика. Има трайна тенденция на учениците, умеещи да използват и анализират информация от графики, чертежи и таблици - 73 процента от отговорилите правилно ученици. Има обаче проблем със задачите за модулиране на алгебрична или геометрична ситуация, отбеляза Стаматов. Той съобщи, че през тази година скалата за превръщане на точките в оценки започва от 16 точки - за оценка "среден три".

Средният резултат от двата модула в седми клас по БЕЛ е 57,82 точки /от 100 точки/ или "добър", а средният резултат по математика и от двата модула е 40,88 точки или отново "добър".

По повод на многото "двойки" от първия модул по математика - 17 983, заместник-министър Стаматов заяви, че задачите не са били по-трудни, а са "практични, с необходимост да се мисли и да се разбере подтекстът на текста, неща, които едва в седми клас тези ученици са учили".

Вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена КуневаМеглена Кунева Меглена Кунева е български политик, първи европейски комисар от България. Кунева е родена на 22 коментира, че "имаме дълго и настоятелно неглижиране на въпроса за децата от ромски произход". Тези деца не се представят добре и трябва да разберем добре, че това е остър проблем - не само за МОН, а и за цялата държава, заяви министър Кунева. Тя отбеляза, че не се притеснява да бъде директна на тази тема и да каже, че "в Сливен част от проблема е в това".

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1587 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини