Българи на обучение в манастира Шаолин

  • 31 май 2016 09:53

  • 2855
  • 1
Българи на обучение в манастира Шаолин
© GettyImages

Петима млади българи за пръв път ще преминат през специален курс за обучение в легендарния китайски манастир Шао Лин, съобщи народният представител от ГЕРБ Маноил Манев, който е и международен съдия по У шу и има пети дан, пише "Монитор".

Сред получилите специална покана от правителството на КНДР да прекарат половин година в университета на град Джан Джоу, който е в съседство с манастира. Сред потеглилите за далечен Китай наскоро е и неговият син Симеон. 16-годишният старозагорец е сред най-големите надежди на местния клуб „Кралете на Саншоу“, негов треньор е Пламен Момчилов. Момчето е в залата от съвсем малка възраст, вече е записал и първите си отличие: балкански шампион за м.г. и вицеевропейски шампион пак за 2015 година в категорията до 60 кг.

Заедно с него са още едно старозагорче, както и трима представители на клубове от Русе, Бургас и София.

Обучението при монасите
е в рамките на 60 дни, по 10 от всеки месец в университета.Обучението в университета включва калиграфия, история и разбира се китайски език и приложенията на у шу. Цялата чуждестранна група е от 20 младежи, освен от България има представители на Украйна и Русия

Манастирът е разположен в свещената за даосите планина Суншан, близо до град Дънфън, недалече от древната китайска столица Лоян в провинция Хънан. Построен е с императорски указ в края на V век.

През последните години той е обитаван от около 60 монаси, подбрани от цял Китай чрез специални тестове за морал, духовно ниво, издръжливост, владеене на бойни изкуства и други изисквания.

Непосредствено до манастира се намира едно от най-известните училища по шаолински бойни изкуства в Китай „Та Гоу“, в което се обучават над 7000 ученици. В него се записват деца от цял Китай, от които израстват най-добрите майстори и учители по кунг фу. Децата са средно на по 15 години, като повечето от тях започват да тренират от 4-годишна възраст. Учениците се занимават от сутрин до вечер с изпълнението на сложен комплекс от шаолински стилове ушу без или с оръжия – нож с две остриета, мечове, саби, секири, алебарди, копия, бамбукови пръчки, тояги или с други бойни средства. Същевременно задължително се практикуват и медитативни упражнения по чигу за усилване на вътрешната енергия.

Макар и рядко в Шаолин се приемат и желаещи от други страни да се обучават. Самият манастир е на държавна издръжка, неговият управител /игумен/ се назначава от правителството, а част от оставяните от туристите средства се използват за нуждите на монасите. Сред първите българи, преминали обучение там преди десетина години е Виктор Азманов, известен още и като Белия Буда.

Последвайте канала на

Novini.bg
2855 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Ангел

2016.05.31 | 10:39

1
Първият българин в Шао Лин обаче не е от ГЕРБ, а "обикновен човек" !!! - Виктор Азманов ! (прощавайте, но може малко да се коригира новината - не ГЕРБ са винаги първи в нещо )

Добави коментар

Водещи новини