ЕС планира хуманитарна помощ за Атина

  • 29 февруари 2016 10:05

  • 1125
  • 1
ЕС планира хуманитарна помощ за Атина
© Getty Images/Guliver

Европейската комисия смята, че до седмица е възможно в Гърция да избухне голяма хуманитарна криза, и че това може да се случи по време на извънредната среща на върха с участието на Турция, предаде БТА.

Миналата седмица европейският комисар по миграцията Димитрис Аврамопулос бе ясен, като предупреди, че "Шенгенската система е изложена на риск и че тя може да рухне", ако няма конкретни резултати до 7 март, сиреч до срещата на върха. Холандският вътрешен министър пък спомена за "европейски план за извънредна ситуация".

И докато Европейският съюз не е имал потребност от учредяването си досега да предоставя хуманитарна помощ от такова естество на държава член, в момента Брюксел проучва възможности как това би могло да стане по отношение на Гърция и не само на нея. Може би Гърция ще бъде първата европейска страна, която може да има нужда от помощ, за да се справи с хуманитарната криза.

Все пак е твърде вероятно тя да бъде последвана и от други държави по т. нар. Балкански маршрут, тъй като подобна криза може да избухне сред бежанците и мигрантите, които са блокирани на границите без подслон и често пъти без достъп да храна.
До миналия петък изчисленията показваха, че 25 хиляди бежанци са намират блокирани на гръцка територия и че този брой ежедневно расте с около две-три хиляди.

Досега ЕС е използвал два подхода за справяне с хуманитарна криза, породена от растящите бежански потоци, извън собствените си граници. Сега такива планове са в процес на разработване и по отношение на Гърция. Според високопоставен представител окончателното предложение на Комисията може да бъде готово още в следващите дни.

Европейски източници казаха пред в. "Катимерини", че групата, ръководена от холандски представител, чиято страна в момента председателства ЕС, е регистрирала при неотдавнашното си посещение в Гърция вече изградените налични съоръжения за бежанците.

Първият подход е този, който бе приложен по отношение на редица африкански страни, а също в Ливан и Йордания. Тези страни в момента са изправени пред огромен проблем с бежанските потоци /в случая с Ливан бежанците достигат до 50 на сто от населението на страната/.

По отношение на тези държави ЕС оказа съдействие, като предостави финансиране на една от двете международни организация /Червения кръст и Върховния комисариат на ООН за бежанците/ за изграждане на бежански лагери.

В случая с Гърция подобен подход би могъл да предизвика реакции от страна на жителите на някои райони, където ще се реши да бъдат създадени такива бежански лагери.

Вторият план предвижда на бежанците да бъдат раздадени пари под формата на купони и ваучери, с които те да могат да наемат жилища, апартаменти или стаи в хотели и паралелно с това да бъдат давани и купони за покупка на храни в супермаркети или в други търговски магазини.

Този план бе приложен вече в миналото от страна на Европейската комисия спрямо сирийски бежанци в Ливан и спрямо чеченски бежанци в Азербайджан. Раздаването на купони за храна пък бе използвано и по време на глада в Сомалия.

На фона на тази обсъждана хуманитарна помощ, Гърция внесе в Комисията план за извънредна ситуация.

Гръцкото искане за извънредно финансиране бе депозирано в края на миналата седмица и с него Атина иска да й бъде предоставена помощ в размер на 228 млн. евро.

Предвижда се тези средства да отидат за дооборудване на съществуващата инфраструктура и за разширяване на легловата база, където да бъдат приютени десетките хиляди мигранти, които се очаква да останат в Гърция.

Гръцкият план за извънредна ситуация се отнася до изграждането на съоръжения за над 30 хиляди места, за които гръцкото правителство бе поело ангажимент, а също и за създаване на още 20 хиляди места в апартаменти и хотели. Ангажимент по тези допълнителни 20 хиляди места бе поел и Върховният комисариат на ООН за бежанците.

Макар и неофициално местните власти в Гърция са информирани, че границата с Македония при пункта Идомени вече е затворена за всички, и че неправителствените организации и представителите на Върховния комисариат, които действат на територията на миграционните центрове, са длъжни да уведомят за това бежанците.

Хуманитарните организации предричат, че мигрантите и бежанците, които ще останат в Гърция след затварянето на границите, ще достигнат 150-200 хиляди и че това ще се случи много скоро.

Последвайте канала на

Калина Христова
1125 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2016.02.29 | 20:21

1
Хранете ги още тия боклуци да си развяват знамената по нашата граница. Долно византииско племе.

Добави коментар

Водещи новини