Плевнелиев подкрепи петиция за изучаване на тоталитарните режими през 20 в. в учебниците по история

  • 29 януари 2016 15:53

  • 1461
  • 6
Плевнелиев подкрепи петиция за изучаване на тоталитарните режими през 20 в. в учебниците по история
© Булфото

Президентът Росен ПлевнелиевРосен Плевнелиев Росен Асенов Плевнелиев е президент на Република България и бивш министър на регионалното се присъедини към петицията за изучаване на тоталитарните режими през 20 век в учебниците по история на среща днес с депутата Методи Андреев - инициатор на петицията, и с евродепутата Владимир Уручев. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Документът обединява четири досегашни подписки - на народни представители, на български евродепутати, както и две граждански инициативи и ще продължи да набира подкрепа под патронажа на държавния глава.

Към момента петицията е подписана от повече от 100 депутати и от български депутати в Европейския парламент.

Президентът Плевнелиев е изказал благодарност на инициаторите на петицията и е определил инициативата им като достойна. "Каква по-смислена кауза от тази да научим уроците си от историята. За съжаление, Европа днес все повече показва, че не го прави", е коментирал държавният глава.

Петицията, адресирана до Министерството на образованието и науката, си поставя за цел историята на тоталитарните режими да бъде включена по обективен начин и да има значимо присъствие в учебната програма в българските училища. Инициаторите призовават в българските училища да се изучава най-новата българска история. "Образованието не може да бъде идеологизирано, а само обективно", е посочил Методи Андреев. Според евродепутата Владимир Уручев днешното младо поколение българи не познава най-новата ни история, включително тази на прехода след краха на тоталитарния режим.

"През изминалите 25 години на преход в българската образователна система изучаването на тоталитарните режими през 20 в. остана частично и непълно застъпено в учебните програми. Обществената необходимост от осветляването на тези периоди става все по-осезаема за младите българи. Недопустимо е мирогледът на хората, които ще управляват държавата утре, да бъде моделиран с невежество и заблуди за миналото. Още повече, че през 2009 г. българският парламент подкрепи решенията на Пражката декларация от 2008 г. "Европейската съвест и комунизмът" за осъждане на престъпленията на комунизма и приравняването им с тези на нацизма", се казва в текста на петицията. Документът отправя апел в учебните програми на българските училища да бъде включено, "с подобаваща тежест, обективното и комплексно изучаване на историята на тоталитарните режими през 20 в."

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1461 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар

2016.02.01 | 12:04

6
Господ бави, но не забравя, Роско!
GANYO BALKANSKİ

2016.01.30 | 07:02

5
tsirko si zamina ,klouno si ostanaa

2016.01.29 | 22:58

4
Конгрелешан!

2016.01.29 | 22:58

3
SAMOOPRELITCHAVACH SE ZACHTOTO SAMIYAT TI SI PRODUKT NA TAZI SISTEMA..NE BYGAI GOSPODINE

2016.01.29 | 22:58

2
но тоталитарните режими и сега се учат в десети клас
ВАЖНО!

2016.01.29 | 20:52

1
Хора за нищо на света не ходете да работите на Елените обл. Бургас. На Елените не плащат, там ще бъдете нищожества и на всичкото отгоре ще работите без пари! Настаняват те в общежитие без никакви условия за живеене! Отношението е като към животни!

Добави коментар

Водещи новини