-
12 ноември 2015 14:25
- 1561
- 0
Въпросите, поставени от патриарх Вартоломей по време на посещението му у нас бяха предвидими, защото той не идва тук просто на разходка през уикенда, а на официално посещение. При официални посещения се поставят и официални въпроси.
Тази позиция изрази в интервю за БНР богословът проф. Иван Желев. Според него, никой от сега коментиращите казуса в медиите, някои от които са много добре запознати с тематиката, не е бил търсен за експертно мнение. Не е бил търсен и самия проф. Желев като познавач междуцърковните отношения. "Не знам и в Светия синод да е готвена срещата по такъв начин. В Светия синод няма комисия за междуцърковните въпроси, те е са оставени на произвола на нещата. И от страна на църквата, и от страна на държавата бяхме заварени за пореден път неподготвени", допълни той.
По думите на Желев, това протоколно посещение на Вселенския патриарх е трябвало да се случи по-рано и по покана на Българската православна църква, не на Българската академия на науките. Според Желев, председателят на БАН си е позволил да покани Вартоломей през главата на БПЦ. Проф. Желев уточни, че за самата църква е било ясно, че ще бъде поставен отново въпросът за църковни предмети, отнети по време на Първата световна война, защото този въпрос е бил повдигнат и при посещението на нашия патриарх в Цариград през 2013 г.
Историкът проф. Пламен Павлов коментира, че на едно стандартно, рутинно посещение е бил придаден едва ли не космически смисъл. Раздухването на скандала според него би трябвало да започне да утихва. Той отбеляза още, че вниманието, което се отделя на посещението, е прекалено и коригира публикации в медиите, според които Цариградският патриарх е папа на православните християни. Проф. Павлов заяви, че не става дума за вселенски учител, който е на абсолютно всички православни или на всички християни и че това твърдение не отговаря на истината. "Православната църква е семейство от автокефални, автономни църкви, в което той е пръв между равни в чисто почетен смисъл. Очаквах много по-трезво, добронамерено отношение, а не това високомерие, което той си позволи да прояви към патриарх Неофит", допълни проф. Павлов.
"Ние сме в 21-ви век и мисля, че има много по-важни неща пред православните църкви, отколкото да се ровим в миналото", каза още той. Според историка е необходимо да се обясни на какви основания е решено награждаването на Вартоломей с най- висшето държавно отличие, макар че по думите му то е до голяма степен девалвирано от повсеместното му даване на кого ли не.
Последвайте канала на
Свързани новини
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
11-те на Спартак (Варна) и Хебър
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Дербито между Пирин и Добруджа остана без победител
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, мъките продължават в сряда
22 ноември 202414:01
Радостин Василев: Явно задкулисието ще се опита да направи пробив през БСП
22 ноември 202414:05
Костадинов за изстреляната от Русия ракета: Предупреждаваме за това от много време насам, би трябвало всички да сме тежко притеснени
22 ноември 202414:07
МВР: Българските и румънските граждани ще се възползват в пълнота от свободното движение в Шенген
22 ноември 202416:29
Външно: България е срещу опитите за политическа употреба на Международния наказателен съд
22 ноември 202414:53
Издирват дядо, отмъкнал забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
22 ноември 202415:04
Какво представлява руската ракета "Орешник", която Путин потвърди, че е била използвана срещу Украйна
22 ноември 202416:01
Британски генерал: Трябва да бъдем готови да се бием срещу Русия още тази вечер
22 ноември 202415:54
Изстреляната по Днепър руска балистична ракета развила над 3773 м/сек
22 ноември 202414:49