Манолова: В Изборния кодекс не пише, че трябва да се затварят хора в спортни зали

  • 05 ноември 2015 14:52

  • 2176
  • 2
Манолова: В Изборния кодекс не пише, че трябва да се затварят хора в спортни зали
© Булфото

Факт е, че в Изборния кодекс не пише, че трябва да се затварят хора в спортни зали. Това каза пред журналисти в Бургас националният омбудсман Мая МаноловаМая МаноловаМая Божидарова Манолова е български политик, народен представител от парламентарната група на.

„Упражняват се хора да критикуват и атакуват Изборния кодекс и мен персонално, без дори да са прочели. Факт е, че в Изборния кодекс не пише, че трябва да се затварят хора в спортни зали и стадиони. Не пише, че трябва да се отварят чували, да се преправят протоколи. Не пише, че трябва да се крадат гласове от една на друга партия. Не пише, че не трябва да се снабдяват с тонери, принтери и хартия и всичко необходимо застъпниците, за да имат информация за реалните резултати. В кодекса пише, че тези 19 души в софийската ОИК могат да бъда удвоени, което е било отхвърлено от ЦИК”, коментира Манолова. По нейните думи, няма съвършен закон и винаги може да се търси нещо по-добро. „Аз съм наясно, че на много политически субекти не им харесва съществуването на преференцията в изборното законодателство. Признавам си, че на места тя дава своите дефекти, но в сегашното си качество на омбудсман съм още по-длъжна да защитавам правото на гражданите да избират. Според мен това, че могат да избират освен партийна листа и конкретен кандидат е плюс за демокрацията”, категорична бе Манолова, цитирана от "Фокус".

Относно протестът на служителите на сектор „Сигурност”, Манолова посочи, че случващото се засяга не само самите полицаи, но и техните семейства. По нейните думи, е притеснително, че на служителите в сектора промените са съобщени без диалог и внезапно. „По този начин институциите демонстрират неуважение към огромен брой хора, които са заети в сектор „Сигурност” и това трябва да бъде коригирано”, категорична бе тя.

По нейните думи, по казуса на рибарското селище „Ченгене скеле” са се упражнявали всички институции. Преди посещението си в Бургас Манолова се е срещнала с всички институции, които имат отношение към случая и всички са декларира желанието са да участват в решаването на този казус. „Ангажиментът, който поемам е да координирам усилията на всички тези институции проблемът да бъде решен”, категорична бе Манолова. По нейните думи, казусът е сложен и трябва да се развива в няколко посоки. „Едната е вписването на селището в националната листа като нематериално културно наследство, което предстои да се случи през следващата година, с което се ангажирам, заедно с Министерството на културата. Предстои да бъдат предприети действия и от Министерството на земеделието и храните за изваждане на терена от горския фонд т.е. от публична-държавна собственост. Според мен, действието, което би дало правна легитимност на селището и би решило неговия проблем е промяна в Закона за рибарството и аквакултурите, в преходните разпоредби, която да даде статут на това рибарско селище”, каза омбудсманът.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2176 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Възмутен

2015.11.05 | 22:00

2
Не пише, че трябва да се затварят хората в спартна зала, но пише, че 19 души трябва да приемат ВСИЧКИ протоколи, а те са само 6,000. Пак се опитваш да се правиш на тарикатка. Заради теб и тарикатлъците на Сергей, хората ви заплюха на изборите. От 2 милиона гласа, го докарахте до 200 хиляди. Това се дължи в много голяма степен на теб лично. Срам си за партията си и докато ти и такива като теб са там, никаква подкрепа и уважение. Толкоз!
Саси

2015.11.05 | 21:49

1
Най-лесн ое да седнеш да обвиняваш, защо никой не потърси истинските виновници за нелепата ситуация! Защо виновните не се хванат и не и мсе потърси отговорност, че поправят изборни протоколи и купуват гласове?!

Добави коментар

Водещи новини