-
04 август 2015 06:11
- 3076
- 1
Тази година рекордно много българи са приети в университети в чужбина. Това се вижда от заверените в МОН дипломи за завършено средно образование. Според техния брой всеки пети български абитуриент е избрал да получи висшето си образование в чужбина, съобщава "Стандарт".
Ако вече сте приети и ви предстои пътуване за първа година в чужд университет, има няколко неща, които не бива да забравяте. Най-важното са документите. Не забравяйте да сложите в багажа си писмото за безусловен прием, което са ви изпратили от университета. Защото бюрокрация и грешки вследствие на тази бюрокрация има навсякъде - понякога се случва, когато отидете в университета, да откриете, че името ви липсва в списъка на приетите студенти. Ако носите писмото със себе си, това може да ви спести доста разтакавания.
Тези писма обикновено пътуват около месец - затова, ако до заминаването ви вашето още не е пристигнало, разпечатайте поне съобщението, с което сте получили потвърждение за приема си по интернет. Другото важно писмо в списъка с документи е свързано с финансирането. Особено ако теглите студентски кредит за обучение на Острова. В някои от университетите няма да ви поискат това писмо по време на регистрацията, а едва през октомври - затова го пазете като очите си до момента, в който университетската администрация се заинтересува от него. Важно е да се знае, че кредитът за следване се отпуска година за година. Така че това писмо важи само за заема, с който заплащате първата година от следването си.
През следващата кандидатствате отново. Освен това много от университетите предлагат и други форми на финансиране, включително стипендии на базата на дохода. Проверете внимателно какви варианти предлага вашето висше училище - това може да намали сумата, която ви е нужна като кредит. Трябва да носите също и копие от договора си за настаняване в общежитието, в което се посочва и номерът на стаята.
Ако не искате да живеете в общежитието към университета си, може да се настаните в частно - осигуряват ги лицензирани британски агенции за настаняване на студенти, като наемите варират според града от 70 до 190 лири на седмица. Много важен момент - европейската здравна карта. Освен това се погрижете да вземете информация от джипито си за имунизациите, които са ви поставяни. Важният момент е имунизацията против менингит - във Великобритания тя е задължителна, а у нас не е. Ако все пак ви предложат да ви имунизират там, знайте, че имате възможност да откажете, но подписвате документ, че го правите на своя отговорност. Не е необходимо личният лекар да издава някакъв специален документ за имунизациите - достатъчно е да си ги запишете на листче.
Не забравяйте личната карта и паспорта - ако имате и двете, най-добре ги носете със себе си. Единия от документите може да ви поискат, когато си откривате банкова сметка. През този период може да се легитимирате и с шофьорската книжка или акта си за раждане, но ако ви се наложи да летите до България, това няма как да стане без паспорт.
Накрая, но не на последно място, са двата най-важни документа. Оригинал на преведена и легализирана диплома за завършено средно образование и оригинал на документа, който удостоверява познанията по английски език (TOEFL/IELTS). Проверете внимателно дали в информацията ви за първия учебен ден е посочено осигурено ли е посрещане. В противен случай е добре да се свържете със свои връстници, които ще учат там, и да се договорите за съвместен трансфер от летището до университета. Билети във влакове и автобуси могат да бъдат резервирани и предварително.
Не забравяйте да си направите и повечко паспортни снимки, още преди да тръгнете от България. В първите дни, когато си вадите документи, ще ви се налага честичко да оставяте своя снимка, а не навсякъде има възможност да се снимаш. Другият вариант е да носите готова снимка в дигитален формат. ISIC картата е още една препоръчителна добавка към папката с документи. Тя осигурява много намаления в най-различни сфери не само във Великобритания. С нея можете да получите отстъпка в библиотека, хотел, заведение или оптика. Добре е да носите у себе си и някакви пари кеш - до откриването на банкова сметка минава време. Естествено, картата от българската ви сметка също ще е у вас, но понякога парите в брой могат да ви спестят главоболия. Проучете също какво ще ви струва тегленето от банкомат, защото таксите може да се окажат много високи.
Последвайте канала на
Свързани новини
ЕК: Не знаем как са се появили имигрантите във Франция
03 август 201514:47
Дейли мейл: България задържа имигрантите
03 август 201512:35
Камерън към британците: Отслабнете или ще загубите правото си на медицинско обслужване
29 юли 201514:32
Обама призова Великобритания да остане в ЕС
24 юли 201508:47
Все повече зрелостници предпочитат да учат в чужбина
20 юли 201506:05
Ученик измисли тест за ранно диагностициране на Алцхаймер
13 юли 201515:19
Студентските квартири край университетите поскъпнаха с 50 лева
11 септември 201508:41
50 студенти проявиха интерес към новата специалност на СУ - Хeбраистика
28 август 201519:59
Висшисти с кухи тапии пълнят бюрата по труда
27 август 201506:56
Националите заминаха за Люксембург
Димитър Митов: Взехме си поуките и се надявам да не повтаряме стари грешки
Англия, Франция, Италия и Белгия слагат началото на края на груповата фаза в Лига на нациите
Котев: Не е нормално ръководители и треньор да обикалят по стаите
Ново скандално видео на отстранения рефер
Левски с фалстарт в Шампионската лига
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Лена Бориславова обясни трудно ли ще се състави кабинет
14 ноември 202409:04
ПП-ДБ внесоха жалба в КС, искат преброяване на вота във всички секции
14 ноември 202409:28
Кирил Петков: Въпросът е има ли бъдеще България като правова държава?
14 ноември 202411:09
Радев: Дори бащите на промените в Конституцията се отрекоха от своята рожба, депутатите нанасят вреда на парламентаризма
14 ноември 202410:28
Славкова: Очаква се ключовата среща между ГЕРБ и ПП-ДБ, вероятно след това ще има председател на НС
14 ноември 202408:41
Антон Хекимян към Васил Терзиев: Вие сте безнадежден случай
14 ноември 202410:38
Пламен Димитров: Заплатите в България продължават да растат
14 ноември 202408:51
Габриела, обвинена за смъртта на Пейо: Децата са учени да убият майка си с детски пистолет
14 ноември 202411:06
Кошмар застигна жената на арестувания Димо Алексиев
14 ноември 202410:57
2015.08.04 | 23:46