Жегата носи забравени тропически болести

  • 31 юли 2015 06:39

  • 2595
  • 1
Жегата носи забравени тропически болести
© Gettyimages/Gulliver (архив)

Рекордните жеги от последните няколко седмици връщат забравени тропически болести у нас, коментира пред „Монитор“ националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Според него промяната на климата вече сериозно влияе върху заразните болести. Кунчев обясни, че тенденцията се отнася не само за антракса и бруцелозата, но и за марсилската треска, маларията, западнонилския енцефалит и други тежки заболявания.

„Ние говорим за това от години. Въпросът вече не стои само на теория, но и на практика. Всяко покачване на средната годишна температура вече влияе на организмите и този процес ще продължи“, коментира Кунчев.

Междувременно в пламналия от бруцелоза град Рила бяха регистрирани нови случаи на заразени хора и животни. От РЗИ в Кюстендил заявиха, че е обявен взрив за заболяването. Всички животни в общината ще бъдат подложени на кръвни изследвания за наличието на заболяването. За това са ангажирани четири специализирани екипа.

„Няма място за притеснения. Прави се необходимото. Взимат се кръвни проби и се маркират. Това се отнася и за село Смочево, като след това ще бъдат взети проби от животните в село Пастра“, обясни кметът на Рила Георги Кабзималски.

В четвъртък сутринта в Рила започна и евтаназията на 15 кози, за които беше установено, че са с бруцелоза. Потвърдени са и 12 положителни проби на заразени хора. Само един от тях се лекува в столицата. Той обаче е отглеждал биволи в планинската община. Останалите се чувстват добре и не се налага да бъдат приети в болница.

„Най-вероятно тези 12 човека са консумирали мляко или сирене, което не е минало през необходимата термична обработка“, коментира кметът на Рила Георги Кабзималски.

Според специалистите обаче бруцелозата не бива да се подценява, защото протича по-тежко от туберколозата.
„Ако човек не се е излекувал навреме и успешно, заболяването непрекъснато напомня за себе си и създава проблеми. Съветът ни към всички хора от рисковия район е при най-малкото оплакване да потърсят помощ“, каза и националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Последвайте канала на

2595 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Experto

2015.07.31 | 09:13

1
Пълни глупости, няколко топли дена през юли и всички започнаха с пълните глупости. Да погледнат метео-алманасите и тогава да говорят. Истината е, че животните по селата масово не се ваксинират и не се се спазват санитарно-хигиенните условия на отглеждане, добиване на продукти и клане. Да не говорим, че повечето стопани крият от властите заболявания и т.н.

Добави коментар

Водещи новини